Na oběžné dráze okolo Země se pohybují nejen družice ale také velké množství kosmického smetí. Podívejte se na pozici větších objektů v reálném čase.
Občas se to možná nezdá, ale kosmonautika je všude okolo nás. Její stopy najdeme v předpovědi počasí, v mobilu (GPS), navigaci nebo na balkonech v podobě parabol satelitní televize. Kromě funkčních družic všeho druhu se ale na oběžné dráze pohybuje také kosmické smetí. Tímto termínem označujeme prakticky vše, co nefunguje – od úlomků, přes nefunkční družice až po vyhaslé poslední stupně nosných raket.
Podle odhadů se na oběžné dráze nachází 170 milionů objektů o velikosti menší než 1 cm, 670 tisíc objektů o velikosti 1 až 10 cm a 29 tisíc objektů větších než 10 cm.
Mezinárodní kosmická stanice (ISS) musí občas vyhlásit poplach nebo zažehnout své motory a vyhnout se kosmickému smetí či spíše minimalizovat riziko případné srážky. ISS je také důkazem jakéhosi samočisticího mechanismu oběžné dráhy. Stanice i ve výšce 400 km nad zemským povrchem tře o atmosféru a padá dolů. Občas ji povytáhne některá z lodí nebo zažehne motory samotná stanice. ISS je ale velká a obíhá relativně nízko. Kosmický odpad tak rozhodně za pár měsíců nebo let nezmizí.
Extrémem mezi extrémy je Kesslerův syndrom. Jeho praktické provedení trochu dramaticky znázornil film Gravitace. V případě naplnění katastrofického scénáře by došlo k řetězové reakci. Kosmické smetí by se sráželo s dalšími objekty a vytvářelo se nové a nové smetí.
Tak daleko sice nejsme, ale i tak se agentury snaží vesmírnou skládku řešit – ať už větší disciplínou nebo i plány na budoucí vesmírné uklízečky. Příkladem je projekt e.Deorbit. Za pár let chce Evropská kosmická agentura vyslat menší družici, která sebou do atmosféry vezme nejspíše nefunkční družici Envisat.
Simulace v reálném čase
Na internetu je k dispozici perfektní simulace pohybu všeho trochu většího, co nám létá na hlavou. Najdete ji na adrese http://stuffin.space/
Zemí můžete různě otáčet, funguje také zoom. Význam barev:
Po kliknutí na daný objekt se objeví jeho popis. V něm najdete informace o periodě oběhu, sklonu vůči rovníku (inclination), maximální výšce (apogee), nejmenší výšce nad Zemí (perigee).
Vlevo nahoře naleznete skupiny. Jsou tam družice navigačních systémů GPS (USA), Galileo (Evropa), Glonass (Rusko). K dispozici jsou ale třeba také trosky Iridia 33. V únoru 2009 došlo ke kolizi této družice a ruského satelitu Kosmos 2251. Výsledkem bylo obrovské množství úlomků.
Samozřejmě můžete použít také vyhledávání – pozor, ISS je pod názvem Zarya (první modul)
Zajímá Vás věda a technika? Zkuste naše moderované rozcestí na to nejlepší z internetu... | Moderované rozcestí - techWEEK >>>
Další příspěvky autora: exoplanety.cz
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!