internetWEEK.cz menu TOPlist

Vědecky objasněno: Záhadné zvuky polární záře

Vědecky objasněno: Záhadné zvuky polární záře

Při pozorování polární záře řada lidí slyšela záhadné zvuky. A byli považováni za fantasty. Až jednou ty samé zvuky slyšel fyzik Unto K. Laine. 25 let nevynechal jedinou možnost tyto tajemné zvuky nahrát. A vysvětlit jejich původ…

Vědecky objasněno: Záhadné zvuky polární záře

Tyto záhadné zvuky jsou velmi slabé. A různé. V minulosti si lidé mysleli, že slyší duchy. Vědci tvrdili, že se jedná o iluze a fantazie. Nebo běžné přírodní ruchy. Někdy se nad hlavou ozývá praskání, jindy tleskání nebo konstantní hukot. A většinou nic.

 

Laine vysvětluje, že podmínkou pro vznik tajemných zvuků polární záře je klidné a mrazivé počasí. Jak nabité částice ze Slunce odnáší magnetické pole Země na póly, kde tyto částice reagují se vzduchem, vzniká elektřina. A jiskření v inverzní vrstvě atmosféry.

 

Laine musel být ve svém výzkumu velmi trpělivý. Zejména díky dlouhému období snížené aktivity Slunce. Tento přirozený cyklus znamená méně polárních září a jejich intenzity. Ale nevynechal jedinou předpověď NASA, a pokud to počasí dovolovalo, instaloval své nahrávací zařízení. Zároveň vždy měřil magnetické pole.

 

„Zvuky jsou rozmanité a mohou se poměrně hodně lišit. Je velmi pravděpodobné, že existuje několik mechanismů vzniku zvuků,“ řekl. „Soustředil jsem se na praskání a tleskání, protože jsou dobré pro odhadování směru.“

 

V září 2011, během intenzivní polární záře nad hlavou, se mu podařilo zvuky zaměřit. Vznikaly 70 metrů nad terénem. Pouze! Je to mnohem níž, než samotná polární záře, která se vyskytuje ve výškách až 300 kilometrů.

 

Jeho měření vyloučilo teorie praskajících stromů, protože nahrával na otevřené pláni a zamrzlém jezeře. Se směrovými mikrofony zaměřenými vzhůru.

 

 

Tajemné zvuky: Akustika polární záře

Laine si nyní myslí, že odhalil mechanismus vzniku zvuků polární záře v atmosféře. Během intenzivní polární záře v březnu 2013, kdy byla teplota vzduchu mínus 20° Celsia, zaznamenal stovky zvukových událostí. A bezprostředně před každou z nich naměřil silné magnetické pulsy. Když své měření porovnal s údaji meteorologů, zjistil, že studený vzduch byl v klidných podmínkách inverzně překryt teplejším vzduchem. Jako dekou. Obě tyto vrstvy se tak působením polární záře opačně nabíjely.

 

Fyzik Unto K. Laine

Fyzik Unto K. Laine připravuje své nahrávací zařízení na zamrzlém jezeře v jižním Finsku u obce Fiskars | Foto: JANNE KOMMONEN

 

Laine vysvětluje, jak mohou být slyšet ze země zvuky, které způsobuje polární září v nejvyšších vrstvách atmosféry:

Dojde-li k polární záři nad nabitou inverzní vrstvou, geomagnetické poruchy způsobují výboje naakumulované elektřiny mezi vrstvami atmosféry. Ty následně vytvářejí měřitelné magnetické pulsy a doprovodné zvuky. Tím, že je toto rozhraní vrstev vzduchu nízko nad terénem, zvuky je ze země možné slyšet. A to i bez přístrojů. Zároveň platí závislost hlasitosti zvuků a intenzity polární záře.

 

Bez těchto ideálních podmínek (inverzní klidné počasí) jsou polární záře tiché. A vzhledem k polárním oblastem, ve kterých se polární záře nejčastěji pozorují, i nejběžnější.

 

Fyzik Unto K. Laine doufá, že jej budou následovat další vědci, a že se objasní další mechanismy vzniku záhadných zvuků polární záře.

 

 

Chcete zažít zvuky polární záře na vlastní uši?

Laine Vám doporučuje pozorovat polární záři v chladném a klidném počasí. S jasnou oblohou a teplotou minimálně mínus 20°C.

 

My v redakci tajně doufáme, že jednou zažijeme polární záři na vlastní oči, klidně i bez tajemných zvuků…

 

Zdroj: http://www.livescience.com/56457-scientist-decoded-mysterious-northern-lights-sounds.html Ilustrace: http://pcwallart.com/real-aurora-borealis-wallpaper-wallpaper-4.html

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Polární záře   Tajemné zvuky země   Zajímavosti ze světa   Věda   Záhady  


Kategorie Polární záře

NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!


Časosběrné video: Polární záře nad FinskemČasosběrné video: Polární záře nad Finskem
Časosběrná videa jsme si velmi oblíbili. O polární záři nemluvě...


Časosběrná videa: Polární záře se neochodí...Časosběrná videa: Polární záře se neochodí...
Žijeme v krásné zemi. Ale za mořem, pořádnými horami a úchvatnými polárními zářemi musíme cestovat...


Časosběrná videa: výběr nej polární zářeČasosběrná videa: výběr nej polární záře
Maximum sluneční činnosti se pomalu ale jistě blíží a naše mateřská hvězda nás pravidelně zásobuje dávkami nabitých částic. Ty zneškodní zemská magnetosféra a vykouzlí nám krásné polární záře.


Úchvatná videa: Země z vesmíru, vesmír ze ZeměÚchvatná videa: Země z vesmíru, vesmír ze Země
Na internetu se potuluje řada fascinujících videí, které zachycují krásy vesmíru ze zemského povrchu nebo z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Vybrali jsme některá z těch nejlepších.


Solární megaerupce hrozí ZemiSolární megaerupce hrozí Zemi
Vědci znovu varovali, že Slunce by mohlo v blízké době vystřelit k Zemi mimořádně silnou erupci částic


Polární záře natočená z ISSPolární záře natočená z ISS
Vidět polární záři na vlastní oči je snem, který lze uskutečnit. Ze Země. Z oběžné dráhy se to naskytne jen vyvoleným.


Kategorie Věda

Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!


Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí