Při pohledu na některá fóra by člověk nabyl dojmu, že americká kosmonautika míří ke dnu. Bývalá velmoc vyklidila pozice a vše je špatně. Opak je však pravdou.
Psal se 21. červenec 2011, když se na dráze Kennedyho vesmírného střediska zastavila kola raketoplánu Atlantis. Tím se uzavřela třicetiletá éra kosmických korábů. Jejich konec ohlásil už prezident Bush, který v roce 2004 také nastínil budoucí plány amerického pilotovaného programu. Ty počítali se stavbou dvou raket, pilotované lodě a lunárního modulu. Pak ovšem do Bílého domu vtrhl Obama a téměř vše zrušil. Zůstala pouze ona pilotovaná loď Orion a z počátku nepříliš jasné plány.
Američané dnes nemají vlastní kosmickou loď a na Mezinárodní vesmírnou stanici je často musí (pro mnohé potupně) vozit Rusové.
Kosmická loď Dragon
SLS, Orion a také servisní modul dodaný Evropskou kosmickou agenturou mají v příštích letech namířeno k Měsíci. Nikoliv však na jeho povrch ale jen na oběžnou dráhu, kam chce NASA dotáhnout malý asteroid k průzkumu (O tom více zde: NASA si chce hrát s asteroidy).
Kromě hrátek u Měsíce je zde ještě jedna větev americké kosmonautiky. Za Obamy byly do kosmonautiky mnohem více vtaženy soukromé firmy. SpaceX vedená zakladatelem PayPalu Elonem Muskem vyvinula raketu Falcon 9 a také bezpilotní loď Dragon. Ta již úspěšně dopravuje zásoby k Mezinárodní kosmické stanice a na rozdíl od jiných podobných „náklaďáků“ je Dragon vybaven tepelným štítem a dokáže se tak vrátit zpět na Zemi. K přestavbě na pilotovanou loď je sice ještě daleko, ale ne zase tak moc.
SpaceX ukazuje, že zapojení soukromníků do letů na oběžnou dráhu (a to v blízké době i letů pilotovaných) je krok správným směrem. Pro svou činnost potřebuje SpaceX méně peněz i zaměstnanců než státní NASA. Kromě toho ji nelze upřít snahu o inovace a velmi silný tah na branku. Opakovaně již dokázala přistát s prvním stupněm nosné rakety a znovu jej použít.
Zatím nejlépe zachycené manévry prvního stupně Falconu 9 - od oddělení prvního stupně až po úspěšné přistání (záznam živého vysílání s komentářem z 1.5.2017).
Na první pohled se jedná o běžnou raketu, nebo spíše pouze první stupeň rakety. Na rozdíl od jiných raket má ovšem dole vzpěry. Nikoliv kvůli snadnějšímu startu bez startovacího komplexu ale pro přistání!
Cygnus od firmy Orbiter sice není tak dokonalý jako Dragon ale přesto dokáže na vesmírný komplex dopravit zásoby.
Kosmická loď Cygnus během příletu k ISS krátce před zachycením staničním manipulátorem (vpravo dole).
SpaceX a Orbiter ale nejsou jediné firmy, které se snaží prosadit v kosmonautice. Sierra Nevada Corporation jde na celou věc přímo. Místo stavby zásobovací lodě staví rovnou pilotovaný koráb a to koráb s velkým K. Cílem je postavit malý raketoplán Dream Chaser. Ten by startoval na vrcholu rakety a sloužil výhradně k přepravě astronautů. Už tedy žádný velký nákladový prostor pro vynášení nákladu, jak jsme na to byli zvyklí u předešlých raketoplánů.
Raketoplán Dream Chaser.
Osobně (Petr Kubala - exoplanety.cz) nejsem zastánce pilotovaného letu na Mars v nejbližších letech bez zlevnění letů do kosmu a mezistupně v podobě návratu na Měsíc. Náš kosmický soused a jeho trvalé osídlení je dobrou příležitostí pro vývoj nových technologií. Kromě toho však měsíc nabízí řadu možností pro astronomii (absence atmosféry), monitorování zemského povrchu z přivrácené strany apod.
Další příspěvky autora: exoplanety.cz
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!