ABECEDA PODNIKÁNÍ Vám radí vstávat brzy. Protože tak uděláte více práce. A snáze dosáhnete úspěchu. Je však možné si ranní vstávání osvojit, či je vrozené?
Mezi mladými lidmi bychom jen těžko hledali někoho, kdo vstává rád. Po ránu se do nového dne plného povinností z teplé postele nikomu vstávat nechce. Někteří si za krátký spánek mohou sami. Chodí po diskotékách, barech, restauracích, koukají pozdě do noci na televizi. Jsou ale i tací, kteří chodí spát brzy a naspané hodiny jim zkrátka nestačí. Ten, či onen případ, je to jedno, oba mají problém se stáváním.
Starší generace na mladé nadává. Předmětem střetů se většinou stává ranní vstávání u mladých. Využijí totiž každého volného dne, či chvilky k tomu, aby mohli dospat hodiny, které jim chybí do svěžesti. Veškeré vysvětlování toho, že na dnešní generaci se kladou větší nároky, než tehdy na dnes již starou generaci jsou marné. Pokud se mladí rozhodnou ustoupit a raději se svým vstáváním něco udělat, máme tu pro ně, ale i ostatní spáče, kterým dělá vstávání potíže tip na to, jak si vstávání osvojit.
Spánek je velmi potřebnou součástí našeho života. Dobíjíme si jím energii. Restartujeme jím mozek a komunikujeme s podvědomím. Zároveň nás ale spánek ochuzuje o čas, který bychom mohli strávit daleko užitečnějšími činnostmi. Dobíjení energie a práce spolu souvisí. Nemůžeme odvést kvalitní práci, nejsme-li dostatečně odpočatí. Jen pokud se cítíme svěží, dílo se nám daří a stihneme velké množství práce.
Jak se ale přinutit k vstávání?
Představte si, že jednoho dne se rozhodnete nastavit si budík na pátou na ráno. Ráno vstanete bez problémů, dlouhý den je před vámi a spousta povinností také. Vše stihnete dokončit poměrně brzy. Večer se tedy rozhodnete, že druhý den budete opět vstávat v pět. Jenže ouha. Cítíte se malátní, unavení, zmožení, jako byste skládali dřevo. Típnete budík a prospíte se až do poledne. Další den to zkusíte opět a pořád se cítíte unavení.
Nepropadejte panice. Právě se totiž nacházíte v nejtěžší fázi. Tou je, naučit se zkrátka vstát z postele, aniž byste típli budík, či ho vzteky rozbili.
Existují dvě teorie, které by nám měly pomoci s tím, jak se naučit každý den vstávat bez problémů v určitou dobu. První je taková, že člověk má chodit každý den, včetně víkendu chodit spát ve stejnou dobu a vstávat také v jednu dobu v týdnu i o víkendu. Imaginárně si v sobě budujete vnitřní budík, který funguje tak, že budete usínat každý den ve stejnou dobu a ráno se zase budit v dobu, kdy vstáváte. Tímto způsobem se naučíte naspat určitý počet hodin.
Druhá teorie říká, že bychom měli jít spát, až když jsme unavení a měli bychom vstávat, až když se budeme cítit odpočatí. I to je správné, neboť tělo ví, kolik odpočinku potřebuje, a tak si samo určuje, kolik hodin naspí.
Tento rytmus si můžete ale velmi snadno rozhodit. Stačí jít jeden den spát později, či později vstávat a můžete se vším začít od začátku.
Spánková teorie podle ABECEDY PODNIKÁNÍ:
...když máte veliký sen, najednou začnete dělat věci, které jste nikdy nedělali. Lidé si o Vás najednou začnou říkat, že jste úplný a nefalšovaný blázen, že to přece není normální. Vždyť jste najednou schopni osmnáct hodin v kuse něco dělat, studovat odbornou literaturu, brzo ráno vstát a zase pokračovat. A když takhle pokračujete druhý měsíc, lidé si klepou na hlavu: "No to snad není pravda, co je s tím člověkem?" Protože neví, co víte Vy. Vy máte sen. Sílu Vám dává pro okolí neznámá energie, která se zvětšuje a zvětšuje s tím, jak se Váš sen přibližuje a zase někdy vzdaluje. A Vás v tu chvíli napadají další a další velké myšlenky, jak svůj sen přivést na svět...
Nejtěžší je být pánem vlastního těla a zejména hlavy. Když se Vám to podaří, máte téměř vyhráno. A k tomu Vám pomůže právě sen. Důvod, proč brzy ráno vstát a udělat ohromný kus práce dřív, než začnou zvonit telefony a připomínat se všední povinnosti.
Více o tom, jak pracovat a relaxovat se dočtete ve škole úspěchu ABECEDY PODNIKÁNÍ: http://internetweek.cz/abeceda-podnikani-skola-uspechu/abeceda-podnikani >>> exkluzivně v magazínu internetWEEK.cz
Zazvoní-li budík, nezamačkávejte ho s tím, že si ještě poležíte. Prostě vstaňte. Vstávejte pomalu, posaďte se, protáhněte se, protože se vám rozproudí krev v těle a to vede k rychlejšímu probuzení. V koupelně se opláchněte vlažnou vodou. Pokud se přesto nemůžete probrat, otevřete si okno. Čerstvý vzduch vás probudí. Udělejte si snídani. Kafé vás množstvím svého kofeinu také postaví na nohy. Budete-li vstávat každý den stejným způsobem, vaše tělo si navykne a za nedlouho vám to bude připadat zcela přirozené.
Poslední rada na závěr. Necítíte-li se unavení, nechoďte spát. Zbytečně tak mrháte svým časem. Skutečně unavený člověk usne do 5 minut od ulehnutí do postele.
Když si jdete lehnout, doporučuji již půl hodinu před usnutím být v posteli a číst si. Zklidníte tak svůj krevní oběh a připravíte se na spánek. Rozhodně se nerozčilujte, nepřemýšlejte, necvičte a nejezte. Špatně by se vám usínalo a spánek by mohl být neklidný. Pokud nemůžete usnout, udělejte si meduňkový čaj. Meduňka totiž podporuje spánek. Uvidíte, že budete spát jako miminka. Tak sladké sny!
Více o tom, proč chodíme spát: | Proč vlastně chodíme spát? >>>
Foto: Natasha Pushkareva
Další příspěvky autora: Caroline Kornelová
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!