internetWEEK.cz menu TOPlist

Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní

Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní

Úspěšná mladá novinářka Susannah Cahalanová napsala autobiografickou knihu o své záhadné nemoci, která ji bleskově srazila na dno, ale stejně rychle odezněla.

 

Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní

„Mozek v plamenech“ s podtitulem „Můj měsíc šílenství“ je autobiografický medicínský thriller popisující, jak zcela zdravý člověk může těžce onemocnět a téměř zázračně se zase uzdravit. Stalo se to v roce 2009, záhadná nemoc přišla jako blesk z čistého nebe, ale už v roce 2012 Susanně Cahalanové vyšla v USA o nemoci její vlastní kniha. Aby ji mohla napsat, musela se nejprve uzdravit a potom obnovit ztracenou paměť.

 

Cahalanová si udělala svůj úkol těžší tím, že knihu napsala jako literaturu faktu. Napsat věcnou zprávu o tom, jak se člověk náhle zbláznil, ztratil paměť a propadl se do retardace, je náročné, ale hlavně otázka zní: kdo to bude číst? Koho zajímají desítky odborných medicínských názvů a koho může zaujmout popis jedné nemoci natolik, aby si ji koupil? Může to uspět? Výsledek je kupodivu zajímavý a dá se říci úspěšný.

 

Cahalanová se jako novinářka zhostila úkolu bravurně. Autorce pomohlo, že umí brilantně psát a že zvolila formu „thrilleru“ – i když – jaký thriller, když víme, co se jí stalo a že to dopadlo dobře? O to pozoruhodnější je, že kniha se dobře čte a je zajímavá. Náhlý mysteriózní zdravotní kolaps jedné newyorské dívky je zajímavý námět, přestože nežije nijak mimořádný život ve svých 24 letech. Pro českého čtenáře může být navíc přitažlivé sledovat podrobné reálie novinařiny v New York Postu, nahlédnout do prostředí špičkové americké nemocnice, sledovat profesionalitu tamního personálu.

 

Začalo to nenápadně: Susannah se extrémně bojí štěnic. Pak trochu moc žárlí na svého nového přítele Stephena, následuje paranoické chování. Současně klesá její pracovní výkonnost na nulu a chová se podivně. Lehké zdravotní potíže jsou nejprve označeny za mononukleózu. Když přijde záchvat, rodiče ji odvezou k rodinnému lékaři, ale ten se domnívá, že Susannah je alkoholička a trpí abstinenčními příznaky. Starý doktor trvá na své diagnóze, i když se její stav zhoršuje. Podivný záchvat naznačil, že Susannah má problémy s mozkem. Současně existuje podezření, že jde o psychiatrické onemocnění - bipolární poruchu. Jenomže dívčin fyzický stav se stále zhoršuje. Rodinný doktor je bezradný, protože testy včetně EEG oznamují: stav je normální. Jak je vidět, kvalitních doktorů je nedostatek i na Manhattanu. Teprve, když se Susannah ocitne v Newyorské univerzitní nemocnice na 24hodinový monitoring EEG, má šanci na vyléčení.

 

Aby z toho Susannah Cahalanová byla po měsíci venku, musel přijít zázračný „dr. House“, kupodivu původem ze Sýrie. Potom musela novinářka projít renovací své paměti. Její stav po nemoci ilustruje těchto pár vět: „S pomocí svých žurnalistických dovedností jsem využila dostupných materiálů, což byly stovky rozhovorů s lékaři, sestřičkami, přáteli a rodinou; tisíce stránek lékařských záznamů, deník mého otce z té doby; zápisník, prostřednictvím něhož spolu mí rozvedení rodiče komunikovali, útržky videonahrávek, které během mého pobytu pořídily nemocniční kamery, a obrovské množství zápisníků, do nichž jsem si poznamenávala vzpomínky, konzultace a dojmy – a tohle všechno mi pomáhalo znovu zrekonstruovat minulost, k níž má paměť neměla přístup. Pozměnila jsem některá jména a charakteristické rysy, ale jinak není nic v téhle knize fiktivní, je to směs memoárů a reportáže.“

 

gravitace recenze

Tohle asi není možné – napadne asi každého, kdo viděl film Gravitace. Odborníci vysvětlují, jak vypadá kosmická realita na oběžné dráze. Je opravdu hodně odlišná... | Recenze na film: Co je v „Gravitaci“ špatně? >>>

 

Zajímavé je také autorčino závěrečné zamyšlení nad její chorobou – při níž postižený člověk může působit jako šílený, nebo dokonce posedlý démonem. Upozorňuje na to, že špatná diagnóza může přivést mnoho lidí do blázince, nebo dokonce do rukou exorcistů, nemluvě o tragickém postižení. Nicméně démon, který Susannu uchvátil do spárů, byl jen vzácný zánět mozku. Krom toho pomáhá autorka svou knihou pochopit, že ne vše, co se jeví jako šílenství, je skutečně psychóza čili - když v medicínské oblasti něco chodí jako kachna a kejhá to jako kachna, ještě to nemusí být kachna. Knihu vydalo nakladatelství Litera Fortuna.

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Nemoc   Zajímavé články   Recenze  


Kategorie Zajímavé články


Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.



Autismus, šamani a koněAutismus, šamani a koně
Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.



Stará posvátná místa Stará posvátná místa
Víru našich prehistorických předků dávno vymazalo křesťanství. Ztráta paměti je pozoruhodná. Nevíme, kdo jsme byli, ani odkud jsme přišli. Když ještě žili Evropané v těsném spojení s přírodou, uctívali některá místa. Podívejme se, jak to bylo v Litvě



Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.



Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele
I na český internet pronikla informace, že zemřel slavný ruský léčitel, a nejen to, byl zavražděn – záhadnou vesmírnou energií. Jmenoval se Nikolaj Levašov. Kdo to byl a co hlásal?



Záhada nad záhady: Oregonský vír Záhada nad záhady: Oregonský vír
Na jednom místě ve státě Oregon v USA jako by fyzikální zákony nefungovaly. Indiáni se místa obávali a dali mu název Zakázaná oblast. Vědci fyzikální anomálii marně zkoumají už desítky let.



Jaká bude další evoluce lidstva?Jaká bude další evoluce lidstva?
Člověk zručný, neandrtálský, vzpřímený,… o vývojových fázích člověka jsme se učili ve škole, ale evoluce lidského pokolení probíhá i nyní. Jak budou vypadat lidé za pár desítek tisíc let?



Opravdu bylo za komunistů lépe?Opravdu bylo za komunistů lépe?
Na internetu je zajímavá stránka, která srovnává ceny v roce 1989 s těmi současnými.



Aspartam E951: mění chemické složení mozkuAspartam E951: mění chemické složení mozku
Aspartam byl vyvinut jako chemická bojová látka. Dnes je nejrozšířenějším umělým sladidlem na světě. Ač bylo provedeno několik výzkumů, které potvrdily jeho vysoce škodlivou sílu. Je zkrátka dostupný, levný a toxický...




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí