Analýza dosud neznámých fotografií, pořízených před vyplutím z loděnice v Belfastu, přiměla experty vyhlásit oheň za prvotní a hlavní příčinu zkázy Titaniku.
Novinář Senan Molony strávil více než 30 let zkoumáním potopení Titaniku. Studoval fotografie pořízené elektrotechniky před tím, než parník RMS Titanik opustil loděnici v Belfastu. A identifikoval poškození trupu na pravé přídi, kterou později a díky tomu velmi snadno prorazil ledovec.
Požár vypukl v třípatrové uhelně za jednou z kotelen. Ocelový plášť tak byl vystaven teplotám přes tisíc stupňů. A posádce se jej nedařilo uhasit. Přesto se Titanik vydal na cestu do New Yorku.
Z vyšetřování katastrofy vyplývá, že:
Generální ředitel White Star Line Bruce Ismay po katastrofě vyšetřovatelům řekl, že od Johna Pierponta Morgana, dostal příkaz, aby nařídil posádce překonat Atlantik nejvyšší možnou rychlostí. „Morgan v téhle hře vsadil na to, že rychlé lodi se podaří vyložit v New Yorku bezpečně pasažéry ještě předtím, než oheň nevyhnutelně přivodí katastrofu.“
To, že v šesté uhelně hořelo, potvrzuje také svědectví přeživšího topiče J. Dilleyho: „Nemohli jsme dostat oheň pod kontrolu a mezi topiči se říkalo, že až přistaneme v New Yorku, musíme po odchodu pasažérů hned vyprázdnit ostatní velké uhelny a pak přivolat na pomoc hasičské lodě z tamního přístavu.“
Ale k tomu již nedošlo. 14. dubna 1912 před půlnocí ledová kra prorazila poškozený plášť lodi.
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!