internetWEEK.cz menu TOPlist

Na burzu v papučích nechoďte

Na burzu v papučích nechoďte

Na internetu člověk často narazí na reklamy, které lákají k účasti na finančním hodokvasu zvanému trading. Pěkně v teple domova v papučích.

 

Na burzu v papučích nechoďte

Investujte do zlata nebo ropy ještě dnes! bliká na mě reklama lákající k internetovému obchodování na burze. Svět se přece dnes točí hlavně kolem trhů a burzy, tak proč otálet. Dokonce na internetu existují platformy, které nabízejí vstupní bonus, tedy peníze zdarma na rozjezd vašeho obchodování. Vyplníte pár serepetiček a dotazníků, stáhnete jednoduchou aplikaci a už na vás mrkají grafy, forexy, komodity, akcie a měnové páry. Mrkáte na monitor a než cokoliv zmáčknete, už je z vás trader, chlapík, co se živí obchodováním na burze. Tedy ne tak docela.

 

Trading je, jako jakákoliv jiná lidská činnost kromě umývání nádobí, velice sofistikovaná a člověk se jí musí napřed naučit. Měl by si osvojit základní pojmy, pochopit, o co v obchodování na burze jde, pak hodně dlouho zkoušet a stále se zdokonalovat a nakonec možná jednoho dne začne snad i něco vydělávat. Trvá to roky, je to dřina a spoustě lidí se to stejně vůbec nepodaří.

 

Jenže na takové zdlouhavé postupy nás reklama platformy Plus500 rozhodně neláká. Hledá rychlé a nebojácné střelce a říká investujte hned! Takže jdem na to. Dostali jsme na rozjezd obchodování zdarma 400 korun, takže bychom byli hloupí, abychom to pořádně neroztočili. Jenže ouha, první problém je na světě. Za 400 korun si na burze moc neužijeme. Na akcie můžeme rovnou zapomenout, tam jsou ceny úplně jinde. Za ty čtyři stovky se však dají koupit na komoditním trhu dva barely ropy nebo pár liber bavlny nebo cukru. O cenách cukru nebo bavlny neví drtivá většina lidí vůbec nic, zato jsme všichni viděli Dallas a tudíž víme, že ropa je pořád potřeba, takže volba je jasná, koupíme dva barely černého zlata. Otázka je ovšem kdy je ten správný čas nakoupit?

 

Samozřejmě můžeme jen tak zbůhdarma kliknout a čekat, co to udělá. Jenže nejsme přece úplní amatéři, takže se napřed podíváme na spoustu statistik a grafů, jak se cena ropy vyvíjela v čase. Divoké grafy se strmě stoupajícími a klesajícími křivkami nám toho sice zase tak moc neřeknou, ale aspoň máme pocit, že jsme si k tomu zjistili, co se dalo. Taky si můžeme přečíst příručku investora, kde se dozvíme, co je to lot (to totiž rozhodně není ten chlapík, který měl to štěstí, že se mu žena proměnila v sloup) , spread, margin call a mnoho a mnoho dalších užitečných věcí. Teoreticky vybaveni konečně přistoupíme k našemu prvnímu nákupu. Pokud jsme obezřelí, nastavíme si, jak nám to radili v příručce, mechanismus stop loss tak, abychom v případě strmého poklesu hodnoty ropy neprojeli ihned kalhoty. Pokud na to zapomeneme, bude to rychlá jízda.

 

Pevným stiskem tlačítka na myši dáme ve vhodný okamžik pokyn „koupit“, pak se nám zastaví dech, rozbuší se srdce a … vidíme jak ta proklatá ropa šla ihned dolů! Jsme v mínusu, proboha! A ropa klesá a klesá, nervy tečou a prachy taky tečou a pokud nás nezastaví vhodně nastavený stop loss, pak jsme za pár minut v háji. Samozřejmě scénář může být i opačný, tedy jsme v mínusu (to jsme vždycky, protože aplikace automaticky odečte ihned po transakci poplatky), ale ropa leze nahoru a my jsme dokonce hned několik korun v plusu. A taky raději rychle celí zpocení prodáme se ziskem 12 korun a máme dobrý pocit, že už umíme tradovat. Pak ale rychle zjistíme, že se 412 korunami máme zase na výběr jen mezi ropou, kávou a bavlnou, protože všecko ostatní je pořád řádově úplně někde jinde. Takže se ropné či bavlněné případně cukrové experimenty opakují tak dlouho, dokud se z 400 korun nestane pěkná kulatá nula.

 

Proč to tak je? Jednak protože to neumíme, jednak protože za 400 korun by nezbohatl ani Georg Soros nebo Warren Buffett. Čtyři stovky jsou prostě prd, nikdy z nich nebudou ani čtyři tisíce ani čtyři miliony, bude z nich na burze vždycky jenom nula. To ovšem rozhodně nemá vést k tomu, že do aplikace Plus500 nebo jiné podobné tradingové hračky budete sypat vlastní peníze (i když to je přesně to, co Kyperští majitelé chtějí). Má to vést k poznání, že tradingem se živit nebudete a nikdy na něm nezbohatnete.

 

Možná si říkáte, že přece nikdo nebude takový hlupák, aby do podobného podniku investoval. Jenže to bohužel není pravda. Na mnoha traderských diskusních fórech nacházíme doklady toho, že lidská naivita je nekonečná.
„Asi 2 týdny hraju s Plus500, fakt je ten, že v současné době nemám v úmyslu na minilotech zbohatnout, spíše si jen přivydělat kupříkladu 5000-10000kč měsíčně na intradenním obchodování. O tradingu mám zatím jenom stručnou potuchu,“ píše na fóru finančník.cz uživatel Frenkie56. „Jde mi především o to si díky této platformě vydělat nějakou tu korunu navíc. Pokud mi ovšem bude můj obchodní systém vydělávat,“ mudruje na tomtéž fóru uživatel Diametroz. A konečně jistý Lupulis se ptá: „Prosím zkušenější tradery o radu. Vyplatí se více investovat do ropy nebo cukru? Případně uvažuji ještě o bavlně, ale tam nevím…“

 

Nechme Diemetroze, Frankieho56, Lupulise a další snílky v papučích jejich představám o příjemných přivýdělcích na internetových traderských aplikacích. Oni jsou důkazem toho, že lidská blbost je stále nejlepší byznys...

 

Další příspěvky autora: Tomáš Chalupa


Články ve stejných kategoriích:

Internet   Abeceda Podnikání   Byznys  


Kategorie Byznys


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Sledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemiSledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemi
Jak jde čas v kauze, kterou nastartoval Volkswagen. Upravil software aut tak, aby byla ekologická jen v testu. Průběžně aktualizované moderované rozcestí... Jourová: Odškodnění i pro Evropu?



Jak vybrat virtuální kancelář?Jak vybrat virtuální kancelář?
Co je virtuální kancelář? Docela kamenná kancelář založená na principu sdílení prostor a administrativního personálu. Ale výběr kanceláře není jen tak. Ani právníky a účetní nevybíráte pouze podle ceny, nebo modelek na webu! Na co si dát pozor?



Co vás velký byznys naučí o kultuře podnikáníCo vás velký byznys naučí o kultuře podnikání
Cílem vysoké kultury podnikání je zajistit, aby vaši zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Když je máte, tak od vás nebudou utíkat a navíc budou přitahovat do vaší firmy další nové talenty...



Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…



Facebook nafoukl obří internetovou bublinuFacebook nafoukl obří internetovou bublinu
Největší sociální síť se pořádně praštila přes kapsu, za 19 miliard dolarů koupila mobilní aplikaci WhatsApp. Proč to Facebook udělal a je cena přemrštěná?



Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.



Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč doopravdy má pracovní týden v západním světě (až na pár drobných korekcí) čtyřicet hodin? Malé zamyšlení vás možná překvapí…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí