internetWEEK.cz menu TOPlist

Americký Ötzi: Starý indián z Polynésie

Americký Ötzi: Starý indián z Polynésie

Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...

Americký Ötzi: Starý indián z Polynésie

Nejstarší úplná lidská kostra nalezená v Novém světě dostala přezdívku „Kennewický muž“. Zpočátku asi nikoho nenapadlo, že nejstarší „indián“, který žil před více než 9000 roky na dnešním severozápadním cípu USA, nebyl zřejmě praprapradědeček současných původních Američanů. Tvar jeho lebky připomíná antropologům více obyvatele Polynésie nebo japonské etnikum Ainy. Ověřit to z DNA se zatím nepodařilo. Současní indiáni si pozůstatky nárokovali, aby je mohli pohřbít, proto vypukl dlouhý spor, který řešil soud, ten dal nakonec za pravdu vědcům. Muž z Kennewicku indiánský předek není a tak mohou být unikátní ostatky dále vědecky zkoumány.

 

Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky... | Ötzi: Co víme o Ledovém muži >>>

 

Kennewick man: Příběh Kulhavého lovce

Kulhavý byl silný muž a zdatný lovec, byl pevnou součástí svého kmene, což byla podmínka přežití v době, kdy byla země plná nebezpečných zvířat a nepřátelských tlup. Krajina v nové zemi živila sice spoustu zvěře a řeky oplývaly rybami, ale život tady byl tvrdý a podnebí nehostinné. Kmen Kulhavého zde pobýval po několik generací a váhal, zda zůstat, nebo postupovat dále na jih. Jeho členové přišli před mnoha roky z daleké velké země na severozápadě. Většinu cesty urazili na kožených lodích podél pobřeží jako mnoho jiných lidí té doby, přičemž se živili hlavně tuleni a rybami. Nová země, kde se chtěli usadit, byla ale místy osídlena jinými národy a oni s nimi museli bojovat, aby obhájili právo na život a na potravu.

 

Život tehdy byl těžký a riskantní. Člověk s ránem nevěděl, zda dožije večera. Kulhavý už byl zralý muž, když ho při lovu napadl rozzuřený bizon, udeřil do něj obrovskou hlavou a potom ho ještě srazil z vysokého svahu. Při pádu si lovec zlomil mnoho žeber. Bez pomoci by nepřežil. Soukmenovci ho dopravili do tábora a příbuzní o něj pečovali, dokud se vážná zranění nezahojila. Jenže tenhle lovec měl dobrý kořínek a vyléčil si mnoho zranění. Již jednou unikl smrti jen o vlásek.

 

V šarvátce s nepřáteli ani nezahlédl oštěp, který po něm mrštil cizí bojovník tak obratně, že ho zasáhl do boku. Zasažen strašnou bolestí padl na zem. Kopí se zlomilo tak, že mu část kamenného hrotu zůstala vězet v kosti. Málem zemřel, svíjel se mnoho dní ve velkých bolestech, slábl, kamenný hrot nebylo možno vytrhnout z těla, bylo nutné nechat ho v ráně, která se časem zacelila. Silný lovec se uzdravil, ale od té doby kulhal. Tak získal svoje jméno.

 

Tak nějak to mohlo být, ale také úplně jinak – variant je libovolné množství, dle fantazie.

 

Lovec, jehož předkové zřejmě připluli a přišli do Ameriky z daleké země v Tichém oceánu, umřel ve věku 40 roků. Ležel v zemi 9000 let a několik staletí, potom o jeho kosti zakopli dva mladíci Will a David, kteří z břehu řeky Columbie přihlíželi závodu motorových člunů. Mysleli si, že objevili oběť vraždy, a tak nález nahlásili policii. Psal se rok 1996. Will a David pomohli americké antropologii k unikátnímu nálezu. Kostra byla téměř kompletní.

 

O Muži z Kennewicku vyšla odborná kniha s názvem “Kennewick Man: The Scientific Investigation of an Ancient American Skeleton”.

 

Svalovec z pobřeží

Z podlouhlého tvaru lebky antropologové odhadují, že předkové Kennewického muže pocházeli z Polynésie. Byl to svalnatý chlapík, který uměl dobře zacházet s oštěpem, lovil velkou zvěř a pil vodu z tajícího ledovce. Měřil asi 173 centimetrů a vážil kolem 74 kilogramů. Pohyboval se ve stepní krajině, kde lovil a rybařil. V té době tu žili například jeleni, vidlorohové a ovce, ale on se živil hlavně rybami a mořskými savci. Žil tedy převážně na pacifickém pobřeží a ne v místech, kde zemřel. Byl pravák, svaly na rameni a paži napovídají, že pravičkou házel oštěpy pomocí vrhače a pracoval často s pazourky. Měl také dobře vyvinuté svaly na nohou zřejmě od dlouhých pochodů, běhu a nošení břemen. Přežil dvě vážná zranění – zlomeninu šesti žeber a zasažení kamenným hrotem o délce asi 7 centimetrů do pánve. Podle antropologa Douga Owsleyho měl lovec ke konci života tak poškozené rameno, že už nemohl lovit. Příčina jeho smrti je zatím nejasná.

 

Oba americké kontinenty byly osídleny ve třech migračních vlnách ze Sibiře spíše než jedinou migrací, říkají vědci, kteří prostudovali celé genomy původních obyvatel z Kanady a Jižní Ameriky. | DNA: První Američané přicházeli ve vlnách >>>

 

Pacifické pobřeží bylo zřejmě běžnou cestou dávných lidí, kteří z Asie osidlovali americký kontinent. Genetický výzkum z roku 2008 ukázal, že 86 jednotlivců současné americké domorodé populace pochází z jedné migrační vlny, která se pohybovala podél pobřeží v době před začátkem cloviské doby (asi před 13 000 roky).

 

Zdroje: wikipedia.org, http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2734675/Kennewick-Mans-life-revealed-9-000-year-old-nomad-lived-seal-meat-drank-glacial-meltwater-Asian.html#ixzz3Baif3C3A

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

Záhady   DNA   Zajímavosti ze světa   Historie   Ötzi  


Kategorie Historie

Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.


Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.


Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...


Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.


Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.


Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.


Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.


Ne, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedíNe, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedí
Dobrý den, je zde nějaké muzeum Ferdinanda Porsche? Ne, proč by mělo, odsekne místní obyvatel. Prý se tu v roce 1885 narodil, odpoví turista. Ne, nikdo takový se tu nenarodil a ten rok taky nesedí.


Pohled do historie: Zeman vs. MasarykPohled do historie: Zeman vs. Masaryk
Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…


USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí