internetWEEK.cz menu TOPlist

Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem

Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem

Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...

Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem

Jízda na koni je velmi starým prostředkem primární prevence, známým již z dob před naším letopočtem, od poloviny 20. století využívaná k rehabilitaci handicapovaných. V naší zemi je to záležitost poměrně nová týkající se posledních desetiletí. Na rozdíl od jiných vyspělých zemí tato léčba není hrazena ze zdravotního pojištění. Snad se blýská na lepší časy a pojišťovny začnou podporovat alespoň pacienty s dětskou mozkovou obrnou.

Hiporehabilitace je speciální rehabilitační metodou s komplexním bio-psycho-sociálním působením na lidský organismus.

Biologický vliv je dán působením biomechaniky pohybu koňského hřbetu přenášené na lidské tělo. Simuluje a stimuluje fyziologický pohybový vzorec, podobný lidské chůzi, umožňuje chůzový trénink trupu ve vzpřímeném postavení (s vyřazením dolních končetin), působí v rytmu (čímž ovlivňuje svalový tonus a zmenšuje únavu), facilituje posturoreflexní mechanismy - vzpřímené držení těla a senzorickou integraci - schopnost zpracovávat podněty z vnějšího a vnitřního prostředí.

Trénuje kardiovaskulární a respirační systém, tělesnou koordinaci a rovnováhu vylaďuje celkovou neurovegetativní rovnováhu. Psychosociální vliv je dán jednak prostředím jízdárny, plným obohacujících podnětů (změnou stereotypu režimu zdravotnických zařízení), terapie probíhá v kontextu citového vztahu ke koni a lidí kolem nich. Prožívané emoce mívají silný motivační efekt, dochází k uvolnění úzkosti, zábran (což umožňuje lepší využití vlastního potenciálu), umožňují zpracování agrese. Kůň pomáhá učit se adaptaci, koncentraci, sebeprosazení a uvědomit si vlastní (reálné) schopnosti, trénuje komunikaci, zaměstnává všechny smysly. Má celkově harmonizující účinky.

Působení umožňuje hiporehabilitaci široký indikační záběr: neurologie, ortopedie, interna, psychiatrie....

Hiporehabilitace se dělí na tři vzájemně se prolínající oblasti:

Hipoterapie - zde se kůň využívá jako balanční plocha pro cvičení, biologický vliv je dán působením biomechaniky pohybu koňského hřbetu, fyziologický pohybový vzorec koňského hřbetu simuluje u nechodících pacientů chůzový mechanismus. Dále dochází k facilitaci vzpřimovacích mechanismů a trénuje se kardiovaskulární a respirační systém.

Hipoterapie není vhodná jen pro postižené a pro vozíčkáře! Pomáhá i jinak zdravým s vadným držením těla, hyperlordózou, hyperkyfózou, skoliózou nebo opožděným motorickým vývojem. Nebo jen na bolavá záda. Ale pozor, ne všechna centra jsou připravena na těžké jezdce...

Psychoterapeutické ježdění - kůň zde slouží jako prostředek navázání lepší komunikace mezi pacientem a lékařem, psychologem, pedagogem a rodiči. Po terapiích dochází ke zlepšení psychiky, soustředění a zklidnění pacienta.

Sport handicapovaných - do této kategorie se zařazují pacienti, kteří absolvovali hipoterapii nebo psychoterapeutické ježdění a mají předpoklady pro sport, ale jejich handicap jim nedovoluje sportovat se zdravými.

Lék na bolavé záda

Velmi zjednodušeně řečeno Vám cvičení na terapeutickém koni pod vedením školeného fyzioterapeuta posílí svaly, které nyní nemáte. A které potřebujete. To Vám pomůže od bolestí mnohem víc, než masáže nebo prášky. Při srovnatelné ceně.

Nejbližší středisko a další vyčerpávající informace najdete prostřednictvím České hiporehabilitační společnosti.

 

Mohlo by Vás zajímat:

I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie

Koně umějí komunikovat jako delfíni nebo opice. Změní to přístup k jejich výcviku?

Foto: InternetWEEK.cz | Hiporehabilitační středisko FALCO www.hsfalco.cz/

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Z domova   Zdraví   Léčení   Koně  


Kategorie Koně

Koně umějí komunikovat jako delfíni nebo opice. Změní to přístup k jejich výcviku?Koně umějí komunikovat jako delfíni nebo opice. Změní to přístup k jejich výcviku?
V komunikaci se zvířaty vědci dosahují největších úspěchů se symboly. Nyní dokázali naučit koně, aby si řekli, co právě chtějí. Během dvou týdnů se to naučilo všech 23 koní zapojených do experimentu. Pouze pozitivní motivací. Jak?


Autismus, šamani a koněAutismus, šamani a koně
Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.


Kategorie Léčení

Terapie vodouTerapie vodou
Terapie vodou je jednoduchá a má úžasné výsledky. Léčí údajně migrény, kašel, astma, urogenitální emoci, žloutenku, oční onemocnění, artritidu i některé druhy rakoviny.


Nejlepší lék na světě je zadarmo: SMÍCHNejlepší lék na světě je zadarmo: SMÍCH
Smích je cestou k pohodě. Je okouzlující. Je zdravý. Je nakažlivý. Nezná přetvářku a odbourává bariéry. Je lékem na tělo i na duši. A je zadarmo...


Podivuhodný příběh léčitele Alfonse Vena Podivuhodný příběh léčitele Alfonse Vena
Tradiční lékařská péče ho nezachránila před následky zásahu elektrickým proudem. Léčil se sám a potom přišla vize, která z něj udělala slavného homeopata a úspěšného léčitele.


Nemoc je výkřik dušeNemoc je výkřik duše
Co je nemoc? Chřipka, zánět, deprese nebo narušení rovnováhy? Mohou za nemoc pouze viry, bakterie, prochlazení nebo přetížení? Nebo se jedná o něco energetického a nehmotného?


Chceme vás léčit, ne vyléčitChceme vás léčit, ne vyléčit
Web villagevoice.com zkoumal, proč přes úspěšné klinické testy nemají oficiální místa ani farmaceutické firmy o lék zájem.


Kategorie Zdraví

Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?


Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!


Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí