internetWEEK.cz menu TOPlist

Co dělat, když vybouchne jaderná bomba

Co dělat, když vybouchne jaderná bomba

Několik rad a poznatků, které vám mohou pomoci v případě, že někde poblíž vás vybouchne jaderná bomba.

 

Co dělat, když vybouchne jaderná bomba

Jaderný útok proti České republice není příliš pravděpodobný. Teoreticky jsme mohli o této možnosti debatovat v době, kdy se zvažovalo umístění radaru v Brdech. Zničení pasivních obranných prvků nepřítele by byl zřejmě jeden z možných scénářů jaderného útoku. V současné době však není Česká republika zajímavá ničím, co by stálo za plýtvání arzenálem jaderných mocností.

 

Na druhou stranu hodně z nás cestuje, a přestože samotný jaderný útok není moc reálný, je dobré vědět, jak se v jeho případě zachovat.

 

Simulovat výbuch jaderné bomby není úplně snadné. Určité základní obrysy si můžete zkusit zde: nuclearsecrecy.com/nukemap. V prvním kroku napište své město, pak zadejte sílu bomby nebo vyberte z předpřipraveného seznamu a ve třetím kroku si můžete pohrát s dalšími parametry.

 

O následcích jaderného výbuchu rozhoduje síla bomby (v kilotunách), v jaké výšce nad zemí bomba explodovala, reliéf ale třeba také aktuální počasí.

 

Při výbuchu jaderné bomby dosáhne teplota několika milionů stupňů a tlak až 3 miliardy MPa. V nejbližších okolí je devastace budov prakticky okamžitá a šance na přežití téměř nulová.

 

Oblast totální zkázy nemusí být kupodivu tak velká, jak by se mohlo zdát. V případě malých jaderných zbraní se může jednat o stovky metrů. Na druhou stranu bomba o síle 300 kilotun vyhladí vše v okolí až 8 km.

 

Legendární hřib se vytvoří během několika minut a dosáhne výšky kolem pěti a průměru až tři kilometrů. Tento jev může být zajímavý pro hodně vzdáleného pozorovatele, nás zajímá spíše střední cesta – právě jste přežili jaderný výbuch. Co dál?

 

popis

Jaderná zbraň byla zatím naostro použita jen dvakrát během druhé světové války, za to testů proběhlo dosud nespočet. Více v článku Video: jaderné testy v průběhu času

 

Pokud jaderný výbuch přežijete, ale nacházíte se nedaleko epicentra (stovky metrů až kilometry v závislosti na síle bomby a dalších aspektech) nemůžete toho pro svou ochranu bohužel příliš dělat. Nejrůznější návody a rady sice existují, prvotní projevy výbuchu jsou přesto tak rychlé, že k nalezení úkrytu nebo k základní ochraně moc času není. Nesmíme také zapomínat, že nějaký čas zabere vaše reakce, která bude díky šoku silně prodloužena.

 

Pokud se přesto chcete pokusit o záchranu nebo o možném výbuchu víte předem (dojde k varování) a nějaký čas vám zbyl, měly by vás zajímat čtyři hlavní důsledky výbuchu:

  • Světelné záření
  • Tlaková vlna
  • Pronikavá radiace
  • Radioaktivní spád

Světelné záření může v okruhu několika kilometrů způsobit velmi těžké popáleniny nebo dokonce člověka zabít. Ochrana je přitom poměrně jednoduchá. Stačí mezi místo výbuchu a svou maličkost postavit jakoukoliv překážku, která záření odstíní. V žádném případě tedy výbuch nepozorujte. Dnes by možná ani nepřekvapilo, kdyby někteří přeživší výbuch natáčeli na mobilní telefon.

 

Pokud není možné se ihned schovat za překážku (mluvíme zde o sekundách), je třeba minimalizovat vliv záření. To lze udělat tím, že si lehneme obličejem dolů a hlavou směrem od epicentra. Pokud je to možné, přikryjeme kůži oblečením (pokud máte bundu a pod ní mikinu, přetáhněte bundu přes hlavu).

 

Stejně rychlá a neméně nebezpečná je tlaková vlna. Ta obvykle devastuje vše v okolí několika stovek metrů od epicentra. Nejlepší variantou se jeví opět zalehnutí. Najít úkryt je téměř nemožné. Tlaková vlna urazí kilometr za pouhé tři sekundy!

 

Mnoho obětí a zraněných mohou mít na svědomí sekundární důsledky tlakové vlny v podobě popadaných předmětů, vzniklých požárů apod.

 

Simulace výbuchu jaderné bomby z Nagasaki v centru Prahy. Odhad: cca 50 tisíc obětí. Největší kružnice znázorňuje oblast zasaženou světelným zářením, menší kružnice pak oblast silného poničení vlivem tlakové vlny. Ještě menší zelený kruh je oblast s vysokou pravděpodobností úmrtí vlivem radiace a to v hned nebo maximálně několik dní po výbuchu. Pokud byste se nacházeli ještě blíže, je pravděpodobnost přežití nulová a to vlivem téměř okamžité tlakové vlny i dalších efektů. Obrázek ve větším rozlišení naleznete v odkaze.

 

Ihned po výbuchu budete muset čelit spršce záření alfa, beta, gama a neutronů. Různé typy záření zeslabí různé druhy materiálů.

 

Záření alfa odstíníte i kusem papíru, záření beta pak tenkým plechem. Nejhorší je tak záření gama a neutrony. Jako nejlepší se v rámci dostupných možností jeví cihly, zemina nebo beton.

 

Radioaktivní spád je jediným důsledkem, před kterým se lze v rozumném čase ochránit. Jedná se o materiál o celkové hmotnosti v řádu jen stovek gramů, který je ale opravdu silně radioaktivní. Neexistuje žádný popis toho, kam materiál dopadne, záleží například na směru větru apod.

 

Radioaktivní spád nedopadá rovnoměrně, ale spíše v určitém koridoru a existuje poměrně slušná šance, že většina dopadne do nejbližšího okolí epicentra, kde stejně nic a nikdo nepřežil.

 

Úkrytem před spádem mohou být budovy, ideálně ty se sklepením. Schovat se do podobného krytu je nutné do pěti minut. Pokud se vám to nepovede, schovejte se na půl hodiny do provizorního úkrytu a teprve poté se co nejrychleji přesuňte do bezpečného krytu.

 

Najít kryt samozřejmě nebude úplně snadné s ohledem na ostatní primární i sekundární důsledky (do zbořené nebo hořící budovy se asi neschováte).

 

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_weapon
http://news.sciencemag.org/environment/2014/01/how-survive-nuclear-explosion

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Jaderné testy   Katastrofy  


Kategorie Katastrofy


Titanik potopil oheň, nově tvrdí odborníciTitanik potopil oheň, nově tvrdí odborníci
Analýza dosud neznámých fotografií, pořízených před vyplutím z loděnice v Belfastu, přiměla experty vyhlásit oheň za prvotní a hlavní příčinu zkázy Titaniku.Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?
Celý svět sleduje příběh letu MH370 a pokládá si otázku, jak se může v dnešní době ztratit beze stopy velký Boeing 777.Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?  Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?
V roce 1883 jsme měli možná obrovské štěstí. Naší planetu jen těsně minuly fragmenty komety o celkové hmotnosti nejméně dvou miliard tun. Nebo to bylo všechno jinak?V Rusku existuje jezero, které vás zabijeV Rusku existuje jezero, které vás zabije
Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.Brána do peklaBrána do pekla
Kráter na území Turkmenistánu je nepochybně jedním z nejzajímavějších míst na světě. Zahrál si například v reportážích o dopadu meteoritu v Rusku.Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofěLaureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě
Nerovnost ve společnosti vede k oslabení růstu a erozi demokracie. Prohlásil to Joseph Stiglitz, jeden z nejuznávanějších světových ekonomů...Centralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoříCentralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoří
Město Centralia svým názvem budí dojem, jako by jeho původ ležel v nějaké sci-fi povídce a realita skutečně není daleko od pravdy. Pod opuštěnými ulicemi hoří už od roku 1962.Video: jak se hojí rány planety ZeměVideo: jak se hojí rány planety Země
Jak dlouho trvá planetě Zemi, než se vyrovná s velkou přírodní katastrofou?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí