internetWEEK.cz menu TOPlist

Posedlost hubnutím? Nesmysl, krása je subjektivní!

Posedlost hubnutím? Nesmysl, krása je subjektivní!

Málokdo drží diety a cvičí pro zdraví. Většině jde jen o krásu. Ta je však subjektivní. Modelka z úvodní fotografie není rozhodně ideálem krásy pro každého. A vůbec nemusí být šťastná...

Posedlost hubnutím? Nesmysl, krása je subjektivní!

Hned na několika místech v rodné Praze se lidé potí v domnění, že pak budou třeba hezčí. Pochybuji o tom, že by snad většinu z nich hnala dopředu otázka zdraví, než – li spíše estetiky. Ty, kteří se zafuní i při cestě z prosezeného gauče do narvané ledničky vynecháme.

 

Deset rad jak zhubnout, za měsíc 5kg dole, hlídejte si kalorie, v létě štíhlá do plavek…Každý to zná, všude to píšou, lidé to s nadcházejícím létem hodně řeší a mě osobně to leze na nervy. Znám spoustu lidí, kteří mají body building a fitko jako krycí jméno pro vlastní komplexy.

 

Každému se asi něco na sobě nelíbí, ale pro někoho je těžkým úkolem se přijmout a tím pádem se mít rád. Kolik lidí denně projde okolo zrcadla a prohlásí buď nahlas nebo v duchu citoslovce fuj!

 

Kolik lidí chce uznání zato, že vypadají hezky a mají hezké tělo. Na podlaze hledají plíce, tepláky mohou ždímat a točí se jim hlavy, které nemají srovnané. Kdyby tolik lidí, co dřou denně na svém těle a postavě makalo i na své psychice a chování, bylo by na světě hned lépe. Místo toho chodí po planetě krásné reklamní obaly často se zkaženým zbožím uvnitř....

 

Posedlost vlastním tělem a žaludkem se stala chorobou civilizace. Životním krédem stále více lidí je co a kdy sníst a jak se následně kalorií zbavit. Připadá mi to jako úpadek člověka. Co ta krása, která vyzařuje lidem z očí? Osobní kouzlo a srdečnost jsou nejpůvabnější vlastnosti. Tělesnou chybou se duše nezohaví, ale krása duše ozdobí tělo. Každá doba měla svůj ideál krásy, který není dosažitelný pro všechny, ale došli jsme bohužel k tomu, že většina dívek ve věku mezi 13 – 16 lety si připadá tlustá a starost o přebytečná kila je primární. V období puberty se pak přirozeně zaoblují, protože se zvyšuje podíl tuku v těle a to sebou přináší poruchy příjmu potravy a psychiky. Mnoho žen také drží diety celý život a slovo jo-jo efekt je děsí více než případný konec světa. Často držení diety a tlak být dokonalá shazují na muže, mě však připadají takové výmluvy jako alibistický folklór. Dělají to pro sebe i pro obdiv ostatních žen. Muž málokdy ví, jaké jsou aktuální trendy v oblečení, nevyzná se v kosmetice, pomeranč na stehnech nevidí ze sto metrů a zeptejte se ho na barvu jako je tyrkysová nebo lososová a máte debatu na litry vína.

 

Vzpomínáte na pohádky? Princezna je krásná, hodná a má dobrácké srdce. Princ je hezký, šlechetný a odvážný. Ježibaba je ošklivá, zlá a zákeřná. Tento starý kulturní stereotyp převažuje i v dnešní době. Média, reklamy, filmy, dokonce i politika nám ukazují, že lidé fyzicky přitažliví jsou šťastní, úspěšní, talentovaní a intelektuální. Praxe nás však přesvědčuje denně o opaku. Dion a kol. (1972) provedli experiment, kdy pokusné osoby měly ohodnotit fotografie neznámých lidí. Když byly tyto osoby krásné, byly hodnoceni jako šťastně ženatí/vdané, úspěšní v zaměstnání a rovněž jako zajímavé osobnosti. Clifford a Walster (1943) nechali učitele z 400 škol, aby si prostudovali hodnocení určitých dětí. K tomuto hodnocení byla přiložena fotografie atraktivního nebo neatraktivního dítěte (dívky či chlapce). Učitelé viděli atraktivní dítě jako bystřejší a inteligentnější než neatraktivní děti. Takže obecně převažuje - co je krásné, je i dobré (kolikrát jste ochutnali mistrně a zajímavě zabalený bonbón, po kterém se vám klidně zvedl žaludek)...

 

Kolik časopisově dokonalých lidí není šťastných a v očích mají vyhaslý plamínek nebo bolest. A co je vlastně ta dnešní dokonalost? Krásou se asi myslí u žen kombajn make-upu, namotané umělé vlasy a řasy, umělé nehty, umělá prsa a mini oblečky. Stereotypní posuzovaní jim přisoudí ještě atributy princezen z pohádek a máme umělohmotné hvězdičky skoro na každém rohu. Mnoho lidí nadává na ty, co mají tmavší pleť, přitom sami chodí do solária a vypadají jako dvojčata exotických Indů s tím rozdílem, že jejich pleť má stadium skoro rozdrobené sušenky. Druhým extrémem jsou zase bělící pudry, pro ty, co chtějí vypadat jako mrtvolní květinky. Vzhledem k tomu, že je spíše řeč o fasádě než-li základním materiálu, vidím to jako průmyslovou krásu často velice zakomplexovaných lidí. Tlak tzv. ideální krásy je dnes velice silný. Kdo na tom profituje? Módní návrháři ušetří i na materiálu, protože vymýšlí modely, které jsou malé i třináctiletým dívkám, veškerá fitka a sportovní centra, solária, retušéři, kosmetické salóny, plastiky a chirurgie, psychologové, psychiatři, farmaceutické společnosti a samozřejmě média.

 

Spoustu lidí namítne, že duševní krása, také není doživotní. S tím naprosto souhlasím. Člověk se mění se zkušenostmi a s dalším poznáváním. Dva lidé by si měli rozhodně rozumět, komunikovat a sdílet zájmy. Také fyzická krása je pomíjivá. Z namakaného fešáka se stane za pár let plešatá vykopávka s pupíkem a z jeho partnerky sexbomby vrásčitá paní s povislým poprsím. To je vývoj, ten stejně nikdy ničím nezastavíme. Jen narážím nato, že spousta lidí si myslí, že jim dřina ve fitku přinese životní štěstí. Možná ano, pokud nejsou příliš obdařeni rozumem a potkají symbionta stejných kvalit. Žena, která se bude chovat jako xantipa a bude neustále nervózní kvůli tomu, že snědla o piškot více, si muže neudrží, i kdyby měla nejkrásnější tělo na světe. Můj kamarád řekl, že mít sex s vyhublou ženou je jako kutálet se ze schodů... Muži častěji volí do života ženy pohodářky, které mohou plácnout. Ne ženy, které studují denně tabulky kalorií a tráví většinu času v nahazování "fasády". Stává se také, že právě hezcí lidé jsou terčem intrik a závisti. Někdy musejí v zaměstnání dokazovat, že mají i pracovní kvality, než- li jen pevné pozadí v obleku nebo okouzlující výstřih v blůzce. Každému se líbí něco jiného, každý chce něco jiného. Důležitá je první jiskra. A poté na čem se vztah buduje. Nevěřím tomu, že může vydržet vztah založený na kráse a neupřímnosti. Znám spoustu pro mě hezkých lidí, kterým chybí sebevědomí a spoustu méně hezkých, kteří vyhrají boj o partnera právě díky jejich vysokému sebevědomí. Holt, když muž otevře ústa, vím na čem jsem...

 

Vyšlo pro internetWEEK.cz také na DeenaMedia jako Krása je v očích toho, kdo ji vidí

 

Další příspěvky autora: DeenaMedia


Články ve stejných kategoriích:

Zdraví   Krása   Hubnutí   Fitness   štěstí  


Kategorie Krása

Krása nezná hranice. A bolí...Krása nezná hranice. A bolí...
Výjimečnost a krása jsou touhou každé ženy. Nezůstávají však již jen u odsávání tuků a zvětšování poprsí. Dosahují extrémů, při nichž mohou přijít i o život!


Krásy země Mayů a Aztéků na netradičních videíchKrásy země Mayů a Aztéků na netradičních videích
V roce 2010 oslavilo Mexiko dvousté výročí nezávislosti a sté výročí od slavné revoluce z roku 1910. Společnost Televisa při této příležitosti připravila sérií klipů, které představují krásy země úchvatným a poměrně netradičním způsobem.


Ženy myslí víc na krásu než na sexŽeny myslí víc na krásu než na sex
Prapůvodně chtěla být žena krásnou, aby se líbila mužům. Ale její vlastní obraz se stal pro ni tak důležitým, že na muže a sex zapomněla! Toť prý průměrná žena.


Kategorie Fitness

Chcete zhubnout?Chcete zhubnout?
Ptáte se vždy po ránu sami sebe, jak zhubnout? Přestaňte se přejídat. Začněte cvičit. Stravujte se zdravě. Jezte zeleninu. Vynechejte tučná jídla. Je to opravdu tak jednoduché?


Netloustněte z hladu, zhubněte jídlem!Netloustněte z hladu, zhubněte jídlem!
V České republice žije více lidí s nadváhou a obezitou než s normální váhou. Ve snaze zhubnout přistupují mnozí z nich k radikálnímu omezení jídla. Nedostatečný přísun energie a živin však může vést k dalšímu tloustnutí.


Kategorie štěstí

Šťastní lidé – indiáni z AmazonieŠťastní lidé – indiáni z Amazonie
Žijí v přítomnosti, nepočítají a věří jen tomu, co vidí. Je to živoucí vzorek z pravěku. Indiáni z Amazonie nám ukazují, jací jsme kdysi byli.


30 kroků ke štěstí30 kroků ke štěstí
Štěstí považujeme většinou za jakousi zvláštní nahodilou věc, někdy jenom za letmý pocit. Ale existují vyzkoušené způsoby, jak na této podivné věci pracovat a dokázat zajistit, aby stála na vaší straně.


11 jednoduchých věcí, které vás udělají šťastnějšími!11 jednoduchých věcí, které vás udělají šťastnějšími!
Každý má svou představu o tom, co je to štěstí, některé věci ale vyvolávají radost, pohodu a spokojenost u každého. Nestojí moc peněz nebo žádné, a že fungují, dokazují i vědecké výzkumy.


Záhada výjimečnostiZáhada výjimečnosti
Jsou ve sportu nebo jiné aktivitě dost dobří k tomu, aby jim přinášela potěšení. Je ale dost pravděpodobné, že jen málokdo ve vašem okolí, pokud vůbec někdo, je v něčem doopravdy výborný - ohromně, úžasně, prvotřídně vynikající.


K zamyšleníK zamyšlení
Drahý čtenáři, průměrný člověk žije 25 550 dní. Možná by stálo zato, oddělit pár desítek minut k přečtení těchto stránek. Třeba ti pomohou přijít na to, jak správně naložit s časem, který máš ještě před sebou.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí