internetWEEK.cz menu TOPlist

Snové záhady: matematik Srinivasa Ramanujan

Snové záhady: matematik Srinivasa Ramanujan

Indickému géniovi přicházely nápady ve snech. Pracuje mozek, aniž o tom víme, nebo jde o paranormální aktivity?

Snové záhady: matematik Srinivasa Ramanujan

Některým vědcům, podnikatelům nebo umělcům se zjevily objevy nebo inspirace ve snech. Někdo je řadí do kategorie prorockých snů, ale mohli bychom je nazývat – inovativní. Například Albertu Einsteinovi se zdál sen o rychlosti světla, vynálezci Eliáši Howeovi o šicím stroji, chemikovi F. A. Kekulému von Stradonitz se zdálo o benzenové molekule. Snad úplně nejzáhadnějším snílkem v této oblasti byl indický matematický génius Srinivasa Ramanujan. Bohyně mu prý posílala skrze sny složité matematické vzorce i jejich výsledky.

 

Srinivasa Ramanujan

Srinivasa Ramanujan, foto famousscientists.org

Ramanujan se projevil jako nesmírně nadaný matematik, ale nepodařilo se mu vystudovat univerzitu. Přesto významně přispěl k analytické teorii čísel, eliptických funkcí, zlomků a nekonečné řady, během svého krátkého života dokázal více než 3000 matematických teorémů. Co je však zajímavější: Ramanujan prozradil, že se mu celý život zdály sny o hinduistické bohyni Namakkal/Namagiri, která mu předkládala složité matematické vzorce, které on ve spánku propočítával a ověřoval. V jednom snu se mu například zdálo o nekonečné řadě pro číslo Pi:

 

Pí

 

Ramanujan jeden takový sen popsal: "Jednou jsem prožil ve spánku zvláštní věc. Viděl jsem červenou obrazovku, kterou obtékala krev. Pozoroval jsem to. Najednou na tu desku začala nějaká ruka psát. Pozorně jsem ji sledoval. Ruka napsala počet, který znamenal výsledky eliptických integrál. Utkvělo mi to v paměti. Jakmile jsem se probudil, začal jsem čísla zapisovat…“

 

Srinivasa Ramanujan: životní příběh

Ramanujan (narozen v roce 1887) byl nejstarším ze tří synů v chudé rodině, která žila na jihu Indie. Když mu bylo sedm let, byl poslán do základní školy, kde překvapoval své spolužáky a učitele neobyčejnou představivostí a neuvěřitelnou zběhlostí v aritmetice, algebře, geometrii, v teorii čísel i v trigonometrii. V roce 1903 úspěšně absolvoval střední školu. Ten rok byl pro jeho kariéru důležitý, protože se k němu dostala anglická kniha obsahující věty, vzorce a analytické metody s řadou příkladů. Ramanujan se rozhodl bez pomoci jakýchkoli dalších knih dokázat vztahy a vzorce uvedené v knize. Sám si přitom dovozoval další vztahy mezi čísly a vyřešil si pro sebe základy vyšší matematiky. Byl však neúspěšný během studia na univerzitě a nezbylo mu než pracovat jako účetní. V roce 1913 si jeho práce povšiml matematik G. H. Hardy, člen britské Královské společnosti, přednášející matematiku na Univerzitě v Cambridge. Nakonec přiměl talentovaného mladého vědce, aby přicestoval do Británie, kde Ind během první světové války pracoval na Univerzitě v Cambridge. Bohužel Ramanujan po válce onemocněl a zemřel v roce 1920 v Indii.

 

Kdo pomáhal géniovi?

Ramanujan pevně věřil v rodinnou bohyni Mahalakšmi. Údajně mu pomáhal také její manžel lví bůh Narasimha. Matematik se na ně spoléhal. Ramanujan často říkal: „Rovnice pro mě není důležitá, jestliže nepředstavuje Boží myšlenku.“

 

Už staří Evropané – jako Řekové a Římané – hledali ve snech prorocké informace. Tady ale nešlo o proroctví, spíše o matematickou spolupráci mezi člověkem a neznámou inteligencí.

 

Ramanujanovy sny se vymykají představě moderní psychologie, která tvrdí, že všechny sny jsou jen produktem našeho mozku a psychologický význam se týká pouze snícího člověka. Tady jde o jinou kategorii snů – řekněme pracovní.

 

Moderní výzkumy tvrdí, že sen je produkt mozkové činnosti. Jak by se potom mohl Ind dozvědět něco, co nevěděl? Znamená to, že snad jeho mozek pracoval mimo jeho vědomý stav a v noci mu předával získané informace. Jako šílený počítač pracující v době, kdy by měl odpočívat? Pokud to ale nebyl on sám, kdo mu ve spánku pomáhal? Bohové? Ďábel? Duchové? Fanda z budoucnosti? Můžeme odhadovat, že se Ramanujan napojoval na akášu čili informace uložené kdesi v kvantové dimenzi univerzálního vědomí.

 

Takzvané paranormální jevy většina lidí na Západě pokládá za nesmysly. Nicméně ony formovaly naši minulost více, než tušíme. Také proto vznikl tento žebříček záhadných schopností. | 10 nejzajímavějších paranormálních schopností >>>

 

Nezjevoval se mu duch jako brazilskému spiritistovi Chico Xavieorovi, kterému diktoval stovky knih jeho „průvodce z nebes“ Emanuel. Možná proto, že byl hluboce věřící hind, a tak přišlo na pomoc samo božstvo.

 

Brazilský spiritista Chico Xavier pronikl posmrtně i do Čech. Slavné médium a autor stovek knih oslovuje lidi na celém světě. | Médium Chico Xavier >>>

 

Faktem je, že někteří jedinci jsou schopni napojit se na transcendentní zdroje a načerpat z nich potřebné informace, ať už to je ve snu, v transu, v jiném rozšířeném stavu vědomí nebo v hypnóze jako například Edgar Cayce.

 

Edgar Cayce předpověděl posun magnetických pólů, velké katastrofy v Americe, zabýval se Atlantidou a Lemurií. Léčil tisíce lidí. | Spící prorok – Edgar Cayce >>>

 

Zdroje:
http://www.world-of-lucid-dreaming.com/10 -dreams-that-changed-the-course-of-human-history.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Srinivasa_Ramanujan
Foto: https://medium.com/austern-international/creativity-the-dream-innovation-the-reality-feee41a2efb5

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Sny   Záhady  


Kategorie Záhady

8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců8 záhad a tajemství posledních týdnů očima vědců
Vybíráme z osmi nejzajímavějších článků, které jsme v posledních týdnech na internetu objevili. Většinu z nich jsme mohli zařadit také do rubriky věda a technika.


Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?


Vědecky objasněno: Záhadné zvuky polární zářeVědecky objasněno: Záhadné zvuky polární záře
Při pozorování polární záře řada lidí slyšela záhadné zvuky. A byli považováni za fantasty. Až jednou ty samé zvuky slyšel fyzik Unto K. Laine. 25 let nevynechal jedinou možnost tyto tajemné zvuky nahrát. A vysvětlit jejich původ…


Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…


Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...


Další záhada Stonehenge vyřešenaDalší záhada Stonehenge vyřešena
Pomohlo suché léto a krátká hadice na kropení trávy. Pozorný správce dostal geniální nápad. Uspěl tam, kde neuspělo mnoho historiků.


Pravdu.cz - tajemno  záhady horoskopy najdete ZDEPravdu.cz - tajemno záhady horoskopy najdete ZDE
Pokud hledáte původní obsah a autory z magazínu Pravdu.cz - musíte nově na internetWEEK.cz


Iluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzickáIluze hmoty: Fyzická realita není vůbec fyzická
Naše vědomí, city, myšlenky působí zpětně na realitu způsobem, který může mít pozoruhodné výsledky. Jde jen o to uvědomit si, že vědomí je propojené, a problémy jsou řešitelné.


Reinkarnace Jeffrey KeenaReinkarnace Jeffrey Keena
Penzionovaný hasič žil v jednom svém minulém životě jako generál americké občanské války. Jeffrey Keene této představě uvěřil a má k tomu více pádných důvodů.


Záhada skryté hmoty stále nerozluštěnaZáhada skryté hmoty stále nerozluštěna
Naše znalosti o vesmíru jsou založeny na pozorování a výzkumu pouhých 4% jeho celkové hmotnosti. Zbytek tvoří skrytá hmota a energie. O co se jedná, jak se projevují a jsme jim na stopě?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí