internetWEEK.cz menu TOPlist

Šílení střelci, armáda a thrillery – jak to souvisí?

Šílení střelci, armáda a thrillery – jak to souvisí?

Začal to v roce 2011 Nor Breivik a následovali jej Američané James Holmes a Wade Page. V pozadí konání těchto masových vrahů nějakým způsobem figuruje armáda.

 

Šílení střelci, armáda a thrillery – jak to souvisí?

Zatímco se zdá, že norský maniak Breivik si na vojáka jen hrál, u Američanů Holmese a Page pozorujeme nitky vedoucí k armádním projektům. Příklad, jak by to mohlo fungovat, je filmový thriller Spiknutí (1997). V něm hlavní hrdina prošel tréningem zpravodajské služby na zabijáka. Později se Jerry (Mel Gibson) vymkl kontrole a začal žít „normální“, byť dosti paranoidní život. Jeho permanentní stihomam se v průběhu thrilleru ukáže být docela oprávněný.

 

Fikce a realita

Spiknutí je fikce. Jaká je realita? Co má paranoidní taxíkář společného s šílenými střelci roku 2012? James Holmes střílející v denverském kině na filmu o Batmanovi se zabýval výzkumem mozku v rámci studia medicíny. Vojenský veterán z Wisconsinu Wade M. Page sloužil ve Fort Bragg v Severní Karolíně, kde byl přidělen v jednotce pro psychologické operace (nicméně jako psycholog na fotce nevypadá).

 

 

V divákovi amerických filmů Pageho armádní angažmá vzbudí asociaci na další film - Muži, co zírají na kozy. Jak vypadají vojenské psychologické operace, může dedukovat každý, kdo viděl tuto vtipnou satiru na U.S.Army. Kdo zná americký thriller Zdrojový kód, tak si domyslí, že vojenské projekty zaměřené na výzkum mozku mohou mít nedozírné důsledky. Armáda v posledně jmenovaném filmu využívá mozek „mrtvého“ vojáka k protiteroristické operaci. (Ale stejně tak by vojáci nebo tajné služby mohli využívat lidský mozek k jakékoliv jiné operaci.)

 

Holmes a armádní výzkum

James Holmes vypadal před soudem úplně vyšinutě, přitom se jedná o pilného studenta s bakalářským titulem z neurovědy, který měl brzy obhájit doktorát. Holmes pracoval na výzkumech v institucích založených americkou vládou. Talentovaného studenta si museli všimnout vlivní šéfové. Proč jednoho dne začal tento pilný studentík s nevinným obličejem pálit těžce vyzbrojen do diváků v denverském kině? Proč se ocitl na lavici obžalovaných s oranžovým přelivem a vytřeštěnýma, nic nechápajícíma očima? Co když se sám stal objektem nějakého výzkumu, který nedopadl nejlépe, protože objekt měl dispozice ke schizofrenii? Jerry ze Spiknutí byl absolvent tajného projektu pro zabijáky, který se stal hodným paranoikem. Hodný studentík James Holmes se stal zničehožnic šíleným masovým vrahem. Není to divné?

 

Kariéra masového vraha

Už jako středoškolák byl Holmes stážistou na Salkově institutu na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Centrum předtím spolupracovalo s Agenturou pro obranné pokročilé projekty (DARPA- The Defense Advanced Research Projects Agency) hlavní výzkumnou organizací ministerstva obrany. Výzkum byl součástí většího programu této agentury známého jako Program pro výkon špičkového vojáka, který zahrnoval vytvoření spojení mozku a stroje pro využití v boji, včetně robotické bioniky pro nohy, ruce a oči. DARPA byla založena v roce 1958, aby předcházela strategickým překvapením ohrožujícím americkou národní bezpečnost a aby je sama vytvářela proti nepřátelům Spojených států... Úzce spolupracuje s Úřadem pro obrannou vědu na projektech, které zahrnují oblast zdravotního výzkumu.

 

Projekt, který se vymkl kontrole?

Spojení mezi Jamesem Holmesem a americkým vládním výzkumem na vytvoření super-vojáků, propojení lidského mozku a strojů a robotů jednajících jako lidé přináší znepokojivé otázky, které formuloval americký publicista Jarry Mazza takto: „Co když byl Holmes zapojen do skutečného projektu Jasona Bourneho Treadstone (odkaz na špionážní filmy z prostředí CIA), který selhal a vyústil ve vražedné následky v kině? V každém případě, pokud filmy s Batmanem dnes fungují jako novější verze „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Salingera pro spouštěcí mechanismus podprahových zpráv, nezapomeňte, že 10. srpen je počátečním datem Bourneho odkazu. Možná by bylo moudré toho dne tento film vynechat.“ V článku na téma James Holmes a armádní výzkumy upozorňuje, že Holmesova psychiatrička pracovala dříve pro Pentagon a získala různé granty a smlouvy na studium schizofrenie. Něco tady smrdí.

 

Kdo chytá v žitě?

Kniha spisovatele Salingera Kdo chytá v žitě „hraje“ ve filmu Spiknutí. Hrdina Jerry je „naprogramovaný“ tak, že kdykoliv vidí tuto knihu, musí si ji nutkavě koupit. Má jich plný byt. Kniha sehrála svou roli při dvou atentátech. Vrah Johna Lennona Mark Chapman jí byl posedlý a měl ji sebou, když slavného hudebníka v roce 1980 zastřelil. Rok nato došlo k atentátu na prezidenta Ronalda Reagana – a ejhle čirou náhodou měl atentátník John Hinckley u sebe také Salingerovu knihu.

 

Breivikův zelený mozek

 

Pominuli jsme na začátku Breivika, protože neměl skutečné napojení na armádu nebo její projekty, ale Breivik de facto byl ovlivněn armádou. Jasně se to projevilo v jeho terminologii, kterou používá a s kterou se identifikoval. „Armáda má vlastní slang, který mění lidi a předměty v technické pojmy. Voják nezabíjí, ale ´likviduje cíle´. Své nepřátele ´dehumanizuje´, řečeno Breivikovými slovy. A obžalovaný si vybudoval svůj vlastní militaristický svět, v němž sám figuruje jako voják. Armáda si vytvořila takovýto žargon, aby snížila empatii u vojáků, u Breivika to ale za obranný mechanismus nepovažuji. Podle mého názoru se takto vyjadřuje, protože se přehnaně ztotožňuje s vojenskými složkami, protože ho maximálně přitahuje násilí a střelné zbraně a je svým způsobem 150procentní voják. Myslím si, že se nemusel příliš přemáhat, aby své činy spáchal, poněvadž to tkví v jeho osobnosti," říká norský psychiatr Svenn Torgersen.

 

 

Závěrem

Nezapomeňme také na Holmesův byt prošpikovaný výbušninami a nástrahami všeho druhu. Zdá se, že se pilný student zbláznil a stal se nebezpečným paranoikem. Ale proč? Jenom mu zničehožnic přeskočilo? Má-li James Holmes nějaké tajemství, přežije ho?

 

Zdroje:
http://zpravy.idnes.cz/soudni-proces-s-norskym-atentatnikem-anders-behring-breivik-p50-/zahranicni.aspx?c=A120426_092646_zahranicni_hro
http://www.unknowncountry.com/insight/james-holmes-had-links-darpa-salk-institute-and-dod
Foto: http://kaaltv.com/article/stories/S2724448.shtml?cat=10151

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Breivik   Teroristické útoky   Střelba   Masový vrah  


Kategorie Masový vrah


Střelba ve škole – podivné souvislostiStřelba ve škole – podivné souvislosti
Zatímco Amerika truchlí, kolem střelby ve škole v Connecticutu zůstává mnoho hádanek. Šlo pouze o čin vyšinutého mladíka, kterého nezvládla matka? Nebo je za tím ještě něco jiného?Šílený střelec James Holmes byl naprogramovánŠílený střelec James Holmes byl naprogramován
Konspirační teorie v kauze Jamese Holmese. Jeho spoluvězeň z vazby vypovídá. Masový vrah řekl, že byl „naprogramován“ zločinným psychiatrem.John Wayne Gacy - masový vrah - 5. částJohn Wayne Gacy - masový vrah - 5. část
V řece Illionis objeveno další tělo, už jedenatřicáté. Nakonec byl Gacy převezen do Menardova nápravného zařízení, kde byl po letech apelací zabit smrtící injekcí.John Wayne Gacy - masový vrah - 4. částJohn Wayne Gacy - masový vrah - 4. část
Policisté se opět vrátili k prohledávání Gacyho domu. J.W. Gacy se konečně přiznal, že někoho zabil. Vyšetřovatelé nezačali kopat ihned, nejdříve chtěli podrobně prozkoumat místo pod podlahou. Po minutách kopání objevili zbytky těla.John Wayne Gacy - masový vrah - 4. částJohn Wayne Gacy - masový vrah - 4. část
Den před zatčením se Gacy svěřil svým přátelům a spolupracovníkům, že ve skutečnosti zabil okolo 30-ti lidí, protože byli špatní a snažili se ho vydírat.John Wayne Gacy - masový vrah - 3. částJohn Wayne Gacy - masový vrah - 3. část
Náš seriál o masovém vrahovi pokračuje svou 3. částí.John Wayne Gacy - masový vrah - 2. částJohn Wayne Gacy - masový vrah - 2. část
Ve vězení se Gacy držel všech pravidel a vyhýbal se problémům. Byl ideálním vězněm, vědom si, že může být brzy propuštěn na čestné slovo. Vraždit začal až později.....John Wayne Gacy - masový vrah - 1. částJohn Wayne Gacy - masový vrah - 1. část
Den před zatčením se Gacy svěřil svým přátelům a spolupracovníkům, že ve skutečnosti zabil okolo 30-ti lidí, protože byli špatní a snažili se ho vydírat.Masový vrah - tabákový průmysl - 6.část.Masový vrah - tabákový průmysl - 6.část.
Tabák není potravina, je to nejničivější droga všech dob, v systému je uměle udržovaná prostřednictvím ministerstva zdravotnictví, politické reprezentace. Vymíráme na tabák a je to skutečnost, ne iluze.Masový vrah - tabákový průmysl - 5.část.Masový vrah - tabákový průmysl - 5.část.
Je to tragický fakt. Bylo napsáno několik set tisíc prosebných dopisů, aby filmová studia přestala propagovat tabákové výrobky dětem. Dopisy dostala každá Hoolywoodská hvězda, všechny produkce, ale odpověď nepřišla od žádné z hvězd.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí