internetWEEK.cz menu TOPlist

Stonehenge: zná se již původ kamenů

Stonehenge: zná se již původ kamenů

Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity rozluštili záhadu stavebních kamenů megalitického komplexu Stonehenge. Jsou z Craig Rhos-y-felin u Pont Season.

Stonehenge: zná se již původ kamenů

Záhada Stonehenge

Megalitický komplex Stonehenge leží v jižní Anglii, v hrabství Wiltshire. V této lokalitě se však nenachází žádné kameny, ze kterých mohl být postaven. Přesné místo jejich původu dosud nebylo jisté. Záhada jejich dopravy na místo však stále zůstává nevyjasněnou.

 

O účelu a době vzniku Stonehenge se dočtete více v článku Stonehenge >>>

 

Původ Modrého kamene

Na stavbu Stonehenge byl použit velmi zvláštní materiál. Takzvané Modré kameny, které ve vlhkém prostředí samovolně zmodrají. Jedná se o sopečný riolit, který se velmi liší od ostatních hornin v jižním Walesu. Vždy se nachází výhradně na ploše několika stovek metrů.

 

Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity hledali nejbližší místa výskytu Modrých kamenů, ze kterých je komplex Stonehenge vybudován. Po analýzách minerálního složení a textury skal vyvrátili původní doměnku vědců, že kameny pocházejí z 200 km vzdálených lomů Prescellských hor.

 

Analýzy petrografickou metodou potvrdili 99% shodu s lokalitou Craig Rhos-y-felin u Pont Season.

 

Doprava kamenů na Stonehenge se tak stává ještě větší záhadou

Vědci se domnívali, že z Prescellských hor byly obrovské a neskutečně těžké kameny přepravovány po trase dlouhé téměř 400 km za využití řeky Avon a Bristolského kanálu. O napodobení přepravy technikou známou v době bronzové, ze které Stonehenge pochází, se nadšenci marně pokusili v roce 2000.

 

Některé teorie předpokládají, že obrovské balvany byly přestěhovány blíže oblasti ledovcem. V tom případě by se však měl najít i další materiál, proto tato možnost není příliš pravděpodobnou.

 

Řada odborníků je přesvědčena, že celá řada staveb středověku nemohla být postavena bez technologie, která nám je neznámá a byla ztracena. O které se nám nedochovaly žádné záznamy. Která však pomáhala tesat složité a neskutečně přesné tvary z tvrdé žuly a mramoru. A přenášet kamenné balvany o hmotnostech desítek tun. Tyto teorie připouštějí, že se mohlo jednat o technologie, které poskytli lidem mimozemšťané.

 

Zdroje:
YouTube.com
http://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-54274460-rozlustili-jsme-zahadu-puvodu-kamenu-ve-stonehenge-domnivaji-se-britsti-vedci

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Tajemství   Záhada   Stonehenge  


Kategorie Stonehenge

Další záhada Stonehenge vyřešenaDalší záhada Stonehenge vyřešena
Pomohlo suché léto a krátká hadice na kropení trávy. Pozorný správce dostal geniální nápad. Uspěl tam, kde neuspělo mnoho historiků.


Profesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatořeProfesor zpochybňuje založení Stonehenge jako astronomické observatoře
Archeologové poprvé prozkoumali, co je pod silnicí, které vede kolem Stonehenge. Spojnice mezi pravěkou cestou a Stonehenge ležící na ose slunovratu je přírodního původu. Původní význam Stonehenge je stále nejasný.


10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit 10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit
„Artefakt mimo místo“ (OOPArt) je termín, který razí přírodovědec Ivan T. Sanderson pro předměty, které se vymykají svému okolí i známé historické chronologii. V tomto článku přinášíme výběr 10 největších objevů, jak je sestavily blog.world-mysteries


Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře? Havarované UFO nebo Stonehenge na dně moře?
Švédský lovec pokladů se vrací prozkoumat záhadný objekt na dně Baltského moře. Peter Lindberg odhaduje, že by mohlo jít o lidský výtvor, například o kamennou stavbu typu Stonehenge. Získal sponzora a hodlá v pátrání pokračovat.


Slunovrat. Pro mnohé kultury významný denSlunovrat. Pro mnohé kultury významný den
Letní i zimní slunovrat není pro moderního člověka moc zajímavý. Ale mnohé kultury po celém světě mu přikládají značný až magický význam.


Stonehenge fotogalerieStonehenge fotogalerie
Fotografií magického Stonehenge je nespočet. Ale protože je tam snad stále pod mrakem, krásných snímků je jako šafránu.


StonehengeStonehenge
Nejslavnější kamenný kruh světa a zároveň jedno z nejtajemnějších míst naší planety - Stonehenge. Archeologům ani historikům se dodnes nepodařilo určit vznik těchto obrovských monolitů umístěných nedaleko Salisbury. Mají nějaký význam?


Kategorie Záhada

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.


Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.


Kulový blesk: záhada trváKulový blesk: záhada trvá
Za posledních dvacet let se věda s kulovým bleskem posunula o pár kroků kupředu. Ale stále zůstává více otázek, než je odpovědí. Co tedy s jistotou víme?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí