internetWEEK.cz menu TOPlist

Když sportovci umírají

Když sportovci umírají

Sport je čím dál rychlejší, i proto neustále rostou nároky na sportovce. Zvyšující nároky však mají i negativní dopad na zdraví sportovce.....

Když sportovci umírají

Aktivní sportovci, profesionální i amatérští, jsou překvapivě podstatně více ohroženi náhlou kardiální smrtí než nesportovci. Sportovní aktivita má tedy kromě svých pozitivních dopadů i dopady nepříznivé – zvyšuje riziko náhlé smrti, protože námaha a psychický stres excesivně zvyšují riziko náhlé srdeční zástavy u osob, které mají skryté kardiální problémy.

Mladí jedinci se skrytým (dosud nediagnostikovaným) kardiovaskulárním onemocněním mají během zátěže riziko 2,5krát vyšší než zdraví jedinci a u starších pacientů je toto riziko dokonce desetkrát vyšší. Při náhlé smrti mladých jedinců je většina úmrtí (více než 80 procent) způsobena dědičnými chorobami. U mužů je riziko náhlého úmrtí daleko vyšší než u žen (9:1), což je podmíněno faktem, že muži zpravidla provozují sporty vyžadující vyšší fyzickou aktivitu. Sport sám není příčinou, ale spouštěčem (triggerem) akutního zvratu nepoznaného kardiálního onemocnění, které se projeví náhle vzniklou maligní komorovou arytmií (život ohrožující poruchou srdečního rytmu) během fyzické námahy.

U aktivních sportovců, zvyklých od dětského věku na odříkání a určité přemáhání, může být diagnostika kardiálního onemocnění problematická. Sportovec příznaky často podceňuje nebo je považuje za výsledek nedostatečného či naopak velmi náročného tréninku.


 

Příčiny náhlé smrti sportovců:

Nepoznané vrozené choroby (typické pro sportovce mladší 30 let) lze rozdělit na anomálie srdečního svalu (hypertrofická kardiomyopatie – vůbec nejčastější příčina náhlé smrti mladých sportovců, arytmogenní dysplazie pravé komory), vrozené poruchy vzniku či šíření srdečních vzruchů (Brugadův syndrom, prodloužení QT intervalu)a na jiné vrozené patologie (anomálie koronárních tepen, Marfanův syndrom). Tyto choroby velmi často unikají běžnému preventivnímu sportovnímu screeningu.

* Náhlá smrt způsobená předčasnou ischemickou chorobou srdeční (ICHS) je častější u sportovců nad 30 let věku a může být spuštěna nadužíváním nesteroidních antirevmatik při zranění. Často se objevuje u vytrvalostních sportů, zejména u rekreačních sportovců.

* Nedoléčený či přechozený zánět srdečního svalu (myokarditida) nejčastěji vzniká při „banálním“ nachlazení. Riziko vzniku myokarditidy zvyšuje přecházení nachlazení, popřípadě jeho nedoléčení. S myokarditidou souvisí výskyt fibrotických změn myokardu. Tyto změny jsou pozorovány nezávisle na proběhnuté myokarditidě i u extrémních sportů (maratonci) a též u mladých atletů. Jejich výskyt v souvislosti se sportovní aktivitou stále čeká na definitivní zhodnocení.

* Komoce srdce – náraz do hrudní stěny (kontaktní a míčové sporty) může způsobit maligní arytmii. Typickým rizikovým sportovcem je chlapec v kategorii starších žáků.

* Jinou skupinou jsou jedinci, u kterých sport vede k řadě změn (dilatace levé síně, hypertrofie levé komory srdeční), které mohou v určitých případech způsobit závažnou komplikaci. Je známý výskyt supraventrikulárních arytmií u sportovců-veteránů, kteří mají dilatovanou levou síň. Právě dilatace levé síně je úzce spjata s výskytem supraventrikulárních arytmií. Hypertrofie levé komory srdeční způsobená intenzivním sportováním se po přerušení aktivní kariéry upravuje, ale nikdy nedochází k navození normálního stavu. Je ovšem otázkou, zda má sportem vyvolaná hypertrofie podobně prognosticky nepříznivý dopad jako hypertrofie způsobená vysokým krevním tlakem či podmíněná geneticky (hypertrofická kardiomyopatie) nebo zúžením aortální chlopně.

Screening vrcholových sportovců

Jak jsme uvedli, má sport kromě svých příznivých dopadů i řadu zdravotních úskalí. Prevencí lze předcházet tragédiím na stadionech, ale dosud neexistuje koordinovaný přístup, popřípadě doporučení (guidelines), která by přístup k této problematice usnadnila. Řada autorit navrhuje screening s 12- svodovým EKG, zátěžovými testy a echokardiografií, který vytváří spolehlivý filtr pro vyřazení rizikových jedinců. Screening by měl začít ve věku, kdy začíná být sportovec více zatěžován – tedy od kategorie starších žáků.


V řadě zemí existuje zavedený screening sportovců (Itálie – povinné vyšetření pro všechny registrované sportovce), v jiných zemích je zaveden jen u určitých sportovních odvětví (box ve Velké Británii). Nicméně existuje i řada protichůdných argumentů. Vyšetřování není levnou záležitostí, může vést k falešně pozitivním diagnózám a incidence náhlých smrtí sportovců je i přes značnou mediální publicitu (zejména v případě smrti vrcholového sportovce) relativně malá. Například o to, zda má být EKG vyšetření rutinní součástí preventivních prohlídek, se vedou veliké spory. V USA se EKG neprovádí s ohledem na cenu. Při počtu zhruba 10 milionů sportovců by se každoroční náklady na jejich vyšetření pohybovaly kolem dvou miliard dolarů.

Záchrana jednoho života sportovce systémem prohlídek by stála téměř 3,5 milionu dolarů, což je podle Americké kardiologické společnosti (AHA) nerentabilní. V Itálii vedlo zavedení systému zdravotních prohlídek (včetně EKG) ke snížení výskytu náhlého úmrtí ve sportu o celých 90 procent. Skupina evropských odborníků publikovala v roce 2005 doporučení rutinního EKG vyšetření u všech registrovaných sportovců při každoročních preventivních prohlídkách.

Bohužel, dosud neexistuje dostatek vědeckých dat, která by screeningu sportovců dala potřebný vědecký podklad. Každé úmrtí vrcholového, tedy výborně trénovaného jedince přitom dává argumenty kritikům či nesportovcům, což je ve společnosti, kde narůstá incidence takzvaných civilizačních chorob podmíněných kromě jiného i sedavým způsobem života, neprozřetelné. Sport každopádně patří mezi takzvaná režimová opatření, kterými předcházíme řadě chorob či je dokonce pomáháme léčit. Otázkou je vždy míra (intenzita, frekvence) sportovního zatížení jednotlivců. Ta musí být taková, aby sport prospíval (zvyšoval kvalitu života a zlepšoval životní prognózu) a neškodil. Bez důkladného vyšetření není možné odhalit skryté kardiovaskulární choroby nebo významné morfologické změny srdce způsobené nepřiměřenou zátěží.

 

Zdroj: zdravky.cz

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Ze zahraničí   Zástava srdce   Video   úmrtí   Sportovci   Sport  


Kategorie Sport

Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!


10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví
Zdraví je důležité, ale ne vždy se nám chce pro zdraví něco dělat. Šaolinský mistr Šifu Yan Lei, z 34. generace bojového umění kung fu, nám radí, jak si zachovat zdraví a mládí co nejdéle. Je potřeba začít hned.


Podle Ullricha by měl Armstrong dostat své tituly zpátkyPodle Ullricha by měl Armstrong dostat své tituly zpátky
Jan Ullrich, vítěz Tour de France a za Armstrongem třikrát druhý, prohlásil: „Já bych tituly z Tour de France Armstrongovi vrátil, tak to prostě tehdy chodilo. Nikomu to nijak nepomáhá, když se škrtá v listině vítězů..."


F1: Zábava či Sport?F1: Zábava či Sport?
Mnoho lidí si už řadu let pokládá otázku, zda je Formule 1 sport, či pouhý druh zábavy. Na rozdíl od jiných zemí, Indie na závody Formule 1 pohlíží jako na pouhý druh zábavy.


Lance Armstrong: „Bez dopingu nešla Tour de France vyhrát“Lance Armstrong: „Bez dopingu nešla Tour de France vyhrát“
Lance Armstrong se přiznal k dopingu. A prohlašuje, že v dobách, kdy závodil na Tour de France, nebylo možné, aby vítězství bez dopingu získal...


Kdy je ten správný čas odejít?Kdy je ten správný čas odejít?
Sportovní kariéra není jako ostatní povolání. A pro každého sportovce je čas odchodu velkým rozhodnutím.


Stříbrné šípy z Formule 1 mají kořeny v Novém JičíněStříbrné šípy z Formule 1 mají kořeny v Novém Jičíně
Jen málokdo z fanoušků Mercedesu ví, že jejich stříbrné šípy mají kořeny v Novém Jičíně.


Když se fotbalové hřiště promění v bojovéKdyž se fotbalové hřiště promění v bojové
Násilí do sportu nepatří, ovšem ne vždy tomu tak opravdu v realitě je. Není totiž tak úplnou výjimkou a to zejména v řadách fanoušků, že sport berou jako výmluvu k různým výtržnostem.


Velká galerie tetování OH 2012 LondýnVelká galerie tetování OH 2012 Londýn
Letní Olympijské Hry v Londýně nebyly jen sportovní přehlídkou. Bylo na co se dívat, například na řadu originálních tetování...


Silný příběh olympijských her: od vypůjčených bot až do Londýna Silný příběh olympijských her: od vypůjčených bot až do Londýna
Není důležité vyhrát ale zúčastnit se… přestože je dnes sport především byznysem, najdou se občas i silné příběhy přesně dle citátu Pierre de Coubertina. Nejinak tomu bylo v případě Letních olympijských her v Londýně.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí