Kráter na území Turkmenistánu je nepochybně jedním z nejzajímavějších míst na světě. Zahrál si například v reportážích o dopadu meteoritu v Rusku.
V polovině února 2013 prolétl nad Ruskem meteoroid, který za sebou nechal pořádnou spoušť, stovky zraněných a kráter ve zmrzlém jezeře. V prvních reportážích se objevil také údajný impaktní kráter, který vzhledem k tomu, že byl celý v plamenech, vypadal dosti „čerstvě“ a tedy věrohodně.
Ve skutečnosti však ani zdaleka o čerstvý kráter nešlo, dokonce se nejedná ani o impaktní (dopadový) kráter. Na světlo mediálních prken vynesli slavnou Bránu do pekla.
Název tohoto útvaru (anglicky The Door to Hell, v turkmenštině Derweze či Darvaza) plně vystihuje výjev, který se vám naskytne v poušti Karakum nedaleko oázy Darvaza.
Brána do pekla není svým původem čistě přírodní úkaz. Stejně jako v případě amerického města Centralia může za vše člověk. | Více v článku Centralia: město duchů, ve kterém už 50 let hoří >>>
V roce 1971 zde sovětští geologové hledali ropná ložiska. Při vrtech ovšem zřejmě narazili na podzemní jeskyni a došlo k propadnutí podloží a vzniku kráteru o průměru 70 a hloubce 20 metrů, ze kterého začal ve velkém množství unikat metan. S ohledem na bezpečnost bylo zvoleno nejjednodušší a nejlevnější řešení – plyn zapálit a počkat pár dní nebo týdnů až veškeré podzemní zásoby shoří. Z týdnů se ovšem staly měsíce, z měsíců roky a z roků desetiletí. Plyn v kráteru hoří dodnes.
Zdroje: Wikipedia, obrázek: Tormod Sandtorv
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!