Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?

Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?

Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…

Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?

Catatumbské blesky

Je to věčná bouře v ústí řeky Catatumbo do jezera Maracaibo, u stejnojmenného města ve státě Zulia ve Venezuele. Každý stý blesk na celém světě můžete pozorovat právě zde. Každý den, celá tisíciletí. V průměru oblast zasáhne 40 tisíc blesků každý den. Více než milion za rok! A každý z těchto blesků má energii pro rozsvícení 100 milionů žárovek. Deset minut bouře by stačilo na rozsvícení celé Jižní Ameriky!

 

Záhada: Blesky bez hromu

Catatumbské blesky bez hromů. Mýtus, který místní rádi přiživují, má ale své opodstatnění. Když bouře přichází z jezera, blesky jsou vidět na velmi velkou vzdálenost, i třiceti kilometrů. Hrom se tak k Vašim uším nedostane. A většina návštěvníků z celého světa se shoduje, že blízkou bouřku provázejí zcela běžné hromy. A všichni průvodci se jako jeden muž diví, že to ještě nezažili. Rozumějte – normální bouřku. Ale to je konec mýtů – ostatní jsou fakta a skutečnost.

 

Továrna na světový ozón

Podle venezuelských meteorologů je tato oblast největším přírodním generátorem ozónu na planetě, díky obrovskému množství energie, která zde neustále taví atmosféru. Pokud to tak je, doufejme, že bouře nikdy neustane.

 

Věda má představu, jak bouře funguje

Oblast jezera Maracaibo je velmi specifická. Připomíná jakousi pánev, do které proudí chladný vzduch z And i prohřátý vzduch z Karibiku. K tomu se přidává ionizovaný methan z rozkládající se vegetace u jezera. Jistou úlohu sehrává i zdejší vlhkost, což se ukázalo v roce 2010 při jevu El Nino. V té době Venezuelu postihlo velké sucho a zároveň se jednalo o dosud největší přestávku zdejší jinak neustálé bouře.

 

V Kamerunu, mezi skalnatými horami a zelenými pláněmi se nachází přibližně dva kilometry dlouhé jezero. Krajina i jezero lákají svoji krásou turisty, ale pozor! Jezero je tichým zabijákem. | Nyos: Africké jezero smrti >>>

 

Místní mají blesky rádi

Díky Catatumbským bleskům je oblast jezera Maracaibo jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Láká stejně, jako Stolové hory nebo nejvyšší vodopád světa Salto del Ángel (979m). Vřelý vztah místních má oporu i v historii. Noční blesky osvětlují okolí, na což doplatil slavný sir Francis Drake, který se roku 1595 pokusil Maracaibo napadnout. Byl prozrazen a raději odplul. Catatumbské blesky sehrály svou roli také v bitvě o nezávislost Venezuely.

 

Prostřednictvím známé internetové aplikace „Google Earth“ lze občas narazit na různé, velmi zajímavé věci. Mezi jiným také na anomálie v jezerech, které se nachází v peruánských centrálních oblastech And. | Tajemství jezera Titicaca >>>

 

Blesk: Závěrem několik zajímavostí

Blesk zasáhne pětkrát častěji muže než ženu a je pětkrát teplejší než povrch Slunce. Má tedy okolo 20.000°C.

 

Obrovskou energií elektrického výboje blesk doslova mění chemické složení atmosféry. Například rozštěpením dvou atomů kyslíku vytváří ozón.

 

Před bleskem se neukrývejte pod strom, ani si nelehejte na zem. Lepší je být v pohybu. A nejlepší je být ve vodivé kleci, které dal jméno pan Faraday.

 

Zdroje:
http://zivot.cas.sk/clanok/31112/nikde-na-svete-neudiera-na-jednom-mieste-tolko-bleskov-ako-nad-touto-rybarskou-osadou
http://www.national-geographic.cz/clanky/mesto-kam-uderi-40-000-blesku-denne-a-mistni-z-toho-maji-radost.html#.V_dJ7fmLRaQ
Foto: Ivan Kashinsky

 

Soutěž - vyhrajte plnou nádrž

SOUTĚŽ O PLNOU!

Plná nádrž každý měsíc pro fanoušky internetWEEKu...

U každého článku vydaného nebo editovaného v roce 2017 v magazínu internetWEEK.cz se objeví formulář pro zadání registrovaného emailu. A bude tam do doby, než jej první soutěžící vyplní. Formulář se objeví také v našich moderovaných rozcestích při každé změně. Každý měsíc natankujeme plnou tomu, kdo sebere nejvíc článků. Nic to nestojí, můžete jen získat. Žádné losování, opravdová soutěž!

Podrobnosti a registrace ZDE >>>

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti ze světa   Blesk   Záhada   Jezero   Cestování   Záhady  


Kategorie Jezero

Tip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di GardaTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di Garda
Itálie: Gardské jezero je jako klín zaražený do Alp, táhnoucí se přes 50 kilometrů od severu k jihu, v nadmořské výšce pouhých 65 metrů. Má neopakovatelné kouzlo. Nabízí sportovní i kulturní vyžití, nádhernou přírodu a průzračnou vodu.


V Rusku existuje jezero, které vás zabijeV Rusku existuje jezero, které vás zabije
Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.


Jezero Cuitzeo jako němý svědek návštěvy kosmického vetřelce?Jezero Cuitzeo jako němý svědek návštěvy kosmického vetřelce?
Vědci našli na dně jezera Cuitzeo důkazy o srážce Země s kosmickým projektilem před 12 900 lety.


Antarktické jezero Vostok bylo dobytoAntarktické jezero Vostok bylo dobyto
Rusové se provrtali až k hladině antarktického jezera Vostok, které se ukrývá pod 4 km silnou vrstvou ledu. Očekávají, že v jezeře by mohly žít více než dvacet miliónů let staré mikroorganismy, které se zcela odlišným způsobem vyvíjely...


Tajemství jezera TiticacaTajemství jezera Titicaca
Prostřednictvím internetové aplikace „Google Earth“ lze narazit na velmi zajímavé věci. Mezi jiným také na anomálie v jezerech, které se nachází v peruánských centrálních oblastech And.


Kategorie Blesk

Co se stane, když uhodí blesk do vody?Co se stane, když uhodí blesk do vody?
Velmi zajímavé video: Svět neustále sleduje stále více kamer. Díky tomu můžeme pozorovat i zcela výjimečné přírodní úkazy.


Jsme na stopě záhady kulového blesku?Jsme na stopě záhady kulového blesku?
Objeví se bez varování, vyvolá paniku, občas něco zničí a přivolá reportéry TV Nova. To je kulový blesk. Mimořádně vzácný a záhadný úkaz. Díky čínským vědcům jsme teď ale blíže k odhalení jeho tajemství.


Video: úchvatná anatomie bleskuVideo: úchvatná anatomie blesku
Blesk je meteorologický jev, který fascinuje člověka od nepaměti. Na druhou stranu je i velmi nebezpečný, dokáže ničit majetek, zapalovat lesy i brát životy. Podívejte se na unikátní video blesku, sestavené ze 7 207 fotografií za sekundu.


Kulový bleskKulový blesk
Kulový blesk - je největší záhadou fyziky všech dob. Tento jev se fyzici a vědci snaží již po staletí vysvětlit.


Tři v jednomTři v jednom
Když se vám podaří zachytit úder blesku do budovy na fotoaparát či videokameru, je to velký poprask, co ale když zachytíte blesky tři?


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí