internetWEEK.cz menu TOPlist

V Rusku existuje jezero, které vás zabije

V Rusku existuje jezero, které vás zabije

Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.

 

V Rusku existuje jezero, které vás zabije

Znáte ty pohádky o příšerách, na které se stačí jen podívat, a ihned zemřete? Jezero Karačaj v ruské Čeljabinské oblasti je takovou přírodní příšerou.

 

Jedná se o nejzamořenější místo na světě. Pouhý pobyt u jezera by vás mohl zabít. Množství záření je zde sice menší než se uvolnilo během černobylské havárie ale na druhou stranu je koncentrováno trvale do jednoho místa.

 

Jezero Karačaj a oblast Majak

Jezero Karačaj a oblast Majak. Zdroj: Google Maps

Příčiny smrtelných účinků jezera nehledejme za nehodou srovnatelnou třeba s Černobylem nebo Fukušimou. Nejradioaktivnější oblast na světě je důsledkem obyčejné lidské bezohlednosti.

 

Na konci druhé světové války vyrostl poblíž jezera komplex, který dnes nese název Majak. Stavělo ho a později v něm pracovalo několik desítek tisíc vězňů. O tvrdých a smrtelných podmínkách svědčí i to, že sovětské soudy dávaly odsouzeným na vybranou mezi 25 lety nucených prací na Sibiři nebo 5 lety v Majaku. Neexistují žádné statistiky, kolik lidí se konce těch pěti let dočkalo.

 

Pohled na oblast Majak

Pohled na oblast Majak

 

Komplex budov o rozloze 90 km2 sloužil především pro výrobu jaderných zbraní a zpracovávání jaderného materiálu z Kolské, Novovoroněžské a Bělojarské jaderné elektrárny a z reaktorů ruských jaderných ponorek.

 

V Majaku si nedělali velké starosti s budováním uzavřeného chlazení reaktoru a brali vodu rovnou z jezera Karačaj a z nedaleké řeky Teča. Vzhledem k tomu, že nešlo o uzavřený okruh, museli se vysoce radioaktivní vody nějak zbavit. Bez mrknutí oka ji vypouštěli do blízkých jezer i vytvořených nádrží přehrazením řeky Teča.

 

V září roku 1957 došlo v Majaku k havárii s rozsáhlým únikem radioaktivních materiálů do okolí a to zejména do řeky Teča. Podle dostupných informací došlo k destrukci zásobníku vysoce radioaktivního materiálu v důsledku poškozené chladicí soustavy a materiál pronikl až do vodoteče. Díky následkům havárie zemřely stovky lidí a bylo zamořeno široké okolí.

 


Zvětšit mapu

 

Zamořené jezero je dnes částečně pohřbeno vrstvou tisíců betonových panelů. Z původních 0,5 km2 zbylo jen 0,15 km2. Nelze však vyloučit rozšíření radioaktivní nákazy po podobné nehodě, která potkala oblast v roce 1967. Hladina vody tehdy v jezeře kvůli vlně sucha významně poklesla. Suché bahno ve formě jemného prachu roznesl vítr do širokého okolí. Postiženo bylo na půl milionů lidí. Na rozdíl od Černobylu nebo Fukušimy se ale této katastrofě v historických análech příliš nedočtete.

 

Zdroje:
http://catastrophemap.org/toxic-apocalypse-radioactive-lake-karachay.html
http://vtm.e15.cz/karacaj-je-jezero-smrti-nejspinavejsi-misto-na-svete
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2672329/
http://en.wikipedia.org/wiki/Mayak

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Rusko   Katastrofy   Jezero  


Kategorie Katastrofy


Titanik potopil oheň, nově tvrdí odborníciTitanik potopil oheň, nově tvrdí odborníci
Analýza dosud neznámých fotografií, pořízených před vyplutím z loděnice v Belfastu, přiměla experty vyhlásit oheň za prvotní a hlavní příčinu zkázy Titaniku.



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



Co dělat, když vybouchne jaderná bombaCo dělat, když vybouchne jaderná bomba
Několik rad a poznatků, které vám mohou pomoci v případě, že někde poblíž vás vybouchne jaderná bomba.



Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?
Celý svět sleduje příběh letu MH370 a pokládá si otázku, jak se může v dnešní době ztratit beze stopy velký Boeing 777.



Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.



Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?  Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?
V roce 1883 jsme měli možná obrovské štěstí. Naší planetu jen těsně minuly fragmenty komety o celkové hmotnosti nejméně dvou miliard tun. Nebo to bylo všechno jinak?



Brána do peklaBrána do pekla
Kráter na území Turkmenistánu je nepochybně jedním z nejzajímavějších míst na světě. Zahrál si například v reportážích o dopadu meteoritu v Rusku.



Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofěLaureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě
Nerovnost ve společnosti vede k oslabení růstu a erozi demokracie. Prohlásil to Joseph Stiglitz, jeden z nejuznávanějších světových ekonomů...



Centralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoříCentralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoří
Město Centralia svým názvem budí dojem, jako by jeho původ ležel v nějaké sci-fi povídce a realita skutečně není daleko od pravdy. Pod opuštěnými ulicemi hoří už od roku 1962.



Video: jak se hojí rány planety ZeměVideo: jak se hojí rány planety Země
Jak dlouho trvá planetě Zemi, než se vyrovná s velkou přírodní katastrofou?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí