internetWEEK.cz menu TOPlist

Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě

Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě

Nerovnost ve společnosti vede k oslabení růstu a erozi demokracie. Prohlásil to Joseph Stiglitz, jeden z nejuznávanějších světových ekonomů...

 

Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě

Joseph Stiglitz je jedním z nejlepších světových ekonomů. V roce 2001 dostal Nobelovou cenu za ekonomii, byl šéfem ekonomických poradců bývalého prezidenta Billa Clintona, je profesorem na Kolumbijské univerzitě a bývalým hlavním ekonomem Světové banky. Občas se také ukáže v Praze v institutu CERGE-EI.

 

Stiglitz je znám jako kritik mezinárodních institucí, kuponové privatizace v České republice a transformace ekonomiky v postkomunistických zemích vůbec.

Už dlouhodobě varuje Stiglitz před nerovností ve společnosti. Pouhé jedno procento Američanů ovládá 40% amerického bohatství. Na globalizaci měla podle některých původních názorů participovat většina společnosti, ale stal se pravý opak a současná krize ještě více prohlubuje nerovnost ve společnosti.

 

Zvýšení nerovnosti přitom vede nejen k oslabení růstu, ale také poškozuje demokratické principy a vede k postupnému mizení střední třídy. Každý ekonom přitom potvrdí, že střední třída je pro ekonomiku země klíčová. Je to právě ona, kdo utrácí velké množství peněz, kupuje nemovitosti a roztáčí…ano roztáčí ekonomický růst.

 

Podobná nerovnost v americké společnosti zde už byla ve 20. letech minulého století a USA se z problémů dokázaly postupně vylízat. Je ovšem otázkou, zda tentokrát nekráčí cestu, ze které už bude návrat více než problematický.

 

Stiglitz dává za vzor na americkém kontinentu Brazílii, kde byla také velká nerovnost, ale v poslední době se situace zlepšuje a ne náhodou patří právě tato jihoamerická země mezi trojlístek pravděpodobných budoucích lídrů světové ekonomiky BRICS.

Dlouhodobým vzorem byla také Francie, tam se ovšem situace naopak zhoršuje. Ostrovy stability a rovnosti jsou pak tradičně severské státy. V nich má člověk, který se narodí na dně společnosti šanci dostat se ve společenském žebříčku nahoru. V USA takovou šanci obvykle nemá. Americká sen? Ano, ale už jedině v hollywoodském romantickém filmu.

 

Stiglitz se zamýšlí nad zajímavým paradoxem. Ve světě je obecně přijímáno rovnítko mezi církví (duchovním životem) a pomoci druhým. Například v Latinské Americe je to velmi dobře patrné, právě církev zajišťuje zejména mezi chudými vzdělání, pomoc apod. USA se považují za velmi duchovní zemi, ale výše popsané rovnítko v ní poněkud nefunguje. Proč?

 

Držitel Nobelovy ceny vidí v současných Spojených státech tři velké problémy. Tím prvním je přístup ke zdravotní péči a k základním věcem, které jsou pro život člověka nepostradatelné. Když chudý Ind nemá na lékaře, vnímá to západní svět jako něco tragického, politováníhodného až barbarského. Když ovšem nemá na lékaře Američan, nikoho to vlastně nezajímá. Někde se můžete dočíst, že Obama zavedl v USA povinné zdravotní pojištění, ale není to tak přesné. Zatímco u nás má zdravotní pojištění každý díky odvodům ze mzdy, z příjmu nebo ho za něj platí stát, v USA nic takového není. Právě absence pojištění podle nedávného názoru německých médií může za masakry na amerických školách. Zatímco u nás jsou lidé s psychickými problémy léčení (byť ne vždy), v USA o nich nikdo neví, nikdo je neléčí a oni běhají po ulicích. Připočtěte k tomu dostupnost zbraní a máte problém.

 

Dalším problémem americké společnosti je „rent-seeking“. Bohaté soukromé společnosti stále více ovlivňují chod státu. Ať už se jedná o armádní zakázky, farmaceutické firmy nebo banky. V západní společnosti není cílem pacienta vyléčit ale pouze ho léčit a to ještě drahými léky, které lékař vždy vybere jen a pouze v zájmu pacienta. K čemu vlastně jsou volby, když o chodu státu či města rozhodují velké společnosti? Nemusíme přitom brát na paškál USA, stejné je to také u nás, jen se k velkým společnostem přidali ještě kmotři.

 

Zdroj: http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/americas/united-states/121226/joseph-stiglitz-us-income-inequality
Foto: Wikipedie

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Společnost   Demokracie   Katastrofy   Ekonom   Ekonomická krize  


Kategorie Společnost


Mám tě rád/a, ale sex nebude…Mám tě rád/a, ale sex nebude…
Nulový zájem, mnohdy dokonce odpor k sexu. To je asi pro většinu běžné populace nepředstavitelné. V poslední době se o tom čím dál tím více mluví. Žijí mezi námi asexuálové a jsou jiní.



Když jsou mladí ovládaní trendyKdyž jsou mladí ovládaní trendy
Ti, kteří musí mít ve svém pokoji vždy poslední kousky oblečení, ale i elektroniky, se většinou chovají jinak než ti, kteří tyto trendy příliš neřeší. Jak moc módní vlny ovládají chování a smýšlení dětí a mladých?



Mladá a těhotnáMladá a těhotná
Kdysi to bylo úplně normální, dnes jsou známy spíše starší matky. Mladé slečny otěhotní omylem, ale i plánovaně. Jak však na nastávající mladé maminky kouká společnost?



Kdo slavný letos zemře?Kdo slavný letos zemře?
Na internetu se už mnoho let objevuje seznam osobností, které by mohly letos odejít z tohoto světa. Jak moc úspěšný bývá tento morbidní seznam?



Lidí bez domova přibývá - vede z ulice cesta?Lidí bez domova přibývá - vede z ulice cesta?
Počet dluhů a jejich vymáhání roste. S nimi i počet lidí bez rodinného zázemí, majetku a domova. Ačkoliv je to kruté, tito lidé jsou společnosti na obtíž. Jak z toho ven?



Feng Shui a myFeng Shui a my
Feng Shui je velmi staré učení o harmonii lidského života. Má nám pomoci k vytvoření šťastného domova i pracoviště. Celé učení se opírá o tok energie ČCHI, která je všudypřítomná. Je v prostoru kolem nás.



Záhada výjimečnostiZáhada výjimečnosti
Jsou ve sportu nebo jiné aktivitě dost dobří k tomu, aby jim přinášela potěšení. Je ale dost pravděpodobné, že jen málokdo ve vašem okolí, pokud vůbec někdo, je v něčem doopravdy výborný - ohromně, úžasně, prvotřídně vynikající.



Věznice - Arizona - USAVěznice - Arizona - USA
Šerif Joe Arpaio vytvořil „stanovou věznici” proto, aby pomohl ušetřit státu Arizona miliony dolarů výdajů, které by jinak stál jakýkoliv jiný vězeňský komplex.



Legalizace všimného = nadstandardLegalizace všimného = nadstandard
„Češi si nechtějí připlácet na zdraví“, hlásá úvodní titulek sobotních Lidových novin. Článek pod ním shrnuje výsledky průzkumu, dle nějž by si pouze 8% zpovídaných rádo pravidelně hradilo nadstandardní zdravotnickou péči....



Partnerský vztah, láska a rozchod - tipy, rady, triky, návody a vysvětlení pocitůPartnerský vztah, láska a rozchod - tipy, rady, triky, návody a vysvětlení pocitů
Pokud si zlomíme ruku, rychle získáme ponaučení, že některé předměty bývají pevnější než naše končetiny. Také po první chřipce si osvojíme pravidlo, že chodit v zimě bos není nejlepší řešení.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí