internetWEEK.cz menu TOPlist

Podnikejte jednoduše

Podnikejte jednoduše

Složitost komplikuje podnikání. Co se dá zjednodušit? Všechno, co otravuje Vaše zákazníky i spolupracovníky. A nakonec i Vás. A jak praví klasik: co neumíš jednoduše vysvětlit, tomu nerozumíš...

 

Podnikejte jednoduše

Slavný maltský psycholog Edward de Bono upozornil na výzkum, že 95% lidí nevyužívá 95% funkcí videorekordérů. Podobné je to s počítači, automobily a s dalšími stroji a přístroji. Proto je dobré čas od času popřemýšlet, jak naše výrobky a služby zjednodušit.

 

De Bono popisuje ve své knize Simplicity následující příběh: Jestliže chcete, aby vás lidé brali vážně, napište hodně složitou knihu. Jestliže opravdu nemáte co říci, napište ji co nejkomplikovaněji. Jinak každý pozná, že vlastně nevíte, o čem mluvíte. Kritici a akademici budou vaši knihu zbožňovat. Nikdo se vás neodváží kritizovat, protože vám nikdo nebude rozumět. Lidé si budou knihu kupovat, ale nebudou ji číst. Všichni uvěří, že jste velký myslitel, který se pokouší vyjádřit mimořádně složité myšlenky.

 

Podobně to vypadá často ve velkých firmách: složité obsluhování zákazníka a složitá komunikace s ním – například v bankách, u mobilních operátorů nebo u grafických produktů. Administrativa je plná zbytečných dokumentů, formulářů a je to napsáno jazykem, kterému nikdo nerozumí. Složitá pravidla a standardy brání lidem používat zdravý rozum.

 

Albert Einstein řekl: „Dělej věci tak jednoduše, jak je to jen možné, ale ne víc.“

 

Americký specialista na management Edwards Deming řekl: „Transformace je práce pro každého.“ Mimochodem tento americký statistik vymyslel:

 

7 nemocí, na které umírají firmy

 • 1. Nedostatek vytrvalosti
 • 2. Důraz na krátkodobé zisky
 • 3. Hodnocení na základě výkonu, zásluh a každoroční hodnocení výkonu
 • 4. Vrtkavost managementu
 • 5. Řízení firmy jen na základě viditelných čísel
 • 6. Nadměrné náklady na zdravotní péči
 • 7. Nadměrné náklady na záruční opravy

Současní odborníci se shodují, že celé firmy ničí také růst komplexnosti, která bývá spojena s velkou byrokracií, vysokými sociálními dávkami, neschopností a nevzdělaností elit.

 

Řešení existuje: nespoléhejte se na stát, na politiky a vezměte svůj osud do vlastních rukou. Doma a ve své firmě si můžete věci zorganizovat podle svého.

 

Deset pravidel jednoduchosti podle de Bona

 • 1. Přikládejte jednoduchosti velkou důležitost
 • 2. Musíte být odhodláni hledat jednoduchost
 • 3. Musíte se výborně vyznat v problematice
 • 4. Musíte navrhovat alternativy a možnosti
 • 5. Musíte zpochybňovat a odhazovat existující prvky
 • 6. Musíte být připraveni začínat stále znovu
 • 7. Používejte koncepční myšlení – nepracujte s detaily
 • 8. Složité komplexy rozdělte na menší části
 • 9. Některé hodnoty budete muset vyměnit za jednoduchost
 • 10. Musíte vědět, komu má jednoduchost sloužit

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/jrabthearab/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Abeceda Podnikání   Podnikání  


Kategorie Podnikání


Úsměvné zážitky z podnikáníÚsměvné zážitky z podnikání
Zastupujeme několik stovek společností. O úsměvné zážitky tak nemáme nouzi. Provozovat office house neboli virtuální kancelář nemusí být nuda, Přesvědčte se!Ani bohatým nevyjde každý start-up. Na co si dát pozor?Ani bohatým nevyjde každý start-up. Na co si dát pozor?
Start-up je moderním označením začínajícího podnikání. Tyto nové příležitosti skrývají obrovský potenciál ale i riziko neúspěchu. Neúspěšné projekty většinou udělaly alespoň jednu z následujících chyb.Potřebujete virtuální sídlo firmy? Nejlevnější? Tak neváhejte!Potřebujete virtuální sídlo firmy? Nejlevnější? Tak neváhejte!
Garantujeme Vám nejlevnější SKUTEČNÉ sídlo firmy v Praze. Pokud najdete levnější nabídku, srovnáme ji a ještě dáme 10% dolů. Ale neváhejte, naše kapacita je omezená!8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.Rady a tipy v čem začít podnikat II: Vytvoření značkyRady a tipy v čem začít podnikat II: Vytvoření značky
Získat si okruh zákazníků loajálních až fanatických k Vaší značce, to je cesta ke stabilnímu podnikání. Ať se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv podnikatelskou příležitost.Vedení účetnictví může vypadat jinak. Jednoduše!Vedení účetnictví může vypadat jinak. Jednoduše!
Můžete mít účetní. Nebo můžete mít na své straně tým odborníků na daně, právo, reklamu, IT a marketing. Za cenu účetní. Navíc si ihned vyberete z přehledných balíčků služeb, jako u mobilního operátora.Jak na odklad daní na poslední chvíliJak na odklad daní na poslední chvíli
Daně si můžete odložit nejpozději v pondělí 3. dubna 2017. Za nejnižší a konečnou cenu 1 800 Kč. Nebo dokonce zdarma. Jak na to?Rady a tipy v čem začít podnikat I.Rady a tipy v čem začít podnikat I.
Můžete mít spousty nápadů. Ale musíte se rozhodnout, do čeho věnujete energii. Poradíme Vám jak. A pomůžeme Vás na nové nápady k podnikání nasměrovat. Není to na jeden článek, začínáme tak nový podnikatelský seriál…
EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí