internetWEEK.cz menu TOPlist

Oběžná dráha je plná smetí. Podívejte se na simulaci v reálném čase

Oběžná dráha je plná smetí. Podívejte se na simulaci v reálném čase

Na oběžné dráze okolo Země se pohybují nejen družice ale také velké množství kosmického smetí. Podívejte se na pozici větších objektů v reálném čase.

 

Oběžná dráha je plná smetí. Podívejte se na simulaci v reálném čase

Občas se to možná nezdá, ale kosmonautika je všude okolo nás. Její stopy najdeme v předpovědi počasí, v mobilu (GPS), navigaci nebo na balkonech v podobě parabol satelitní televize. Kromě funkčních družic všeho druhu se ale na oběžné dráze pohybuje také kosmické smetí. Tímto termínem označujeme prakticky vše, co nefunguje – od úlomků, přes nefunkční družice až po vyhaslé poslední stupně nosných raket.

 

Podle odhadů se na oběžné dráze nachází 170 milionů objektů o velikosti menší než 1 cm, 670 tisíc objektů o velikosti 1 až 10 cm a 29 tisíc objektů větších než 10 cm.

 

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) musí občas vyhlásit poplach nebo zažehnout své motory a vyhnout se kosmickému smetí či spíše minimalizovat riziko případné srážky. ISS je také důkazem jakéhosi samočisticího mechanismu oběžné dráhy. Stanice i ve výšce 400 km nad zemským povrchem tře o atmosféru a padá dolů. Občas ji povytáhne některá z lodí nebo zažehne motory samotná stanice. ISS je ale velká a obíhá relativně nízko. Kosmický odpad tak rozhodně za pár měsíců nebo let nezmizí.

 

Extrémem mezi extrémy je Kesslerův syndrom. Jeho praktické provedení trochu dramaticky znázornil film Gravitace. V případě naplnění katastrofického scénáře by došlo k řetězové reakci. Kosmické smetí by se sráželo s dalšími objekty a vytvářelo se nové a nové smetí.

 

Tak daleko sice nejsme, ale i tak se agentury snaží vesmírnou skládku řešit – ať už větší disciplínou nebo i plány na budoucí vesmírné uklízečky. Příkladem je projekt e.Deorbit. Za pár let chce Evropská kosmická agentura vyslat menší družici, která sebou do atmosféry vezme nejspíše nefunkční družici Envisat.

 

Simulace v reálném čase

Na internetu je k dispozici perfektní simulace pohybu všeho trochu většího, co nám létá na hlavou. Najdete ji na adrese http://stuffin.space/

 

Zemí můžete různě otáčet, funguje také zoom. Význam barev:

  • Červená – družice
  • Modrá – vyhořelé stupně raket
  • Šedá – kosmické smetí

Po kliknutí na daný objekt se objeví jeho popis. V něm najdete informace o periodě oběhu, sklonu vůči rovníku (inclination), maximální výšce (apogee), nejmenší výšce nad Zemí (perigee).

 

Vlevo nahoře naleznete skupiny. Jsou tam družice navigačních systémů GPS (USA), Galileo (Evropa), Glonass (Rusko). K dispozici jsou ale třeba také trosky Iridia 33. V únoru 2009 došlo ke kolizi této družice a ruského satelitu Kosmos 2251. Výsledkem bylo obrovské množství úlomků.

 

Samozřejmě můžete použít také vyhledávání – pozor, ISS je pod názvem Zarya (první modul)

 

Zajímá Vás věda a technika? Zkuste naše moderované rozcestí na to nejlepší z internetu... | Moderované rozcestí - techWEEK >>>

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Kosmonautika   Věda  


Kategorie Kosmonautika


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Komentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na MěsícKomentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na Měsíc
Každých 90 minut obletí Zemi ve výšce kolem 360 kilometrů. Je největší stavbou, která kdy byla ve vesmíru postavena. Jsou ale prostředky vložené do Mezinárodní kosmické stanice efektivní? Má provoz tak velkého komplexu smysl?



Video: Země z paluby vesmírné staniceVideo: Země z paluby vesmírné stanice
Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa.



Když při dobývání vesmíru umírají lidéKdyž při dobývání vesmíru umírají lidé
Existuje pět velkých katastrof v dějinách kosmonautiky, při kterých umírali astronauti. O těchto nehodách se dočtete spoustu informací, vyšly o nich knihy a každoročně se připomínají. Při dobývání vesmíru však umírali i lidé zcela bezejmenní...



Americká kosmonautika: krize nebo zlatá éra?Americká kosmonautika: krize nebo zlatá éra?
Při pohledu na některá fóra by člověk nabyl dojmu, že americká kosmonautika míří ke dnu. Bývalá velmoc vyklidila pozice a vše je špatně. Opak je však pravdou.



Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatněJak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně
Americká armáda hodlá uzavřít největší radarový systém pro sledování kosmického smetí.



Videa: Když vám bouchne raketaVidea: Když vám bouchne raketa
Pověst ruských raket dostala další pořádnou facku. Krátce po startu se k zemi poroučela raketa Proton-M. Podívejte se na spektakulární video této i z minulých selhání nosných raket.


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí