internetWEEK.cz menu TOPlist

Když při dobývání vesmíru umírají lidé

Když při dobývání vesmíru umírají lidé

Existuje pět velkých katastrof v dějinách kosmonautiky, při kterých umírali astronauti. O těchto nehodách se dočtete spoustu informací, vyšly o nich knihy a každoročně se připomínají. Při dobývání vesmíru však umírali i lidé zcela bezejmenní...

 

Když při dobývání vesmíru umírají lidé

Při pěti katastrofách umírali astronauti. V případě USA došlo ke všem třem katastrofám shodou okolností na přelomu ledna a února, takže se všechny každoročně připomínají současně během týdne vzpomínek.

 

Nejdříve 27. ledna 1967 zahynuli tři astronauti během testů na startovací rampě. Nehoda Apolla 1 byla kombinací závady na kabeláži a atmosféry uvnitř lodě, tvořené téměř výhradně kyslíkem.

 

Dne 28. ledna 1986 pár desítek sekund po startu explodoval raketoplán Challenger. Zemřelo všech sedm astronautů. Kvůli kombinaci chybných rozhodnutí a závadě na těsnění došlo k uvolnění přídavného motoru na tuhé pohonné hmoty, který následně narazil do vnější palivové nádrže naplněné kapalným kyslíkem a vodíkem.

 

Raketoplán selhal také během přistávání. Stalo se tak 1. února 2003, kdy se v atmosféře rozpadla Columbia. Podle výsledků vyšetřování se během startu odlomil kus izolační pěny z vnější palivové nádrže a následně narazil do tepelného štítu na náběžné hraně křídla. Raketoplán při návratu atmosférou neměl šanci. Zemřela celá sedmičlenná posádka.

 

 

Na straně Sovětského svazu selhaly dvakrát lodě Sojuz, které létají dodnes. Neúspěchem skončil hned první let 24. dubna 1967. Problémy provázely celý let a vyvrcholili špatným otevřením padáku během přistávání. Loď narazila do zemského povrchu prakticky volným pádem a navíc začala hořet. Kosmonaut Vladimír Komarov byl na místě mrtev.

 

Tři lidské životy si vyžádala v roce 1971 nehoda Sojuzu 11, který se vracel z orbitální stanice Saljut 1. Kvůli předčasně otevřenému ventilu se celá posádka udusila.

 

Často bezejmenné oběti

Mnohem více obětí si však výzkum vesmíru vyžádal mezi personálem i civilisty na Zemi. Podívejte se na výčet největších událostí, při kterých umírali lidé. Dalších několik obětí si pak vyžádaly pracovní úrazy u dodavatelských firem.

 

24. října 1960 Bajkonur: nejednalo se o nehodu přímo související s kosmickým programem. Na kosmodromu Bajkonur probíhal test balistické rakety R-16. Během příprav došlo k mohutné explozi, která si podle odhadů vyžádala více než 100 obětí. Některé odhady hovoří o počtu 126. Událost je v historii známá pod názvem Nedělinova katastrofa. Jméno má po maršálu Nedělinovi, vrchnímu veliteli raketového vojska SSSR, který projektu osobně velel a byl jednou z obětí katastrofy. Vyšetřování ukázalo, že za katastrofu mohlo především hrubé porušování bezpečnostních pravidel při přípravě startu, které bylo inicializováno Nedělinovou snahou o jeho urychlení v souvislosti s oslavou výročí Velké říjnové revoluce. S ohledem na tehdejší poměry byla nehoda utajována až do pádu Sovětského svazu.

14. dubna 1964 Mys Canaveral: během příprav rakety Delta byla na její vrchol připojována družice Orbiting Solar Observatory. V nestřežený okamžik došlo ke vzplanutí 200 kg tuhých pohonných hmot ve třetím stupni nosné rakety. Sidney Dangle (29 let), Lot D. Gabel (51 let) a John Fassett (30 let) byli těžce popálení a později svým zraněním podlehli. Několik dalších osob bylo zraněno.

9. srpna 1965 Searcy: nejhorší katastrofa v dějinách americké kosmonautiky. Během úprav rakety LGM-25C Titan II došlo k vznícení hydraulické kapaliny. Zemřelo 53 z 55 členů personálu.

14. prosince 1966 Bajkonur: jednalo se o druhý bezpilotní start nové rakety Sojuz, která se používá úspěšně dodnes. Tehdy ovšem nedošlo k plánovanému startu. Když se personál vrátil k raketě, došlo k výbuchu. Zemřel jeden člověk.

16. května 1968 Mys Canaveral: během příprav rakety Saturn V přišel o život jeden technik. Jakmile uvolnil kryt, který neměl být pod tlakem, byl odmrštěn a na následky poranění v oblasti hrudi zemřel.

26. června 1973 Pleseck: během startu sovětské rakety Kosmos došlo k explozi. Zemřelo 9 lidí.

24. srpna 1978 Rock, USA: při úniku pohonných látek z rakety Titan II byl zabit jeden člověk.

18. března 1980 Pleseck: exploze rakety Vostok-2M během čerpání paliva si vyžádala 48 obětí.

19. března 1981 Mys Canaveral: tři pracovníci zemřeli během příprav na první start raketoplánu. Nepovoleně vstoupili do prostoru poblíž motorů raketoplánů a ocitli se v atmosféře, tvořené téměř výhradně dusíkem. Během několika sekund se udusili.

5. května 1981 Mys Canaveral: bez smrtelné nehody se neobešly ani přípravy na druhý let raketoplánu. Jeden člověk zemřel, když spadl na startovacím komplexu. Třicetimetrový pád neměl šanci přežít.

7. září 1990 Edwardsova letecká základna: při zvedání přídavné rakety Titanu 4 na tuhé pohonné hmoty došlo k nehodě. Část rakety se uvolnila a došlo k zapálení směsi. Jeden člověk zemřel.

9. srpna 1991 Komaki, Japonsko: při testech rakety H-2 došlo k explozi, která vyrazila 14 cm tlusté dveře. Ty následně smrtelně zranily jednoho z techniků.

15. února 1996 Xichang, Čína: při startu rakety Dlouhý pochod s americkou telekomunikační družicí Intelsat 708 došlo k technickým problémům a vychýlení z kurzu. Pouhých 22 sekund po startu raketa dopadla na nedalekou vesnici. Oficiálně se hovoří o šesti obětech, některé odhady však hovoří až o 100 mrtvých.

 

 

15. října 2002 Pleseck: raketa Soyuz-U explodovala 29 sekund po startu. Jeden voják byl zabit.

22. srpna 2003 Alcântara, Brazílie: největší katastrofa v historii brazilského kosmického programu. Během příprav na start došlo k explozi rakety VLS-3, což si vyžádalo 21 obětí.

Trosky startovacího komplexu po výbuchu brazilské rakety v roce 2003.

Trosky startovacího komplexu po výbuchu brazilské rakety v roce 2003.

 

12. května 2005 Bajkonur: během oprav střechy na kosmodromu došlo k jejímu pádu. Osm lidí zemřelo a zničen byl také ruský raketoplán Buran, který letěl do vesmíru bez posádky pouze jednou a následně byl program zrušen.

14. března 2011: Mys Canaveral: technik James Vanover spáchal sebevraždu na startovacím komplexu během příprav na jednu z posledních misí raketoplánu.

 

Zajímá Vás věda a technika? Zkuste naše moderované rozcestí na to nejlepší z internetu... | Moderované rozcestí - techWEEK >>>

 

Zdroje:
http://www.newscientist.com/article/dn8144#.UlaGG9K9ByU
http://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-1/lk.htm
http://www.techbastard.com/missile/titan2/accident_373-4.php
Wikipedia

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Kosmonautika   Nehoda   Vesmír  


Kategorie Kosmonautika


20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Oběžná dráha je plná smetí. Podívejte se na simulaci v reálném časeOběžná dráha je plná smetí. Podívejte se na simulaci v reálném čase
Na oběžné dráze okolo Země se pohybují nejen družice ale také velké množství kosmického smetí. Podívejte se na pozici větších objektů v reálném čase.



Komentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na MěsícKomentář: stavba ISS byla chyba, měli jsme letět na Měsíc
Každých 90 minut obletí Zemi ve výšce kolem 360 kilometrů. Je největší stavbou, která kdy byla ve vesmíru postavena. Jsou ale prostředky vložené do Mezinárodní kosmické stanice efektivní? Má provoz tak velkého komplexu smysl?



Video: Země z paluby vesmírné staniceVideo: Země z paluby vesmírné stanice
Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa.



Americká kosmonautika: krize nebo zlatá éra?Americká kosmonautika: krize nebo zlatá éra?
Při pohledu na některá fóra by člověk nabyl dojmu, že americká kosmonautika míří ke dnu. Bývalá velmoc vyklidila pozice a vše je špatně. Opak je však pravdou.



Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatněJak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně
Americká armáda hodlá uzavřít největší radarový systém pro sledování kosmického smetí.



Videa: Když vám bouchne raketaVidea: Když vám bouchne raketa
Pověst ruských raket dostala další pořádnou facku. Krátce po startu se k zemi poroučela raketa Proton-M. Podívejte se na spektakulární video této i z minulých selhání nosných raket.


Kategorie Nehoda


Sexy nožky na palubce? Podívejte se, proč to není dobrý nápad!Sexy nožky na palubce? Podívejte se, proč to není dobrý nápad!
Airbag chrání Vaši hlavu a hrudník před konfrontací s volantem nebo palubní deskou. Když mu stojí v cestě nohy, nedopadne to dobře. Přesvědčte se a nikdy to již nedělejte!



Cesta autem na ruský způsob Cesta autem na ruský způsob
Pokud si myslíte, že jsou české dálnice a silnice nebezpečné a bojíte se dálničních pirátů, tak se podívejte na úlovky z Ruska…



Tváře z WatertownuTváře z Watertownu
Poklidná plavba se změní v neštěstí pro dva námořníky. Někdo by řekl, že pohřbem vše končí, ale co když jsou duše neklidné a nehodlají se smířit se smrtí? Seznamte se s tvářemi z Watertownu!



Tak přesně takhle se na skatu jezdit nemáTak přesně takhle se na skatu jezdit nemá
Tak přesně takhle se na skatu jezdit nemá.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí