internetWEEK.cz menu TOPlist

Věčné mládí: hit několika posledních století

Věčné mládí: hit několika posledních století

Zdravý styl života, plastická chirurgie, kosmetické a podpůrné přípravky. To je současné know how jak zpomalit stárnutí a oklamat čas. Gen, který za stárnutí může, se přitom usilovně hledá. Jak ale bojovali v dávných stoletích naši předci?

 

Věčné mládí: hit několika posledních století

Snaha oklamat čas a zastavit stárnutí je stará jako lidstvo samo. Některé snahy byly naprosto absurdní a některé z nich se praktikují naivně až dodnes...

 

Kolik lidí během celé historie toužilo vypadat mladě a cítit se tak... Pán čas je však neúprosný nepřítel a bitva s ním se vede asi jako sysifovi s jeho balvanem.

 

Alchymie a elixír mládí

Alchymie se zabývá lidským poznáním, které pramení z fyziky, chemie, medicíny, astrologie a magie. V naší zemi je spjata s Rudolfem II., kdy byla Praha centrem alchymie a přezdívalo se jí středověká Alexandrie. Alchymisté měli za úkol připravit mu elixír mládí, což se nakonec nepodařilo.

 

Alchymie je považována za startovní pozici dnešní chemie díky velkému množství experimentů s různými látkami. Alchymistům vděčíme za hlavní metody izolace látek. Již okolo roku 1200 znali řadu prvků. Původně se za elixír života považuje tzv. "pitné zlato", která kromě prodloužení života mělo i umět vyléčit mnohé choroby včetně rakoviny. Dodnes tomu například věří mládí chtiví Japonci, kteří si za nemalé sumy kupují léčivé kůry v lázních.

 

Dochované záznamy odhalují někdy dost nechutné praktiky, díky mísení lidového léčitelství a temných pověr. Od česneku nebo žen-šenu se používala moč či krev netopýrů, pavouků, hadů a další nevábné ingredience. Na straně druhé nemá ani dnes každý žaludek na sledování plastiky prsů...

Největší moc podle alchymistů měl mít kámen mudrců, který podle legend mění kterýkoli kov ve zlato.

 

Sex jako všelék

Rober Bacon známý oxfordský učenec, který žil ve třináctém století, byl velice pokrokový v tvrzení, že člověk získává nemoci ze své vlastní psychiky. Označil původ nemocí jako psychosomatický, čímž se přiblížil naší moderní psychologii. Ve své době radil starým mužům, aby měli pohlavní styk s mladou pannou pro zachování mládí. Co se týče příznivého vlivu sexu, objevují se variace na toto téma již od krále Davida až do osmnáctého století. V té době radil holandský lékař starostovi, toužícím po omládnutí, aby spal se dvěma mladými dívkami, což mělo posílit jeho ducha i zdraví. Pro zajímavost, pravidelné páření prodlužuje život krysám.

 

Nepřehlédněte dále v magazínu internetWEEK.cz | 16 důvodů pro častý sex >>>

 

Také zvířecí varle bylo hitem mládnutí

Koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století se jako zbraň proti stárnutí vytasila transplantace zvířecích žláz. Nakonec se z toho stal trend, na kterém šlo vydělat a postavit si bizarní kariéru. To se podařilo kontroverznímu lékaři jménem John R. Brinkley, který pro zachování vitality mužů doporučoval a praktikoval transplantaci kozích varlat. Kozí gonády měli díky hormonům rozpumpovat majitele a také vyřešit případnou impotenci. Tuto metodu podstupovalo stále více lidí, až se z tohoto doktora, který byl označován za šarlatána, stal milionář a nakonec guvernér Kansasu. Jak to tak někdy bývá, přišel strmý pád a on zemřel osamocen a bez peněz. Jeho životní příběh je však určitě zajímavý.

 

Kolem roku 1920 přišel vídeňský lékař Eugen Steinach s tvrzením, že rejuvenace (omlazení) dosáhne s podvázáním chámovodu. Tato jednostranná vazektonomie měla vést ke zvýšené produkci testosteronu. Starší muž tak měl získat znovu sílu. "Steinachování" však přineslo pouze sterilitu a tisíce mužů bohužel nakonec neomládlo. Zajímavé také je, že tento doktor se domníval, že homosexuální muže lze "vyléčit" jejich kastrací a implantací nové gonády od heterosexuálního muže. Ve dvacátých letech se staly trendem pro změnu opičí gonády, což zavedl lékař Sergej Voronov. Tato metoda "opičího doktora" vedla skoro k vyhubení některých volně žijících opic. Až ve třicátých letech 20. století došlo k chemickému definování pohlavních hormonů.

 

Hledá se zázračný gen

Vědci díky pokusům v devadesátých letech zjistili, že poškození určitého genu u červů a dalšího druhu hmyzu vede k prodloužení jejich života. Nyní se snaží najít tento gen u vyspělejších organismů. Další skupina pro změnu zkoumá geny v rodinách, ve kterých se členové těší dlouhověkosti. I kdyby však nalezli takový genotyp, nebylo by jednoduché ho "zapnout", protože geny se vzájemně ovlivňují a to by mohlo napáchat velké škody v organismu.

 

Velikonoční ostrov, známý také jako Rapa Nui v polynéském jazyce, je místem nálezu léku, který by možná nakonec lidem prodloužil život. Na ostrově, který je uprostřed Tichého oceánu, hledali výzkumní pracovníci nového producenta přirozených antibiotik. V roce 1964 nalezli nové antibiotikum, které tvořila plíseň Streptomyces hygroscopicus. Rapamycin má obchodní název sirolismus. Byl testován vědci z University of Texas na hlodavcích. Ve výsledku jim dokázal prodloužit život až o 38 procent u samic a o 28 procent u samců. Doposud jediným způsobem zvýšení jejich věku byla zdravá strava. Byly provedeny další experimenty, kdy byl Rapamycin podáván nižším organismům, například kvasinkám nebo octomilkám, který jim také zpomalil stárnutí.

 

Rapamycin se používal jako protiplísňové antibiotikum, později byly zjištěny jeho imunosupresívní účinky. To znamená, že velmi účinně potlačuje imunitní reakce a využívá se hlavně při transplantacích. Je možné, že právě on bude tím zázračným lékem na dlouhověkost. Prozatím probíhají studie a vědci tvrdí, že vzhledem k jeho účinkům je namístě opatrnost.

 

Vyšlo pro internetWEEK.cz také na DeenaMedia.blogspot.cz/
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/allegr0/

 

Další příspěvky autora: DeenaMedia


Články ve stejných kategoriích:

Zdraví   Čas   Zajímavosti  


Kategorie Čas


Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...Jak je to s letním a zimním časem. Zimní sice existuje, ale...
Čas, který používáme v létě, se nazývá letním časem, byť začíná na jaře a končí na podzim. Přesněji řečeno se jedná o Středoevropský letní čas (SELČ) a jeho cílem je poměrně diskutabilní úspora energie a tedy finančních prostředků.



Kruh v obilí nese časový údajKruh v obilí nese časový údaj
V Anglii se začátkem června objevil piktogram, který informuje o určitém, přesně vymezeném čase. Badatelé však pravost obrazce zpochybňují.



Fyzik De Aquino: HAARP může deformovat čas i gravitaciFyzik De Aquino: HAARP může deformovat čas i gravitaci
Významný fyzik publikoval revoluční zprávu, která odhaluje, že technologie HAARP zvládne víc, než jsme tušili. Je to stroj času?



Hubněte dokud je časHubněte dokud je čas
Odsátí tuku neboli liposukce patří mezi jedny z nejoblíbenějších plastických operací ve Spojených státech amerických, ale populární začíná být i v u nás.



Albert Einstein - čas je relativní veličinaAlbert Einstein - čas je relativní veličina
Pohybující se ručičky hodin nám říkají, jaký je čas. Pro naše vnímání je rychlost ručiček neměnná, avšak pro okolí relativní! Již Einstein věděl, že čas není konstantní, neboli stejný, ale že je relativní.


Kategorie Zdraví


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.



Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!



7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween
Dýně jsou plné vitamínu A, který jak známo zpomaluje stárnutí. Semena dýně jsou plná antioxidantů a vláknina dýně pomáhá udržovat hladinu cholesterolu. A nejen to…



Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Spad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a FukušimouSpad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a Fukušimou
Dr. Roberto Lucchini srovnává vliv katastrof na zdraví obyvatel. V okolí WTC je prokazatelně více případů rakoviny než ve zbytku New Yorku a USA.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí