Město Centralia svým názvem budí dojem, jako by jeho původ ležel v nějaké sci-fi povídce a realita skutečně není daleko od pravdy. Pod opuštěnými ulicemi hoří už od roku 1962.
Město Centralia nalezneme v Pensylvánii. Už vývoj počtu obyvatel ukazuje, že zde nebude něco v pořádku. Zatímco v roce 1981 měla Centralia 1000 obyvatel, v roce 2005 to bylo jen 12.
Osudová chyba se odehrála 27. května 1962, kdy se skupina hasičů vydala zlikvidovat černou skládku. Tehdy bylo zvykem, že se podobné situace řešily jednoduchým způsobem: skládka se nechala alespoň částečně shořet. Jenomže zapálení této skládky poblíž hřbitova předurčilo tragický osud celého města. Oheň se postupně rozšířil do nedalekého opuštěného dolu, kde začaly hořet nevytěžené zásoby uhlí…a hoří dodnes.
Samotného města se to ale zpočátku nikterak nedotklo, přestože štoly starého dolu leží přímo pod ním. Radnice se sice snažila čas od času přijít s řešením, jak požár uhasit, ale vždy se to ukázalo jako příliš drahé a technicky náročné. Kouř vycházející z podzemí a zaprášená obloha i ulice nebyly tak velkým problémem, aby donutily obyvatele k vystěhování nebo úřady k ráznějším krokům.
Že se nejedná o problém, který lze jen tak odsouvat na vedlejší kolej, si obyvatelé města všimli až v roce 1979, kdy místní pumpař naměřil u svých podzemních zásob teplotu téměř 80°C. O dva roky později se propadla několik desítek metrů dlouhá část povrchu, což málem zaplatil životem dvanáctiletý chlapec. Pouze duchapřítomnost jeho o dva roky staršího bratrance jej zachránila od pádu do bývalých štol.
To byla poslední kapka, která zapříčinila postupné vylidňování města. Federální americká vláda začala postupně odkupovat nemovitosti a srovnávat je se zemí. Ne že by bourání domů mělo nějaký praktický význam, šlo jen o psychologický efekt, který měl přimět k vystěhování tvrdohlavější obyvatele. To se nakonec zcela nepovedlo, a přestože bylo v roce 2002 městu odebráno i PSČ a tím fakticky došlo k jeho vymazání z mapy, v jeho ztichlých ulicích stále ještě hrstka lidí žije.
Město Centralia se stalo rovněž předlohou pro několik filmů. Tím nejznámějším je asi horor Silent Hill. Inspiraci ale v Centralii našli také tvůrci kultovního seriálu Simpsonovi a to pro 22. díl 9. série s názvem „Kam s odpadem“.
Centralia ovšem není jediným místem na světě s podobným úkazem. Zde hoří uhlí. V Turkmenistánu již desítky let hoří metan a vytváří neopakovatelnou podívanou. Tomuto místu se přezdívá "Brána do pekla":
Kráter na území Turkmenistánu je nepochybně jedním z nejzajímavějších míst na světě. Zahrál si například v reportážích o dopadu meteoritu v Rusku. | Brána do pekla >>>
Zdroje: YouTube, Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!