internetWEEK.cz menu TOPlist

Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?

Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?

Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?

 

Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?

Na hollywoodských plátnech jsme byli sekundu či dvě od totálního vyhubení už mnohokrát. Obvykle přiletí obří asteroid, zákeřní mimozemšťané nebo se rozšíří nebezpečný virus. V béčkových filmech nechybí ani pád Měsíce a podobné vesmírné vylomeniny.

 

Ve vesmíru přitom dochází k mnohem horším událostem. V případě blízkého gama záblesku by ani nestihl vystoupit americký prezident se svým projevem. Naštěstí se tyto události odehrávají daleko od nás.

 

Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou možná něčím podobným. V roce 2001 byl zachycen první FRB obřím radioteleskopem Parkes v Novém Jižním Walesu. Tento 64 metrů velký „talíř“ poté zachytil i několik dalších FRB.

 

Jak už název napovídá, FRB jsou krátké záblesky v rádiové části spektra. Astronomové dlouho s jistotou nevěděli, zda se jedná o skutečné události ve vzdáleném vesmíru nebo se může jednat o umělý signál – mimozemšťané byli v tomto případě až poslední možností a to ještě jestli vůbec.

 

Nakonec se ukázalo, že část FRB má skutečně umělý původ. Zdrojem byla mikrovlnná trouba. Ta se nenacházela na oběžné dráze ale přímo na observatoři. Pro podobné signály se vžil název perytons. Jméno pochází z knihy El libro de los seres imaginarios (Jorge Luis Borges).

 

Perytons ale nevysvětlily původ všech FRB. Mnoho z nich skutečně pochází z vesmíru.

 

Astronomové se primárně snažili zjistit, zda jsou FRB jednorázovou záležitostí nebo může přijít více FRB z jednoho zdroje. Dlouho se jim to ale nedařilo a o FRB vycházela řada mnohdy zcela protichůdných studií.

 

 

V listopadu 2016 byl zveřejněn objev astronomů z Penn State University. Vědci si vzali na paškál rychlý rádiový záblesk s označením FRB 131104, který byl zachycen 4. listopadu 2013.

 

V archivních datech z kosmického dalekohledu Swift objevili pravděpodobný gama záblesk ze stejného zdroje. Zatímco FRB trvají řádově milisekundy, známější gama záblesky mají délku i několika minut.

 

Mohlo by Vás dále zajímat: Před 35 lety zachytil radioteleskop na Big Ear Radio Observatory signál, který měl všechny znaky umělého mimozemského původu. Podívejme se na historii této události i na celé hledání mimozemských signálů pod značkou SETI. | 6EQUJ5 aneb příběh Wow signálu >>>

 

Zdroj FRB by se tak měl nacházet ve vzdálených končinách vesmíru. Jejich původ může být v magnetarech – vysoce zmagnetizovaných neutronových hvězd, což jsou pozůstatky po výbuchu supernovy. Druhou možností je, že se jedná o katastrofální fúzi dvou neutronových hvězd, která vede ke vzniku černé díry.

 

Zdroj: astronomynow.com , foto: CSIRO, CC BY 3.0, Wikipedia

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Katastrofy   Záhady   Věda   Vesmír   Mimozemšťané  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?



Vědci žasnou nad záhadným signálemVědci žasnou nad záhadným signálem
Když astronomové zachytili zvláštní signál v galaktické kupě v souhvězdí Perseus, vzdáleném od nás miliony světelných let, poznali, že narazili na něco mimořádného. ..




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí