internetWEEK.cz menu TOPlist

Opravdu bylo za komunistů lépe?

Opravdu bylo za komunistů lépe?

Na internetu je zajímavá stránka, která srovnává ceny v roce 1989 s těmi současnými.

Opravdu bylo za komunistů lépe?

Říká se, že za komunistů bylo lépe a levněji. Stránka http://www.zakomunistu.cz/ srovnává ceny některých základních věcí z roku 1989 s těmi dnešními. Klíčem je samozřejmě přepočet tehdejších platů na dnešní.

 

Dozvíte se tak, že například pivo je dnes o 45% levnější než za komunismu. Podobně je na tom chleba (29% levnější), cukr (46%), benzín (32%). Naopak mléko je dnes asi o 26% dražší. Co výrazně zdražilo, to jsou náklady spojené s bydlením. Vodné a stočné například o více než 1000%, plyn o více než 100%.

 

Tyto hodnoty jsou dělány podle střední mzdy (medián současných mezd). Nahoře na stránce si můžete srovnání nastavit pro nejrůznější profese a jejich průměrný plat. Tady je ovšem nutné podotknout, že se jedná o průměr, na který řada lidí v daných profesích nedosáhne.

 

Tabulka jinak dokazuje to, co asi samo cítí hodně lidí. Elektronika či nábytek opravdu drahé nejsou, stejně jako dovolené. Na ceny potravin sice nadáváme, ale také většinou nejsou zase tak vysoké v porovnání se situací před rokem 1989. Jiným aspektem je samozřejmě jejich kvalita, která šla od revoluce, řekl bych, hodně dolů. Viz článek http://internetweek.cz/konspiracni-teorie/nechci-vam-brat-iluze-ale >>>

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavé články   Internet   Komunismus  


Kategorie Komunismus

Bylo nebo nebylo za komunistů lépe?Bylo nebo nebylo za komunistů lépe?
V několika článcích a komentářích v magazínu Pravdu.cz jsem prohlásil, že nebylo lépe než dnes. Máme svobodu, o které se nám za komunistů mohlo jen zdát. Vždy to vyvolalo vášnivé debaty. Tak jak to tedy je?


I za komunistů byla legraceI za komunistů byla legrace
Pionýři byli vždy připraveni, Husák vyprávěl vtipy a na bonmoty Milouše Jakeše nemá ani Miloš Zeman...


Tajný americký dokument o ČSR z roku 1948Tajný americký dokument o ČSR z roku 1948
Americký velvyslanec v dubnu 1948 napsal o nás dopis. Pochopitelně tajný. Ten v roce 1991 přeložil Petr Mareš a 8. ledna 2009 ho ve svém politickém zápisníku Události, zveřejnil známý komentátor Bohumil Doležal.


Metody mučení uplatňované v Číně Metody mučení uplatňované v Číně
Chcete vědět, jaké metody mučení se uplatňují v komunistické Číně? Chcete na vlastní oči poznat to, co musí zažívat vězni?


Kategorie Zajímavé články

Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázníMozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní
Úspěšná mladá novinářka Susannah Cahalanová napsala autobiografickou knihu o své záhadné nemoci, která ji bleskově srazila na dno, ale stejně rychle odezněla.


Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.


Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.


Autismus, šamani a koněAutismus, šamani a koně
Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.


Stará posvátná místa Stará posvátná místa
Víru našich prehistorických předků dávno vymazalo křesťanství. Ztráta paměti je pozoruhodná. Nevíme, kdo jsme byli, ani odkud jsme přišli. Když ještě žili Evropané v těsném spojení s přírodou, uctívali některá místa. Podívejme se, jak to bylo v Litvě


Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí