internetWEEK.cz menu TOPlist

Smrt – nepříjemné a neobvyklé téma

Smrt – nepříjemné a neobvyklé téma

Možná jste rodič či sourozenec dospělé osoby s mentálním postižením nebo takovémuto člověku v rámci své práce pomáháte. Jste někým důležitým v životě tohoto člověka.

 

Smrt – nepříjemné a neobvyklé téma

Možná jste rodič či sourozenec dospělé osoby s mentálním postižením nebo takovémuto člověku v rámci své práce pomáháte. Jste někým důležitým v životě tohoto člověka, někdo, ke komu si chodí pro radu a podporu. Jak si však poradíte s tématem smrti blízké osoby?

  • Je vám nepříjemné, když myslíte na smrt?

  • Bojíte se někdy, že by někdo z vašich blízkých mohl zemřít?

  • Je pro vás těžké představit si, jak byste se sami vyrovnávali se smrtí blízké osoby a ještě k tomu byste měli v této těžké situaci pomáhat člověku s mentálním postižením?

  • Vyhýbáte se tématu smrti, protože se vám zdá příliš smutné a zdrcující?

  • Máte pocit, že vám schází vědomosti či dovednosti, abyste mohli pomoci dospělému člověku s mentálním postižením, který se právě vyrovnává s úmrtím někoho blízkého?

  • Jestliže vás téma smrti uvádí do rozpaků nebo si nejste jisti, jak pomoci někomu s mentálním postižením, když mu zemře blízká osoba, pak jsou následující řádky určeny právě vám. Doufáme, že se po přečtení publikace budete cítit jistěji a že vám poskytnuté informace budou k užitku.

     

    Říct, nebo neříct

    S dospělými lidmi s mentálním postižením bychom měli hovořit o smrti, a to hned z několika důvodů:

  • Smrt je součástí života. Chceme-li lidem s postižením zajistit co „nejnormálnější“ život, nemůžeme je chránit před důležitými skutečnostmi. Rozhodně bychom je měli připravovat na negativní zážitky a hovořit s nimi o tom, co smrt blízkého člověka s sebou přináší, než je pouze chránit.

  • Uvědomme si, že jejich představy mohou být dokonce horší než skutečnost. Jestliže jim o smrti neřekneme, zemřelá osoba jim bude scházet, ale oni nemusejí porozumět tomu, co se stalo. Například si mohou myslet, že je daný člověk už neměl rád, a proto odešel, nebo si mohou myslet, že jim blízkou osobu někdo odvezl a pak se vrátí i pro ně.

  • Mohou slyšet, jak si ostatní o smrti povídají, nebo si dokonce mohou přečíst nekrolog v novinách. Mohou prožívat zlost, smutek, nebo si myslet, že je jejich nejbližší přehlížejí, když jim neřeknou o tak důležité události.

  • Jestliže jim upřeme možnost mluvit o ztrátě a vyjádřit emoce, mohou se s případnou ztrátou blízké osoby vyrovnávat velmi obtížně.
  • Pojetí smrti

    Obecně vzato abstraktní pojmy jako smrt mohou být pro člověka s mentálním postižením těžko pochopitelné. Proto se mnoho lidí ptá, čemu vlastně dospělí lidé s mentálním postižením v souvislosti se smrtí rozumějí. Na to neexistuje ani rychlá ani jednoduchá odpověď. Schopnost chápat je u lidí s mentálním postižením velmi rozdílná. Něčí chápání je ovlivněno životními zkušenostmi a schopnosti myslet a uvažovat. Čemu jeden člověk rozumět může, druhý nemusí. Někdy se stupeň porozumění určuje velmi obtížně, především v případě lidí, kteří slovně příliš komunikují. Nehledě na to, čemu dospělý člověk s mentálním postižením v souvislosti se smrtí rozumí, nesmíme zapomínat, že když mu zemře blízká osoba, prožívá ztrátu. Přestože pojmu smrti nerozumí, pravděpodobně mu bude zemřelá osoba scházet a při vyrovnávání se s touto ztrátou by mu pomohla naše podpora.

    Jak říct dospělému člověku s mentálním postižením o smrti blízké osoby

    Říct někomu o smrti blízké osoby je vždy obtížné. Je-li onou osobou právě člověk s mentálním postižením, je dobré mít na paměti následující doporučení:


  • Snažte se tuto smutnou zprávu neoddalovat. Jestliže mu o smrti neřekneme co nejdříve, hrozí riziko, že se o ní náhodou dozví od jiných lidí, nebo se bude cítit odstrčený, protože se to ostatní dozvěděli dřív.


  • Najděte si klidné místo, kde se člověk s postižením bude cítit příjemně.


  • Pečlivě si připravte první větu. Řekněte například: „Musím ti říct něco smutného.“


  • Říkejte pravdu.


  • Používejte jednoduchá vyjádření, kterým podle všeho názoru porozumí. Například raději používejte slovo „zemřít“ než „odejít na věčnost“ apod.


  • Snažte se vyhnout větám, které by mohly být mnohoznačné. Například řekněte „Tvého psa přejelo auto a zemřel,“ nikoli „Tvůj pes odešel“. Řekněte „Zemřel dědeček“, místo „Ztratili jsme dědečka“.


  • Uvádějte jednoduché detaily, které mu usnadní orientaci. Připomeňte mu drobnosti, které už možná viděl nebo slyšel. Například řekněte: „Pamatuješ, jak tvoje maminka nemohla mluvit, když jsme jí včera viděli, a jak hodně spala? V hlavě totiž měla nemoc. Říká se tomu mozková příhoda. Dneska měla další mozkovou příhodu. Doktoři se jí snažili pomoct, ale nepodařilo se jim to, protože byla moc nemocná, a umřela.“


  • Zeptejte se, jestli má nějaké otázky.


  • Jestliže prožíváte zármutek, neskrývejte ho. Svěřte se mu se svými myšlenkami a pocity. Prožívejte zármutek spolu.


  • Ujistěte ho, že mu pomůžete vy i ostatní.


  • Další příspěvky autora: michelllin


    Články ve stejných kategoriích:

    Ostatní   Vzpomínky   úmrtí   Tatínek   Sourozenec   Smrt sourozence   Smrt rodičů   Smrt blízké osoby   Smrt   Rodič   Přítel   Otec   Matka   Maminka   Kamarád  


    Kategorie Vzpomínky


    Stanislav Grof –  nevysvětlitelné vzpomínkyStanislav Grof – nevysvětlitelné vzpomínky
    Lidé zabývající se paranormální realitou bývají často informováni o vzpomínkách na minulé životy, ale ancestrální paměť není tak frekventované téma.


    Kategorie Maminka


    Mladá a těhotnáMladá a těhotná
    Kdysi to bylo úplně normální, dnes jsou známy spíše starší matky. Mladé slečny otěhotní omylem, ale i plánovaně. Jak však na nastávající mladé maminky kouká společnost?


    Kategorie úmrtí


    Smrt – nepříjemné a neobvyklé téma - 2.částSmrt – nepříjemné a neobvyklé téma - 2.část
    Jak poznat, že dospělý člověk s mentálním postižením prožívá smutek



    Když sportovci umírajíKdyž sportovci umírají
    Sport je čím dál rychlejší, i proto neustále rostou nároky na sportovce. Zvyšující nároky však mají i negativní dopad na zdraví sportovce.....





    COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

    PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

    Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
    Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

    internet week pozadí