internetWEEK.cz menu TOPlist

Mars Curiosity: Konečně senzace!

Mars Curiosity: Konečně senzace!

Na fotografii, kterou odeslala sonda Curiosity z Marsu, je patrný lesklý kovový předmět, který působí dojmem, že nevznikl přírodním procesem. NASA si ho nevšimla.

Mars Curiosity: Konečně senzace!

Máme konečně nález z červené planety, na který jsme my, milovníci science-fiction, tak dlouho čekali? Důkaz nad důkazy – třeba o zaniklé marsovské civilizaci? Zatím nevíme. Ale máme slibnou fotografii, která ukazuje cosi kovového, co vůbec nezapadá do scenérie marsovské krajiny.

 

Paradoxně působí, že vesmírná agentura si senzačního objektu vůbec nevšimla, musela ho objevit italská amatérská astronomka Elisabetta Bonorová. Ta kontaktovala časopis UniverseToday.com a oznámila, že si povšimla malého kovově zářícího výčnělku na skále na fotografii, která byla pořízena 30. ledna kamerou Mastcam na pravé straně vozítka. Objekt může mít podle Bonorové na délku asi 5 milimetrů. Všimla si ho, protože odráží více světla než klasicky načervenalé okolí. Jako by výčnělek rostl z vršku kamene. Připomíná bizarní „periskop“, který vůbec nezapadá do okolního prostředí. Mnoho zájemců o Mars nyní zkoumá fotografii a povšimli si, že výčnělek je zcela hladký a není na něm žádný prach.

 

Navrtání kamene

A co dělá mezitím NASA? Personál řídícího centra jásá nad tím, že se jim podařilo trošku zavrtat robotický vrták do marťanského kamene, který připomíná dlaždici nějakého dávno zaniklého domu.

 

 

Elisabetta Bonorová nejprve sdělila UniverseToday, že je zklamaná, protože nemá k dispozici další snímky z okolí záhadného předmětu. Ale podle posledních zpráv se jí podařilo vytvořit důležitý trojrozměrný pohled na objekt. Teď to prý vypadá ještě slibněji. Astronomka upozornila, že výčnělek je patrně z jiného materiálu než kámen, odolnějšího vůči erozi. Může to být kov. Část záhadného objektu může být ukryta uvnitř kamene.

 

Američané by měli sondu nasměrovat k objevu a co nejdříve ho prozkoumat. Jak se NASA zachová k této velké záhadě? To bude hodně zajímavé sledovat. Laboratoř Curiosity (Zvědavost) přistála na planetě v loňském létě. Od té doby robotické vozidlo zkoumá povrch planety a pátrá po mikroorganismech. Mise má trvat dva roky.

 

Zdroje:
http://www.universetoday.com/99750/another-weird-shiny-thing-on-mars-2/
http://www.sciencerecorder.com/news/curiosity-discovers-another-shiny-object-on-mars/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Curiosity

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Mars   NASA   Záhada  


Kategorie Mars

Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!


6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…


Extrémní místa ve vesmíru, na kterých může být životExtrémní místa ve vesmíru, na kterých může být život
Občas to vypadá, že astronomové hledají mimozemský život až příliš podobný tomu pozemskému. Velmi vášnivé diskuse se však vedou také okolo možnosti života na místech, kde byste dovolenou trávit nechtěli.


Interaktivní panoráma z MarsuInteraktivní panoráma z Marsu
Dejte si na chvíli pauzu a podívejte se na nádherné panoráma, které bylo sestaveno z nových snímků z povrchu Marsu. Za vším je pojízdní laboratoř Curiosity.


Pilotovaný let na Mars je proti islámuPilotovaný let na Mars je proti islámu
Šejk Ali al Hemki vydal prohlášení, podle kterého je pilotovaný let na Mars v rozporu s islámem. K rudé planetě mezitím startuje první indická sonda.


Pošlete své jméno na Mars!Pošlete své jméno na Mars!
NASA připravila už tradiční propagační kampaň, díky které může každý snadno a hlavně zdarma poslat své jméno nebo jméno svého blízkého na rudou planetu.


Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratuReality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu
Nebaví vás život na Zemi? Můžete se odstěhovat na jinou planetu, kde rozhodně nebude vaše tchýně, otravný soused ani podomní prodejci. S podobnou nabídkou přichází soukromá firma, která chce vybrat první kolonizátory pro osídlení Marsu.


Problém pro vesmírné cestovatele: zastihne je AlzheimerProblém pro vesmírné cestovatele: zastihne je Alzheimer
„Houstone, máme problém, myslím, že někteří členové posádky začínají mít příznaky Alzheimerovy choroby“. S trochou nadsázky by nějak podobně mohla v budoucnu znít zpráva z dalekého vesmíru.


Nejlepší fotky z Marsu a konec velké kachnyNejlepší fotky z Marsu a konec velké kachny
Laboratoř Curiosity brouzdá Marsem v kráteru Gale a přináší nejen úchvatné snímky povrchu ale také informace o složení povrchu, atmosféry apod. Podívejte se na nejlepší fotografie, které dosud Curiosity pořídila.


Přestěhujeme se někdy na Mars?Přestěhujeme se někdy na Mars?
Země je naší kolébkou, ale každý musí jednou svou kolébku opustit. Dokážeme někdy přeměnit Mars v obyvatelnou planetu? Jak toho docílit?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí