internetWEEK.cz menu TOPlist

Další záhada Stonehenge vyřešena

Další záhada Stonehenge vyřešena

Pomohlo suché léto a krátká hadice na kropení trávy. Pozorný správce dostal geniální nápad. Uspěl tam, kde neuspělo mnoho historiků.

 

Další záhada Stonehenge vyřešena

Historici dlouho řešili, zda vnější kamenný kruh Stonehenge byl někdy kompletní. Ale nikdo z nich, ačkoli jich bylo opravdu mnoho, neuspěl při hledání důkazů. Díky suchému létu zaujala správce Tima Dawa vyschlá místa mezi neolitickými menhiry. Byla totiž právě na místech, kde kopali archeologové, marně hledající stopy po pravěkých kamenech.

 

Tim Daw chtěl suchá místa pokropit a řešil zcela banální otázku, jak tam dostříknout, měl k dispozici jen krátkou hadici. V tom přišel nápad: suché skvrny na trávníku se nacházely právě tam, kde kopali archeologové ve snaze najít důkazy pro to, že vnější kruh byl kdysi kompletní. Daw pro jistotu zavolal kolegu a poradil se s ním – ten mu dal za pravdu, a tak svůj nápad předali archeologům.

 

Vědci z English Heritage věří, že otázka úplnosti kruhu tím bude vyřešena. Susan Greaneyová řekla: „Ukazuje to, že se máme o Stonehenge ještě hodně co učit. Mnohé může být ještě odhaleno i pomocí metod, které nezahrnují kopání. Kdybychom měli dlouhou hadici, asi bychom na to vůbec nepřišli.“

 

Archeologové dlouho zvažovali teorii, že kruh nebyl záměrně dokončen, ale chyběly jim důkazy, ačkoli místo mnohokrát geofyzikálně prozkoumali a prokopali.

 

Dvakrát do roka nabízí ulice New Yorku nevšední podívanou, kterou místní nazývají Manhattanhenge. Jde o zvláštní postavení Slunce v ulicích města, které nikdy nespí… Když se řekne Manhattanhenge >>>

 

Stonehenge

Stonehenge nebyla opuštěná památka, v mladší době kamenné zde stálo asi 25 staveb. Pouhé tři kilometry od slavné kamenné stavby kypěl život. Obrovské neolitické sídliště se nacházelo v místech, kterým se dnes říká Durringtonův val (Durrington Walls). Žily zde tisíce lidí – stavitelé Stonehenge. Šlo o významné pravěké centrum, které tu bylo po staletí. Analýza zvířecích zubů naznačuje, že se zde lidé setkávali na oslavách slunovratu. U desítek ohnišť se hodovalo a pekla spousta masa. Některá zvířata pocházela až ze Skotska, což dokládá, že místní oblast hrála v pravěké Británii významnou roli. Takové poutní místo na britských ostrovech nemělo obdoby. I zde postavili lidé kruhovou stavbu, ale ze dřeva. Vznikla v době začátku stavby Stonehenge - někdy kolem roku 2600 před naším letopočtem. Dřevěný kruh byl orientován jihovýchodně vzhledem k východu slunce během zimního slunovratu. Dlážděná cesta byla naopak postavena ve směru letního slunovratu. Podobně je to u „Aleje Stonehenge“. Vesnice v tomto místě byla obývána, zatímco kamenný Stonehenge sloužil spíše jako pohřebiště a k uctívání předků.

 

Hloubení základů pro Stonehenge začalo už v roce 3100 př. n. l., ale z nejasných důvodů byla výstavba přerušena. Lidé tehdy kostěnými motykami vykopali kruhový příkop o průměru sto metrů a 56 jam. Do základů uložili zvířecí oběti.

 

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/home/index.html

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Stonehenge   Záhady   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Stonehenge


Profesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatořeProfesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatoře
Archeologové poprvé prozkoumali, co je pod silnicí, které vede kolem Stonehenge. Spojnice mezi pravěkou cestou a Stonehenge ležící na ose slunovratu je přírodního původu. Původní význam Stonehenge je stále nejasný.



10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit 10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit
„Artefakt mimo místo“ (OOPArt) je termín, který razí přírodovědec Ivan T. Sanderson pro předměty, které se vymykají svému okolí i známé historické chronologii. V tomto článku přinášíme výběr 10 největších objevů, jak je sestavily blog.world-mysteries



Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře? Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře?
Švédský lovec pokladů se vrací prozkoumat záhadný objekt na dně Baltského moře. Peter Lindberg odhaduje, že by mohlo jít o lidský výtvor, například o kamennou stavbu typu Stonehenge. Získal sponzora a hodlá v pátrání pokračovat.



Stonehenge: zná se již původ kamenůStonehenge: zná se již původ kamenů
Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity rozluštili záhadu stavebních kamenů megalitického komplexu Stonehenge. Jsou z Craig Rhos-y-felin u Pont Season.



Slunovrat. Pro mnohé kultury významný denSlunovrat. Pro mnohé kultury významný den
Letní i zimní slunovrat není pro moderního člověka moc zajímavý. Ale mnohé kultury po celém světě mu přikládají značný až magický význam.



Stonehenge fotogalerieStonehenge fotogalerie
Fotografií magického Stonehenge je nespočet. Ale protože je tam snad stále pod mrakem, krásných snímků je jako šafránu.



StonehengeStonehenge
Nejslavnější kamenný kruh světa a zároveň jedno z nejtajemnějších míst naší planety - Stonehenge. Archeologům ani historikům se dodnes nepodařilo určit vznik těchto obrovských monolitů umístěných nedaleko Salisbury. Mají nějaký význam?


Kategorie Záhady


8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců
Vybíráme z osmi nejzajímavějších článků, které jsme v posledních týdnech na internetu objevili. Většinu z nich jsme mohli zařadit také do rubriky věda a technika.



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



Vědecky objasněno: Záhadné zvuky polární zářeVědecky objasněno: Záhadné zvuky polární záře
Při pozorování polární záře řada lidí slyšela záhadné zvuky. A byli považováni za fantasty. Až jednou ty samé zvuky slyšel fyzik Unto K. Laine. 25 let nevynechal jedinou možnost tyto tajemné zvuky nahrát. A vysvětlit jejich původ…



Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…



Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...



Snové záhady: matematik Srinivasa RamanujanSnové záhady: matematik Srinivasa Ramanujan
Indickému géniovi přicházely nápady ve snech. Pracuje mozek, aniž o tom víme, nebo jde o paranormální aktivity?



Pravdu.cz - tajemno  záhady horoskopy najdete ZDEPravdu.cz - tajemno záhady horoskopy najdete ZDE
Pokud hledáte původní obsah a autory z magazínu Pravdu.cz - musíte nově na internetWEEK.cz



Iluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzickáIluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzická
Naše vědomí, city, myšlenky působí zpětně na realitu způsobem, který může mít pozoruhodné výsledky. Jde jen o to uvědomit si, že vědomí je propojené, a problémy jsou řešitelné.



Reinkarnace Jeffrey KeenaReinkarnace Jeffrey Keena
Penzionovaný hasič žil v jednom svém minulém životě jako generál americké občanské války. Jeffrey Keene této představě uvěřil a má k tomu více pádných důvodů.



Záhada skryté hmoty stále nerozluštěnaZáhada skryté hmoty stále nerozluštěna
Naše znalosti o vesmíru jsou založeny na pozorování a výzkumu pouhých 4% jeho celkové hmotnosti. Zbytek tvoří skrytá hmota a energie. O co se jedná, jak se projevují a jsme jim na stopě?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí