internetWEEK.cz menu TOPlist

Když sportovci umírají

Když sportovci umírají

Sport je čím dál rychlejší, i proto neustále rostou nároky na sportovce. Zvyšující nároky však mají i negativní dopad na zdraví sportovce.....

Když sportovci umírají

Aktivní sportovci, profesionální i amatérští, jsou překvapivě podstatně více ohroženi náhlou kardiální smrtí než nesportovci. Sportovní aktivita má tedy kromě svých pozitivních dopadů i dopady nepříznivé – zvyšuje riziko náhlé smrti, protože námaha a psychický stres excesivně zvyšují riziko náhlé srdeční zástavy u osob, které mají skryté kardiální problémy.

Mladí jedinci se skrytým (dosud nediagnostikovaným) kardiovaskulárním onemocněním mají během zátěže riziko 2,5krát vyšší než zdraví jedinci a u starších pacientů je toto riziko dokonce desetkrát vyšší. Při náhlé smrti mladých jedinců je většina úmrtí (více než 80 procent) způsobena dědičnými chorobami. U mužů je riziko náhlého úmrtí daleko vyšší než u žen (9:1), což je podmíněno faktem, že muži zpravidla provozují sporty vyžadující vyšší fyzickou aktivitu. Sport sám není příčinou, ale spouštěčem (triggerem) akutního zvratu nepoznaného kardiálního onemocnění, které se projeví náhle vzniklou maligní komorovou arytmií (život ohrožující poruchou srdečního rytmu) během fyzické námahy.

U aktivních sportovců, zvyklých od dětského věku na odříkání a určité přemáhání, může být diagnostika kardiálního onemocnění problematická. Sportovec příznaky často podceňuje nebo je považuje za výsledek nedostatečného či naopak velmi náročného tréninku.


 

Příčiny náhlé smrti sportovců:

Nepoznané vrozené choroby (typické pro sportovce mladší 30 let) lze rozdělit na anomálie srdečního svalu (hypertrofická kardiomyopatie – vůbec nejčastější příčina náhlé smrti mladých sportovců, arytmogenní dysplazie pravé komory), vrozené poruchy vzniku či šíření srdečních vzruchů (Brugadův syndrom, prodloužení QT intervalu)a na jiné vrozené patologie (anomálie koronárních tepen, Marfanův syndrom). Tyto choroby velmi často unikají běžnému preventivnímu sportovnímu screeningu.

* Náhlá smrt způsobená předčasnou ischemickou chorobou srdeční (ICHS) je častější u sportovců nad 30 let věku a může být spuštěna nadužíváním nesteroidních antirevmatik při zranění. Často se objevuje u vytrvalostních sportů, zejména u rekreačních sportovců.

* Nedoléčený či přechozený zánět srdečního svalu (myokarditida) nejčastěji vzniká při „banálním“ nachlazení. Riziko vzniku myokarditidy zvyšuje přecházení nachlazení, popřípadě jeho nedoléčení. S myokarditidou souvisí výskyt fibrotických změn myokardu. Tyto změny jsou pozorovány nezávisle na proběhnuté myokarditidě i u extrémních sportů (maratonci) a též u mladých atletů. Jejich výskyt v souvislosti se sportovní aktivitou stále čeká na definitivní zhodnocení.

* Komoce srdce – náraz do hrudní stěny (kontaktní a míčové sporty) může způsobit maligní arytmii. Typickým rizikovým sportovcem je chlapec v kategorii starších žáků.

* Jinou skupinou jsou jedinci, u kterých sport vede k řadě změn (dilatace levé síně, hypertrofie levé komory srdeční), které mohou v určitých případech způsobit závažnou komplikaci. Je známý výskyt supraventrikulárních arytmií u sportovců-veteránů, kteří mají dilatovanou levou síň. Právě dilatace levé síně je úzce spjata s výskytem supraventrikulárních arytmií. Hypertrofie levé komory srdeční způsobená intenzivním sportováním se po přerušení aktivní kariéry upravuje, ale nikdy nedochází k navození normálního stavu. Je ovšem otázkou, zda má sportem vyvolaná hypertrofie podobně prognosticky nepříznivý dopad jako hypertrofie způsobená vysokým krevním tlakem či podmíněná geneticky (hypertrofická kardiomyopatie) nebo zúžením aortální chlopně.

Screening vrcholových sportovců

Jak jsme uvedli, má sport kromě svých příznivých dopadů i řadu zdravotních úskalí. Prevencí lze předcházet tragédiím na stadionech, ale dosud neexistuje koordinovaný přístup, popřípadě doporučení (guidelines), která by přístup k této problematice usnadnila. Řada autorit navrhuje screening s 12- svodovým EKG, zátěžovými testy a echokardiografií, který vytváří spolehlivý filtr pro vyřazení rizikových jedinců. Screening by měl začít ve věku, kdy začíná být sportovec více zatěžován – tedy od kategorie starších žáků.


V řadě zemí existuje zavedený screening sportovců (Itálie – povinné vyšetření pro všechny registrované sportovce), v jiných zemích je zaveden jen u určitých sportovních odvětví (box ve Velké Británii). Nicméně existuje i řada protichůdných argumentů. Vyšetřování není levnou záležitostí, může vést k falešně pozitivním diagnózám a incidence náhlých smrtí sportovců je i přes značnou mediální publicitu (zejména v případě smrti vrcholového sportovce) relativně malá. Například o to, zda má být EKG vyšetření rutinní součástí preventivních prohlídek, se vedou veliké spory. V USA se EKG neprovádí s ohledem na cenu. Při počtu zhruba 10 milionů sportovců by se každoroční náklady na jejich vyšetření pohybovaly kolem dvou miliard dolarů.

Záchrana jednoho života sportovce systémem prohlídek by stála téměř 3,5 milionu dolarů, což je podle Americké kardiologické společnosti (AHA) nerentabilní. V Itálii vedlo zavedení systému zdravotních prohlídek (včetně EKG) ke snížení výskytu náhlého úmrtí ve sportu o celých 90 procent. Skupina evropských odborníků publikovala v roce 2005 doporučení rutinního EKG vyšetření u všech registrovaných sportovců při každoročních preventivních prohlídkách.

Bohužel, dosud neexistuje dostatek vědeckých dat, která by screeningu sportovců dala potřebný vědecký podklad. Každé úmrtí vrcholového, tedy výborně trénovaného jedince přitom dává argumenty kritikům či nesportovcům, což je ve společnosti, kde narůstá incidence takzvaných civilizačních chorob podmíněných kromě jiného i sedavým způsobem života, neprozřetelné. Sport každopádně patří mezi takzvaná režimová opatření, kterými předcházíme řadě chorob či je dokonce pomáháme léčit. Otázkou je vždy míra (intenzita, frekvence) sportovního zatížení jednotlivců. Ta musí být taková, aby sport prospíval (zvyšoval kvalitu života a zlepšoval životní prognózu) a neškodil. Bez důkladného vyšetření není možné odhalit skryté kardiovaskulární choroby nebo významné morfologické změny srdce způsobené nepřiměřenou zátěží.

 

Zdroj: zdravky.cz

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí   Zástava srdce   Video   úmrtí   Sportovci   Sport  


Kategorie Video

Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.


Rusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první letRusko se vrací do hry: MS-21 má za sebou první let
Na poli dopravních letadel Rusko vyklidilo pole. Nyní se vrací. MS-21 vypadá k světu a má za sebou první testovací let.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled? Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled?
Auta jsou dnes cvalíky. Je v nich proto bezpečněji? Jak dopadne čelní srážka na polovinu, nových aut jedné značky, toho současného s modelem vyráběným od roku 1992 beze změny?


Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!
Úchvatné modelové kolejiště můžete navštívit v Hamburku. Nebo si alespoň pustit toto krásné video...


25. výročí masakru: Čína nezklamala25. výročí masakru: Čína nezklamala
Čínská sametová revoluce v roce 1989 neprošla. 25. výročí střelby do demonstrantů Čína oslavila zatýkáním a cenzurou internetu...


Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?


Nejslavnější Masarykova třída mimo ČRNejslavnější Masarykova třída mimo ČR
Kde myslíte, že se nachází patrně nejslavnější ulice či třída pojmenovaná po prezidentu Masarykovi mimo území České republiky (a snad i Slovenska)?


Jak na časosběrné video? Například vašich dětí?Jak na časosběrné video? Například vašich dětí?
Časosběrná (time lapse) videa jsou stále oblíbenější. Například z fotek dítěte za několik let můžete vytvořit bezvadné video. Jak na to?


Foto a video: Když USA bičuje hurikán Sandy, největší v historii Atlantiku...Foto a video: Když USA bičuje hurikán Sandy, největší v historii Atlantiku...
Sandy je poměrně pěkné jméno, ale obyvatele východní části USA pořádně vystrašil. Podívejte se na jeho řádění z vesmíru.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí