Pověst ruských raket dostala další pořádnou facku. Krátce po startu se k zemi poroučela raketa Proton-M. Podívejte se na spektakulární video této i z minulých selhání nosných raket.
Start rakety o výšce několika desítek metrů plné hořlavého paliva není žádná legrace. V okruhu několika kilometrů nesmí být ani noha, samotný start pak probíhá nad neobydleným územím. Počet lidí v okolí startovacího komplexu je ovšem snížen na nezbytné minimum už mnoho hodin před startem, kdy se do raket pumpují pohonné hmoty.
V dosavadní historii kosmonautiky došlo pouze k jednomu incidentu, při kterém zemřeli astronauti během startu. Šlo o explozi raketoplánu Challenger v roce 1986. Ostatní katastrofy si na vrub připsal návrat na Zemi. Dvakrát selhal ruský Sojuz, jednou americký raketoplán.
V historických análech však nalezneme dlouho utajované zmínky o katastrofách při dobývání vesmíru, za které zaplatily daň nejvyšší desítky lidí. Zřejmě nevětší katastrofa postihla kosmodrom Bajkonur v říjnu 1960. Při přípravě mezikontinentální rakety R-16 došlo k explozi, která připravila o život desítky inženýrů a vojáků. Podle některých odhadů šlo až o 120 obětí. Podobná katastrofa se odehrála také na kosmodromu Plesetsk v březnu 1980. Během tankování explodovala raketa Vostok-2 M. Zemřelo 48 lidí. Velké katastrofy se ale nevyhnuly ani Američanům. Během manipulace s raketou Titan II v roce 1965 došlo ve výrobní hale v Arkansasu k explozi, která zabila 53 lidí.
V únoru 1996 se čínská raketa Dlouhý pochod krátce po startu vychýlila z kurzu a dopadla na nedalekou vesnici. Podle odhadů bylo zničeno na osm desítek domů a usmrceno 6 lidí. Neoficiální čísla však hovoří až o 100 mrtvých.
V srpnu 2003 zemřelo přes 20 lidí během příprav na start brazilské rakety VLS-3. Kromě toho zde máme bezpočet incidentů s menším počtem obětí. Zřejmě tou poslední je smrt inženýra během přípravy raketoplánu v dubnu 2011. Nešlo však o nešťastnou nehodu ani nedbalost ale o sebevraždu.
Když raketa bouchne
Nejnovějším incidentem, který si naštěstí žádné oběti nevyžádal, je selhání rakety Proton-M. Její let byl už od počátku značně nestandardní. Krátce po startu se raketa otočila a střemhlav dopadla na zemský povrch. Ještě před dopadem došlo k narušení integrity rakety, uvolnění nákladu a k explozi. Raketa startovala z kosmodromu Bajkonur a měla na oběžnou dráhu vynést tři družice navigačního systému GLONASS v hodnotě 4 miliard korun. Při nehodě sice nebyl nikdo zraněn, proběhla ovšem preventivní evakuace blíže nespecifikovaného počtu civilistů s ohledem na velké množství toxických látek v ovzduší.
Některé předešlé výbuchy
Nehoda se nevyhnula ani chloubě evropské kosmonautiky. Tento výbuch rakety Ariene však proběhl v rámci prvního zkušebního letu v roce 1996, takže nebyl až tak neočekávaný.
Exploze americké rakety Titan v roce 1998.
Selhání indické rakety v roce 2010.
Zřejmě jeden z nejvíce impozantních neúspěšných startů. V roce 2007 selhala při startu raketa Zenit, která startuje z plovoucí základny Sea Launch.
Zenit ještě jednou. Tentokrát letošní selhání.
První pokusy o dobytí vesmíru byly neúspěchy přímo dlážděny. Zde velmi povedené video z výbuchu americké rakety Atlas v 50. letech. Všimněte si, že krátce před totální destrukcí se od rakety oddělí kosmická loď. Pilotované rakety totiž mají na vrcholu věžičku s motory, která loď s posádkou dostane v případě problémů do bezpečné vzdálenosti. Následně dojde k přistání na padácích.
A jeden z dalších amerických neúspěchů z roku 1957.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_spaceflight-related_accidents_and_incidents
Foto: Arianespace
Další příspěvky autora: exoplanety.cz
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!