internetWEEK.cz menu TOPlist

Mamuty vyhubila klimatická změna

Mamuty vyhubila klimatická změna

Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.

Mamuty vyhubila klimatická změna

Drobné arktické polní kytky rozhodly o tom, že velcí savci doby ledové, jako byli srstnatí mamuti a nosorožci, nepřežili. Vědci prozkoumali DNA rostlin i živočichů, kteří žili v Arktidě ve velkém množství, ale potom relativně rychle zmizeli. Jejich zmizení bývá přičítáno pravěkým lovcům nebo velkému asteroidu, jehož dopad na kanadské ledovce změnil klima. Složitý a rozsáhlý výzkum dospěl k zajímavému závěru: mamuti a další velcí savci doby ledové byli velmi závislí na proteinově bohatých květinách, které tehdy tuto oblast pokrývaly.

 

Dramatická změna podnebí způsobila obrovský úbytek těchto rostlin. Arktidu místo polních květin zarůstala už jen tráva a křoviska, které však postrádaly potřebnou nutriční hodnotu a nemohly velké býložravce uživit, výzkumníci zveřejnili tyto informace v časopise Nature. Tato vegetační změna mohla začít zhruba před 25 000 lety a trvala 15 000 let – v té době mnoho velkých zvířat začalo vymírat. Dvě třetiny všech velkých savců té doby na severní polokouli vyhynuly. „Nyní máme velmi věrohodné vysvětlení,“ řekl Eske Willerslev z Kodaňské univerzity, expert na pravěkou DNA, který vedl mezinárodní tým výzkumníků. Nálezy jsou v rozporu s dosavadní představou většiny historiků, že to byl pravěký člověk, kdo způsobil masové vymírání velkých živočichů – jde o hypotézy tzv. „nadměrného zabíjení“ a „bleskové války“.

 

Podle Willersleva nebyl hlavním důvodem masového vymírání pravěkých savců člověk, i když je možné, že pravěcí lovci přispěli k vyhynutí některých druhů, které strádaly nedostatkem potravy. Arktická oblast byla v té době přeplněna velkými stády zvířat stejně, jako tomu bylo v afrických savanách.

 

Starý grónský led svědčí o dopadu velkého vesmírného tělesa v oblasti Kanady. Mamuti potom rychle vymírali a záhadně v té době zmizeli i severoameričtí paleoindiáni. Drtivý dopad zúčtoval se všemi. | http://internetweek.cz/historie/mamuty-vyhubil-drtivy-dopad >>>

 

Na arktických pláních žili srstnatí mamuti, srstnatí nosorožci, koně, bizoni, soby a velbloudi, a těmi se zase živili mohutní predátoři včetně hyen, šavlozubých koček, lvů a medvěda krátkočelého.

 

Vědci ve zmíněném výzkumu prozkoumali historii vegetace v arktickém pásu na Sibiři a také na Aljašce v průběhu 50 000 let. Získali 242 vzorků sedimentu z různých míst a prozkoumali výkaly a obsahy žaludků nalezených zvířat z doby ledové, určili stáří vzorků a analyzovali DNA. I když si mnoho vědců do té doby myslelo, že tehdejší ekosystém tvořily travnaté pláně a velká zvířata se krmila trávou, výzkum ukázal, že tundře dominovaly polní květiny. Arktický ekosystém vypadal úplně jinak než dnes. V Arktidě doby ledové byly obrovské stepi bez stromů a bez křovin, ale všude rostly polní květiny.

 

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2552667/Did-lack-flowers-kill-woolly-mammoth.html#ixzz2sXNbtnY1
Ilustrace: https://www.flickr.com/photos/68416583@N00/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

DNA   Věda   Zajímavé články   Klimatické změny  


Kategorie Klimatické změny

Dokud je čas: Co nám ještě EU zatrhneDokud je čas: Co nám ještě EU zatrhne
V boji proti CO2 nezná EU bratra. Víte, co si musíte užít, než Vám to úředníci z Bruselu zatrhnou?


Když se z boje proti klimatickým změnám stanou pouhá slovaKdyž se z boje proti klimatickým změnám stanou pouhá slova
Ekvádor po několika letech ruší iniciativu Yasuní-ITT a začíná s těžbou ropy na okraji národního parku a jednoho z nejkrásnějších pralesů na světě. Velký podíl viny na tom nese celá planeta.


Úder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazujeÚder na solar klimatické teorie: Země se dva tisíce let ochlazuje
Vědci a Al Gorové nás dlouhodobě masírují poplašnými zprávami, jak se svět otepluje a že je nutné ho zachránit, jenomže tyto informace pocházejí z doby za posledních 150 let. Země se už 2000 let mírně ochlazuje.


Ohrožuje nás kolaps biosféryOhrožuje nás kolaps biosféry
Tým uznávaných světových vědců, včetně nositele Nobelovy ceny nebo odborníka NASA, opět varoval, že hrozí bezprostřední kolaps biosféry na Zemi.


Klimatické zmeny: teplota pravdepodobne stúpne až o 2°CKlimatické zmeny: teplota pravdepodobne stúpne až o 2°C
Klimatické zmeny sú možno najväčším problémom, pred ktorým ľudstvo celosvetovo stojí.


Ropné společnosti platí popírače klimatických změnRopné společnosti platí popírače klimatických změn
Zpráva předkládá důkazy, že nechvalně proslulá společnost Koch Industries věnovala klima-skeptickým skupinám 73 miliónů dolarů k šíření nepřesných a zavádějících informací.


Kategorie Věda

Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?


Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí