internetWEEK.cz menu TOPlist

Další záhada Stonehenge vyřešena

Další záhada Stonehenge vyřešena

Pomohlo suché léto a krátká hadice na kropení trávy. Pozorný správce dostal geniální nápad. Uspěl tam, kde neuspělo mnoho historiků.

Další záhada Stonehenge vyřešena

Historici dlouho řešili, zda vnější kamenný kruh Stonehenge byl někdy kompletní. Ale nikdo z nich, ačkoli jich bylo opravdu mnoho, neuspěl při hledání důkazů. Díky suchému létu zaujala správce Tima Dawa vyschlá místa mezi neolitickými menhiry. Byla totiž právě na místech, kde kopali archeologové, marně hledající stopy po pravěkých kamenech.

 

Tim Daw chtěl suchá místa pokropit a řešil zcela banální otázku, jak tam dostříknout, měl k dispozici jen krátkou hadici. V tom přišel nápad: suché skvrny na trávníku se nacházely právě tam, kde kopali archeologové ve snaze najít důkazy pro to, že vnější kruh byl kdysi kompletní. Daw pro jistotu zavolal kolegu a poradil se s ním – ten mu dal za pravdu, a tak svůj nápad předali archeologům.

 

Vědci z English Heritage věří, že otázka úplnosti kruhu tím bude vyřešena. Susan Greaneyová řekla: „Ukazuje to, že se máme o Stonehenge ještě hodně co učit. Mnohé může být ještě odhaleno i pomocí metod, které nezahrnují kopání. Kdybychom měli dlouhou hadici, asi bychom na to vůbec nepřišli.“

 

Archeologové dlouho zvažovali teorii, že kruh nebyl záměrně dokončen, ale chyběly jim důkazy, ačkoli místo mnohokrát geofyzikálně prozkoumali a prokopali.

 

Dvakrát do roka nabízí ulice New Yorku nevšední podívanou, kterou místní nazývají Manhattanhenge. Jde o zvláštní postavení Slunce v ulicích města, které nikdy nespí… Když se řekne Manhattanhenge >>>

 

Stonehenge

Stonehenge nebyla opuštěná památka, v mladší době kamenné zde stálo asi 25 staveb. Pouhé tři kilometry od slavné kamenné stavby kypěl život. Obrovské neolitické sídliště se nacházelo v místech, kterým se dnes říká Durringtonův val (Durrington Walls). Žily zde tisíce lidí – stavitelé Stonehenge. Šlo o významné pravěké centrum, které tu bylo po staletí. Analýza zvířecích zubů naznačuje, že se zde lidé setkávali na oslavách slunovratu. U desítek ohnišť se hodovalo a pekla spousta masa. Některá zvířata pocházela až ze Skotska, což dokládá, že místní oblast hrála v pravěké Británii významnou roli. Takové poutní místo na britských ostrovech nemělo obdoby. I zde postavili lidé kruhovou stavbu, ale ze dřeva. Vznikla v době začátku stavby Stonehenge - někdy kolem roku 2600 před naším letopočtem. Dřevěný kruh byl orientován jihovýchodně vzhledem k východu slunce během zimního slunovratu. Dlážděná cesta byla naopak postavena ve směru letního slunovratu. Podobně je to u „Aleje Stonehenge“. Vesnice v tomto místě byla obývána, zatímco kamenný Stonehenge sloužil spíše jako pohřebiště a k uctívání předků.

 

Hloubení základů pro Stonehenge začalo už v roce 3100 př. n. l., ale z nejasných důvodů byla výstavba přerušena. Lidé tehdy kostěnými motykami vykopali kruhový příkop o průměru sto metrů a 56 jam. Do základů uložili zvířecí oběti.

 

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/home/index.html

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Stonehenge   Záhady   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Stonehenge

Profesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatořeProfesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatoře
Archeologové poprvé prozkoumali, co je pod silnicí, které vede kolem Stonehenge. Spojnice mezi pravěkou cestou a Stonehenge ležící na ose slunovratu je přírodního původu. Původní význam Stonehenge je stále nejasný.


10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit 10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit
„Artefakt mimo místo“ (OOPArt) je termín, který razí přírodovědec Ivan T. Sanderson pro předměty, které se vymykají svému okolí i známé historické chronologii. V tomto článku přinášíme výběr 10 největších objevů, jak je sestavily blog.world-mysteries


Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře? Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře?
Švédský lovec pokladů se vrací prozkoumat záhadný objekt na dně Baltského moře. Peter Lindberg odhaduje, že by mohlo jít o lidský výtvor, například o kamennou stavbu typu Stonehenge. Získal sponzora a hodlá v pátrání pokračovat.


Stonehenge: zná se již původ kamenůStonehenge: zná se již původ kamenů
Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity rozluštili záhadu stavebních kamenů megalitického komplexu Stonehenge. Jsou z Craig Rhos-y-felin u Pont Season.


Slunovrat. Pro mnohé kultury významný denSlunovrat. Pro mnohé kultury významný den
Letní i zimní slunovrat není pro moderního člověka moc zajímavý. Ale mnohé kultury po celém světě mu přikládají značný až magický význam.


Stonehenge fotogalerieStonehenge fotogalerie
Fotografií magického Stonehenge je nespočet. Ale protože je tam snad stále pod mrakem, krásných snímků je jako šafránu.


StonehengeStonehenge
Nejslavnější kamenný kruh světa a zároveň jedno z nejtajemnějších míst naší planety - Stonehenge. Archeologům ani historikům se dodnes nepodařilo určit vznik těchto obrovských monolitů umístěných nedaleko Salisbury. Mají nějaký význam?


Kategorie Zajímavosti ze světa

Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí