internetWEEK.cz menu TOPlist

Stonehenge

Stonehenge

Nejslavnější kamenný kruh světa a zároveň jedno z nejtajemnějších míst naší planety - Stonehenge. Archeologům ani historikům se dodnes nepodařilo určit vznik těchto obrovských monolitů umístěných nedaleko Salisbury. Mají nějaký význam?

 

Stonehenge

Nejslavnější kamenný kruh světa a zároveň jedno z nejtajemnějších míst naší planety - Stonehenge. I přes velké znalosti našich archeologů a historiků se dodnes nepodařilo určit vznik těchto obrovských monolitů umístěných nedaleko britského města Salisbury. Mají nějaký význam? Kdo je vytvořil? Jak se podařilo zachytit tolik astrologických informací bez použití písemných záznamů? Na některé otázky neznají archeologové odpověď už téměř po 4800 let.

 

Stonehenge - kdy vznikl?

byl vystavěn v období neolitu. Původně tvořil asi 90 kamenných kvádrů, některé z nich vážily až 30 tun. Ve středověku, asi za doby krále Jakuba, bylo napočítáno asi 30 monolitů o průměrné váze 2 tuny. Poté co se podařilo vyvrátit nesprávné tvrzení, že se jedná o starobylý římský chrám, přišel John Aubrey s tvrzením, že se jedná o pozůstatky svatyně keltských Druidů. Později, okolo roku 1900, tuto teorii vyvrátil sir Joseph Norman Lockyer a odhadl vznik asi na rok 1680 před naším letopočtem a tím bylo jasné, že i další teorie zklamala. V dnešních dobách se vědci přiklánějí k již zmíněné observatoři. Diskuzi vyvolává i stavební materiál ze kterého je Stonehenge vytvořen. Jedná se o Modré kameny, ve vlhkém prostředí samovolně zmodrají, které se nacházejí asi 200 km od místa stavby. Otázkou také je, jak mohly být tyto kameny převezeny z lomu v Prescellských horách na místo vzdálené vzdušnou cestou asi 200 km, bez moderních nástrojů, tedy s použitím primitivního nářadí jako dřevo, kosti nebo kámen. Na stavbu byly pravděpodobně použity i horniny jako žula, pískovec nebo křemen. Všechny ostatní horniny byly v okolí stavby nalezeny, tedy s výjimkou Modrých kamenů…

 

Jeho význam je pro nás zatím tajemstvím. Pravděpodobně se však jedná o náboženské poutní místo nebo jakýsi astrologický kalendář. Možná se jednalo o místo, kde se konaly mnohé obřady. Podle některých vědců se jednalo o jakousi observatoř, která měla sloužit k pozorování oblohy. Tento návrh je také nejpravděpodobnější. Na kamenech jsou zaznamenány informace o pohybu planet i měsíce, což by znamenalo, že neznámí stavitel musel být velice dobrým astrologem. Z kamenů se dá přesně vyčíst pohyb hvězd jako například Kapella nebo Wega. Také východ a západ Měsíce při slunovratu. Pro místní lid má Stonehenge i bájný význam. Tvrdí, že se v něm ukrývá zvláštní síla, která dokáže vyléčit nemoci. Dokonce se zde konaly i jakési novodobé keltské obřady, které nakonec byly zakázány, aby nebyl Stonehenge poškozen. Je tedy jasné, že i přes téměř dokonalou techniku a výborné znalosti lidstva zůstaly na Zemi tajemství, která ještě nějaký čas zůstanou nerozluštěná…

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Kamenné kruhy   Stonehenge   Anglie   Ze zahraničí   Největší záhady světa   Tajemná místa  


Kategorie Anglie


"Doktor Smrt" - masový vrah Frederick Harold Shipman
Patnáctinásobný vrah - doktor Frederick Harold Shipman alias "Doktor Smrt"......



Kdo byl Jack RozparovačKdo byl Jack Rozparovač
Jack Rozparovač je podezřelý, že ve špinavých uličkách chudinské čtvrti Whitechapel na východě Londýna (East End) v průběhu několika týdnů roku 1888 zavraždil 5 prostitutek. Chcete vědět, kdo byl vlastně Jack Rozparovač?


Kategorie Tajemná místa


Ostrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těleOstrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těle
Na světě je mnoho míst, která jsou něčím zvláštní a která nás něčím zajímají. Málokteré je však tak mrazivé, že si ho nejen dobře zapamatujeme, ale ani na něj nechceme pomyslet. Jedním takovým je Ostrov panenek.



Toulkami za nejtajemnějšími místy ČeskaToulkami za nejtajemnějšími místy Česka
Česko je krásná země a vědí to všichni. Cizinci se sem rádi vrací. Kromě krásných krajin, žen, dobrého piva a památek v Česku můžeme najít i mnoho tajemných míst. Vydejme se po stopách těch nejtajemnějších společně.



Tajemné kavkazské dolmenyTajemné kavkazské dolmeny
Málokdo ví, že v kavkazských horách se nachází největší koncentrace dolmenů v Evropě. O jejich tvůrcích toho moc nevíme. Své tajemství si vzali do hrobu.



Skrývá se v Ďáblově jícnu sám ďábel?Skrývá se v Ďáblově jícnu sám ďábel?
Je mnoho míst, z nichž nám mohou vstávat vlasy hrůzou. Jedním takovým je tunel ve Švýcarsku, který se nazývá Ďáblův jícen. Možná, že v tunelu řádí skutečně sám ďábel. Pojďme si říci proč!



Nejděsivější místa na Zemi II.Nejděsivější místa na Zemi II.
Zajímáte se o místa, kde byli lidé mučeni, trpěli, nebo se tam odehrála jiná tragédie? Chcete se bát? Pojďte s námi navštívit krásný dům Avenal, Manresský hrad a nejstrašnější místo na světě, vězení Alcatraz.



Tajemná místa -  Říp Tajemná místa - Říp
Hora Říp je klasické místo české mytologie, duchovní a energetický střed Země české.



České báje, záhady, pověsti a proroctví - 1.částČeské báje, záhady, pověsti a proroctví - 1.část
Co je pravdy na pověsti o hoře Blaník? Zjevila se lidem skutečně Panna Marie u Čertova břemena?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí