internetWEEK.cz menu TOPlist

Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?

Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?

V roce 1883 jsme měli možná obrovské štěstí. Naší planetu jen těsně minuly fragmenty komety o celkové hmotnosti nejméně dvou miliard tun. Nebo to bylo všechno jinak?

 

Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?

V dávné historii naší planety došlo k řadě velkých srážek s planetkami nebo jádry komet. Kosmický projektil patrně stál za vyhynutím dinosaurů i dalších masových vymírání. V historii lidstva jsme zatím měli štěstí. Jediným významným případem je tzv. Tunguská katastrofa. O této události toho bylo napsáno hodně. Kromě astronomických teorií o explozi menší planetky nebo fragmentu komety v atmosféře jsou zde samozřejmě také alternativní hypotézy.

 

Astronomové se dnes snaží nebezpečné planetky a komety najít a sledovat jejich dráhu. Bohužel zejména u těch menších je to velmi obtížné. Čas od času nás mine několikametrový objekt jen o pár set nebo tisíc kilometrů a velmi často se o něm dozvíme s předstihem pár hodin nebo dokonce až zpětně.

 

1883: z pekla štěstí nebo jen přelud?

V historických análech ovšem nalezneme příběh, o kterém se toho na rozdíl od Tungusky zase tolik nenapsalo. V roce 1883 jsme možná stáli na prahu obrovské globální katastrofy.

 

Astronom José A. y Bonilla (1853-1920) pořídil několik snímků Slunce na malé observatoři Zacatecas v Mexiku. Na snímcích se objevily podivné objekty, které velmi rychle přelétaly přes sluneční disk. Se svým pozorováním se Bonilla pochlubil světu až o tři roky později, kdy vyšel jeho článek v časopise L’Astronomie.

 

Odborná veřejnost se k pozorování postavila značně skepticky s tím, že se patrně jednalo o přelétající husy nebo o prach či nečistoty na objektivu.

 

V roce 2011 se k pozorování vrátili vědci z Mexické národní autonomní univerzity. Ve studii pod vedením Hectora Manterola popsali hypotézu, podle níž Bonilla v roce 1883 pozoroval průlet mnoha fragmentů komety okolo Země.

 

Rozpad komety na menší kousky je běžný. Může k němu dojít po průletu okolo Slunce nebo vlivem slapových sil jakékoli planety. Známý je případ komety Shoemaker-Levy 9 (titulní foto), která se rozpadla na několik fragmentů před tím, než v roce 1994 dopadla do atmosféry Jupiteru. Dalším příkladem je kometa Schwassmann-Wachmann 3.

 

Fragmenty komety Schwassmann-Wachmann 3 na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu

Fragmenty komety Schwassmann-Wachmann 3 na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu.

 

Přestože hypotéza o průletu fragmentů komety nestojí na zcela pevných základech, Mexičané zašli ve své studii poměrně daleko. Podle jejich názoru nepozoroval přelet fragmentů přes Slunce nikdo další kvůli paralaxe. Jinými slovy: přelet fragmentů byl vidět jen z malé oblasti na Zemi. Pokud by to byla pravda, musely by objekty prolétnout velmi blízko od Země. Autoři to odhadli na vzdálenosti 600 až 8000 km od zemského povrchu. Velikost jednotlivých kusů se měla pohybovat mezi 50 až 800 metry.

 

Bonilla pozoroval Slunce během dvou dnů po celkovou dobu 3,5 hodin. Zaznamenáno přitom bylo 135 objektů za hodinu. Pokud vezmeme v potaz dobu, kdy Bodilla nepozoroval, měli bychom zde průlet 3275 objektů o odhadované celkové hmotnosti nejméně 1,8 miliardy tun.

 

Země se kolem Slunce pohybuje rychlostí zhruba 30 km/s. V roce 1883 jsme tak mohli být jen pár desítek sekund od totální zkázy… a nebo to vše byly jen husy. To se bohužel už asi nikdy nedozvíme.

 

Zdroje:
Interpretation of the observations made in 1883 in Zacatecas (Mexico): A fragmented Comet that nearly hits the Earth (http://arxiv.org/abs/1110.2798)
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Mexiko   Katastrofy   Vesmír   Věda  


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí