internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...

Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...

Čas, který používáme v létě, se nazývá letním časem, byť začíná na jaře a končí na podzim. Přesněji řečeno se jedná o Středoevropský letní čas (SELČ) a jeho cílem je poměrně diskutabilní úspora energie a tedy finančních prostředků.

Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...

Dvakrát ročně si v Evropě přetáčíme hodiny kvůli změně času. Přestože o ní ví asi každý, média nám nutnost přetočit, změnit, či jakkoliv jinak upravit čas vždy rády připomenou. Obvykle se také vynoří informace o začátku či konci zimního času. Jenomže tato informace je nesmyslná. Zimní čas sice existuje, ale…

 

V okamžiku, kdy letní čas skončí, se vrátíme k tzv. pásmovému času. V našem případě jde o Středoevropský čas (SEČ).

 

Vzhledem k rotaci Země a tedy střídání dne a noci je planeta rozdělena do 24 pásem obvykle po jedné hodině. Slovo obvykle je důležité, protože v ideálním případě by naše planeta byla rozdělena do 24 pruhů o šířce 15°. V ideálním světě ovšem nežijeme a komplikací jsou zejména hranice. Představte si nějaký stát, který z 99% leží v jednom pásmu a jen pár desítek kilometrů čtverečních leží v pásmu dalším. Hodinový rozdíl by vedl ke zmatkům a problémům, takže časové pásmo si hranice státu jednoduše obejde.

 

Kromě toho zde máme i pásma, mezi kterými není rozdíl 1 hodiny ale jen 30 minut. Podobně je tomu například v Indii nebo ve Venezuele (Hugo chtěl mít prostě vlastní pásmo, tak ho má).

 

Čas letí jako bláznivý. Je relativní. A navíc se zdá, že se za posledních 500 let ještě zrychlil. Čtěte dále na internetWEEK.cz | Čas se zrychluje >>>

 

Zpět ale k zimnímu času. Ten ve skutečnosti nemáme, protože po skončení letního času se vracíme k normálnímu pásmovému času. Může se to zdát jako hraní se slovíčky, ale vtip je v tom, že zimní čas existuje a je to česká specialita.

 

Česká republika patrně jako jediná země na světě opravdu zimní čas má...

Krátce po válce v rámci úsporných opatření schválilo Národní shromáždění, že vláda může kdykoliv dle vlastního uvážení vyhlásit zimní čas. Ten je posunem vůči pásmovému času a to pochopitelně opačným směrem, než je tomu u letního času.

 

Situace je tedy taková:

 

Zimní čas = Středoevropský čas – 1 hodina

 

Letní čas = Středoevropský čas + 1 hodina

 

Vláda pak zimní čas skutečně zavedla a platil od 1. prosince 1946 do 23. února 1947. Zákon dosud zdá se nebyl zrušen, takže čistě teoreticky by ho mohla vláda opět zavést.

 

 

Pokud nemáte změnu času rádi, pak doufejte, že podobné extempore nenapadne vykutáleného minstra Kalouska v rámci úsporných opatření.

 

Zdroj: MVČR
Ilustrace: http://www.flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Ostatní   Čas   Zajímavé články  


Kategorie Čas

Věčné mládí: hit několika posledních stoletíVěčné mládí: hit několika posledních století
Zdravý styl života, plastická chirurgie, kosmetické a podpůrné přípravky. To je současné know how jak zpomalit stárnutí a oklamat čas. Gen, který za stárnutí může, se přitom usilovně hledá. Jak ale bojovali v dávných stoletích naši předci?


Kruh v obilí nese časový údajKruh v obilí nese časový údaj
V Anglii se začátkem června objevil piktogram, který informuje o určitém, přesně vymezeném čase. Badatelé však pravost obrazce zpochybňují.


Fyzik De Aquino: HAARP může deformovat čas i gravitaciFyzik De Aquino: HAARP může deformovat čas i gravitaci
Významný fyzik publikoval revoluční zprávu, která odhaluje, že technologie HAARP zvládne víc, než jsme tušili. Je to stroj času?


Hubněte dokud je časHubněte dokud je čas
Odsátí tuku neboli liposukce patří mezi jedny z nejoblíbenějších plastických operací ve Spojených státech amerických, ale populární začíná být i v u nás.


Albert Einstein - čas je relativní veličinaAlbert Einstein - čas je relativní veličina
Pohybující se ručičky hodin nám říkají, jaký je čas. Pro naše vnímání je rychlost ručiček neměnná, avšak pro okolí relativní! Již Einstein věděl, že čas není konstantní, neboli stejný, ale že je relativní.


Kategorie Ostatní

Očkování: všechna pro i protiOčkování: všechna pro i proti
Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.


Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.


Mýty a fakta o šikaně na školáchMýty a fakta o šikaně na školách
Šikana se vyskytuje na většině škol a setkal se s ní téměř každý druhý žák. Přesto se školní šikana bagatelizuje a koluje o ní řada polopravd a mýtů...


Mýty a fakta: sexuální zneužívání dětíMýty a fakta: sexuální zneužívání dětí
Jako skoro všechno na tomto světě i sexuální zneužívání dětí má své mýty a fakta. Možná jsme se až doposud domnívali, že o této problematice víme vše. Mohli jsme se však opravdu zmýlit.


Navštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinaceNavštívil vás duch? Nebojte se. Možná máte jen halucinace
David Stannard trávil sám klidně večery ve svém domě ve východní Anglii a jednoho dne zjistil, že se s ním na televizi dívají další lidi. Nějaký školák a dva vojenští piloti RAF. Nebyli to však duchové, ale problém se zrakem.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí