Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?

Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?

Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…

Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?

Catatumbské blesky

Je to věčná bouře v ústí řeky Catatumbo do jezera Maracaibo, u stejnojmenného města ve státě Zulia ve Venezuele. Každý stý blesk na celém světě můžete pozorovat právě zde. Každý den, celá tisíciletí. V průměru oblast zasáhne 40 tisíc blesků každý den. Více než milion za rok! A každý z těchto blesků má energii pro rozsvícení 100 milionů žárovek. Deset minut bouře by stačilo na rozsvícení celé Jižní Ameriky!

 

Záhada: Blesky bez hromu

Catatumbské blesky bez hromů. Mýtus, který místní rádi přiživují, má ale své opodstatnění. Když bouře přichází z jezera, blesky jsou vidět na velmi velkou vzdálenost, i třiceti kilometrů. Hrom se tak k Vašim uším nedostane. A většina návštěvníků z celého světa se shoduje, že blízkou bouřku provázejí zcela běžné hromy. A všichni průvodci se jako jeden muž diví, že to ještě nezažili. Rozumějte – normální bouřku. Ale to je konec mýtů – ostatní jsou fakta a skutečnost.

 

Továrna na světový ozón

Podle venezuelských meteorologů je tato oblast největším přírodním generátorem ozónu na planetě, díky obrovskému množství energie, která zde neustále taví atmosféru. Pokud to tak je, doufejme, že bouře nikdy neustane.

 

Věda má představu, jak bouře funguje

Oblast jezera Maracaibo je velmi specifická. Připomíná jakousi pánev, do které proudí chladný vzduch z And i prohřátý vzduch z Karibiku. K tomu se přidává ionizovaný methan z rozkládající se vegetace u jezera. Jistou úlohu sehrává i zdejší vlhkost, což se ukázalo v roce 2010 při jevu El Nino. V té době Venezuelu postihlo velké sucho a zároveň se jednalo o dosud největší přestávku zdejší jinak neustálé bouře.

 

V Kamerunu, mezi skalnatými horami a zelenými pláněmi se nachází přibližně dva kilometry dlouhé jezero. Krajina i jezero lákají svoji krásou turisty, ale pozor! Jezero je tichým zabijákem. | Nyos: Africké jezero smrti >>>

 

Místní mají blesky rádi

Díky Catatumbským bleskům je oblast jezera Maracaibo jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Láká stejně, jako Stolové hory nebo nejvyšší vodopád světa Salto del Ángel (979m). Vřelý vztah místních má oporu i v historii. Noční blesky osvětlují okolí, na což doplatil slavný sir Francis Drake, který se roku 1595 pokusil Maracaibo napadnout. Byl prozrazen a raději odplul. Catatumbské blesky sehrály svou roli také v bitvě o nezávislost Venezuely.

 

Prostřednictvím známé internetové aplikace „Google Earth“ lze občas narazit na různé, velmi zajímavé věci. Mezi jiným také na anomálie v jezerech, které se nachází v peruánských centrálních oblastech And. | Tajemství jezera Titicaca >>>

 

Blesk: Závěrem několik zajímavostí

Blesk zasáhne pětkrát častěji muže než ženu a je pětkrát teplejší než povrch Slunce. Má tedy okolo 20.000°C.

 

Obrovskou energií elektrického výboje blesk doslova mění chemické složení atmosféry. Například rozštěpením dvou atomů kyslíku vytváří ozón.

 

Před bleskem se neukrývejte pod strom, ani si nelehejte na zem. Lepší je být v pohybu. A nejlepší je být ve vodivé kleci, které dal jméno pan Faraday.

 

Zdroje:
http://zivot.cas.sk/clanok/31112/nikde-na-svete-neudiera-na-jednom-mieste-tolko-bleskov-ako-nad-touto-rybarskou-osadou
http://www.national-geographic.cz/clanky/mesto-kam-uderi-40-000-blesku-denne-a-mistni-z-toho-maji-radost.html#.V_dJ7fmLRaQ
Foto: Ivan Kashinsky

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavosti ze světa   Blesk   Záhada   Jezero   Cestování   Záhady  


Kategorie Jezero

Tip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di GardaTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di Garda
Itálie: Gardské jezero je jako klín zaražený do Alp, táhnoucí se přes 50 kilometrů od severu k jihu, v nadmořské výšce pouhých 65 metrů. Má neopakovatelné kouzlo. Nabízí sportovní i kulturní vyžití, nádhernou přírodu a průzračnou vodu.


V Rusku existuje jezero, které vás zabijeV Rusku existuje jezero, které vás zabije
Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.


Jezero Cuitzeo jako němý svědek návštěvy kosmického vetřelce?Jezero Cuitzeo jako němý svědek návštěvy kosmického vetřelce?
Vědci našli na dně jezera Cuitzeo důkazy o srážce Země s kosmickým projektilem před 12 900 lety.


Antarktické jezero Vostok bylo dobytoAntarktické jezero Vostok bylo dobyto
Rusové se provrtali až k hladině antarktického jezera Vostok, které se ukrývá pod 4 km silnou vrstvou ledu. Očekávají, že v jezeře by mohly žít více než dvacet miliónů let staré mikroorganismy, které se zcela odlišným způsobem vyvíjely...


Tajemství jezera TiticacaTajemství jezera Titicaca
Prostřednictvím internetové aplikace „Google Earth“ lze narazit na velmi zajímavé věci. Mezi jiným také na anomálie v jezerech, které se nachází v peruánských centrálních oblastech And.


Kategorie Zajímavosti ze světa

Přelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopaduPřelomový start obří rakety Falcon Heavy snad proběhne v listopadu
SpaceX prostřednictvím Elona Muska avizuje tento přelomový start na listopad. Na Zemi mají přistát všechny tři první stupně najednou!


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí