internetWEEK.cz menu TOPlist

Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem

Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem

Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...

Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem

Jízda na koni je velmi starým prostředkem primární prevence, známým již z dob před naším letopočtem, od poloviny 20. století využívaná k rehabilitaci handicapovaných. V naší zemi je to záležitost poměrně nová týkající se posledních desetiletí. Na rozdíl od jiných vyspělých zemí tato léčba není hrazena ze zdravotního pojištění. Snad se blýská na lepší časy a pojišťovny začnou podporovat alespoň pacienty s dětskou mozkovou obrnou.

Hiporehabilitace je speciální rehabilitační metodou s komplexním bio-psycho-sociálním působením na lidský organismus.

Biologický vliv je dán působením biomechaniky pohybu koňského hřbetu přenášené na lidské tělo. Simuluje a stimuluje fyziologický pohybový vzorec, podobný lidské chůzi, umožňuje chůzový trénink trupu ve vzpřímeném postavení (s vyřazením dolních končetin), působí v rytmu (čímž ovlivňuje svalový tonus a zmenšuje únavu), facilituje posturoreflexní mechanismy - vzpřímené držení těla a senzorickou integraci - schopnost zpracovávat podněty z vnějšího a vnitřního prostředí.

Trénuje kardiovaskulární a respirační systém, tělesnou koordinaci a rovnováhu vylaďuje celkovou neurovegetativní rovnováhu. Psychosociální vliv je dán jednak prostředím jízdárny, plným obohacujících podnětů (změnou stereotypu režimu zdravotnických zařízení), terapie probíhá v kontextu citového vztahu ke koni a lidí kolem nich. Prožívané emoce mívají silný motivační efekt, dochází k uvolnění úzkosti, zábran (což umožňuje lepší využití vlastního potenciálu), umožňují zpracování agrese. Kůň pomáhá učit se adaptaci, koncentraci, sebeprosazení a uvědomit si vlastní (reálné) schopnosti, trénuje komunikaci, zaměstnává všechny smysly. Má celkově harmonizující účinky.

Působení umožňuje hiporehabilitaci široký indikační záběr: neurologie, ortopedie, interna, psychiatrie....

Hiporehabilitace se dělí na tři vzájemně se prolínající oblasti:

Hipoterapie - zde se kůň využívá jako balanční plocha pro cvičení, biologický vliv je dán působením biomechaniky pohybu koňského hřbetu, fyziologický pohybový vzorec koňského hřbetu simuluje u nechodících pacientů chůzový mechanismus. Dále dochází k facilitaci vzpřimovacích mechanismů a trénuje se kardiovaskulární a respirační systém.

Hipoterapie není vhodná jen pro postižené a pro vozíčkáře! Pomáhá i jinak zdravým s vadným držením těla, hyperlordózou, hyperkyfózou, skoliózou nebo opožděným motorickým vývojem. Nebo jen na bolavá záda. Ale pozor, ne všechna centra jsou připravena na těžké jezdce...

Psychoterapeutické ježdění - kůň zde slouží jako prostředek navázání lepší komunikace mezi pacientem a lékařem, psychologem, pedagogem a rodiči. Po terapiích dochází ke zlepšení psychiky, soustředění a zklidnění pacienta.

Sport handicapovaných - do této kategorie se zařazují pacienti, kteří absolvovali hipoterapii nebo psychoterapeutické ježdění a mají předpoklady pro sport, ale jejich handicap jim nedovoluje sportovat se zdravými.

Lék na bolavé záda

Velmi zjednodušeně řečeno Vám cvičení na terapeutickém koni pod vedením školeného fyzioterapeuta posílí svaly, které nyní nemáte. A které potřebujete. To Vám pomůže od bolestí mnohem víc, než masáže nebo prášky. Při srovnatelné ceně.

Nejbližší středisko a další vyčerpávající informace najdete prostřednictvím České hiporehabilitační společnosti.

 

Mohlo by Vás zajímat:

I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie

Koně umějí komunikovat jako delfíni nebo opice. Změní to přístup k jejich výcviku?

Foto: InternetWEEK.cz | Hiporehabilitační středisko FALCO www.hsfalco.cz/

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Z domova   Zdraví   Léčení   Koně  


Kategorie Koně

Koně umějí komunikovat jako delfíni nebo opice. Změní to přístup k jejich výcviku?Koně umějí komunikovat jako delfíni nebo opice. Změní to přístup k jejich výcviku?
V komunikaci se zvířaty vědci dosahují největších úspěchů se symboly. Nyní dokázali naučit koně, aby si řekli, co právě chtějí. Během dvou týdnů se to naučilo všech 23 koní zapojených do experimentu. Pouze pozitivní motivací. Jak?


Autismus, šamani a koněAutismus, šamani a koně
Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.


Kategorie Z domova

8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.


Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…


Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…


EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?


Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí