internetWEEK.cz menu TOPlist

Oak Island: tajemství dubového ostrova

Oak Island:  tajemství dubového ostrova

Oak Island je podobný jiným ostrovům, ale přesto je na něm něco jiného, výjimečného. Je na něm totiž ukryt poklad! Všichni ví, kde je, ale nikdo neví, jak ho vyzvednout, je totiž důmyslně zabezpečen!

 

Oak Island: tajemství dubového ostrova

Vše začalo roku 1795, když šestnáctiletý syn farmáře Daniel McGinnis objevuje na Oak Islandu zvláštní propadlinu. Fantazie zapracuje a Daniel se domnívá, že našel pirátský poklad. Začne proto se svými přáteli kopat. Ve třímetrové hloubce však chlapci narážejí na dubové klády zakotvené do stěny šachty. Pod těmito kládami je jen něco málo hlíny a opět vrstva klád. Chlapci jsou zklamaní, a tak odcházejí. Na místo se vrátí až po osmi letech s posilou v podobě skupiny bohatých investorů. Speciálně sestavený tým pokračuje v kopání, ale bohužel nachází stále jen a jen pravidelné třímetrové rozestupy dubových klád. Některé jsou prý pokryté kokosovým vláknem, jiné jsou spojeny modrým tmelem. Je jasné, že kokosová vlákna pochází odjinud. Kokosy však rostou jen v tropických oblastech a ty jsou od Oak Islandu vzdálené přes 2 000 km.

 

Něco tam je

Když je expedice více než 27 metrů hluboko, konečně nalézá alespoň něco. Nachází speciální žulový kámen, na němž je cosi napsáno neznámým písmem.
Tento nález samozřejmě vyvolává mezi lidmi dohady. Někteří si myslí, že kámen na Zemi zanechala jakási mimozemská civilizace, jiní se domnívají, že se jedná o šifru od pirátů. Pokud by se jednalo o druhou variantu, nápis by prý měl znamenat: „Dalších čtyřicet stop pod zemí jsou pohřbeny dva miliony liber.“
O tři metry níž, pod zvláštním kamenem, dělníci nacházejí další dubový zátaras. Prorážejí ho a naráz se celá šachta začne plnit vodou. Selhaly veškeré pokusy o odčerpání vody. Při kopání šachty málem přijde o život několik dělníků, ti samozřejmě ihned začnou šířit zvěsti, že šachta je prokletá.

 

Přes 40 let se nikdo neodváží vodu odčerpat a kopat dál. Až jednoho dne se objeví opět odvážlivci, kteří chtějí zkusit štěstí. Truro Company používá při výkopu těžkou techniku. Najdou tři zlaté články řetězu a nic víc. Rozhodnou se tedy, že vykopou jinou šachtu a prokopou se přímo k pokladu, ale historie se opakuje. Šachta se opět zaplavuje vodou.

 

Dokonale chráněný poklad

 

Nikomu nedá tato záhada spát, a proto se dělníci rozhodnout přijít tomu všemu na kloub. Bedlivě pozorují chování vody v šachtě. Nejdříve zjistí, že voda je slaná. Všímají si, že voda s přílivem stoupá a s odlivem klesá. Vodní past je tedy spojena s mořem. Ale jak?
Po průzkumu okolí všichni zjišťují, že celé pobřeží Oak Islandu je uměle upraveno. Pod pískem leží na pravidelně uspořádaných kamenech kokosová rohož a pod ní pět kanálků vyložených kamenem. Těchto pět kanálků se sbíhá do velkého kanálu a v hloubce více než 30 metrů míří přímo ke štole s pokladem. Jedná se o dokonalé, ale velmi pracné zabezpečení pokladu. Klády v šachtě slouží jako špunt. Jakmile se odstraní, šachtu zalije voda.

 

 

Kdo by odolal?

Objevují se další a další. Všichni chtějí přijít na způsob, jak šachtu ucpat, aby do ní netekla voda. Není divu, dole se zajisté skrývá něco, co má nedozírnou hodnotu. Proč by jinak někdo šachtu takto důmyslně zabezpečil?
Při dalším a dalším kopání se hroutí dno původní šachty a poklad tak zůstává ukryt kdesi hluboko pod zemí, vodou a nánosem bahna.
Šachtě se navíc začíná říkat Díra na peníze, neboť všichni investoři chtějí poklad nalézt a neváhají kvůli němu utopit celý svůj majetek.

 

Problémy začínají

V 19. století se najde velké množství těch, kteří také touží najít poklad. Jejich pátrání se liší v maličkosti – využívají nejmodernější techniku. Nic se ale nemění. Štola se stále zaplavuje a navíc se začínají ničit i nástroje.
Roku 1931 používá jeden člen z expedice dokonce dynamit. Výsledek je ale stále stejný. Navíc zjišťuje, že šachta je zaplavována i z dalších míst na pobřeží ostrova. Pod celým Dubovým ostrovem totiž vedou stovky metrů dlouhé podzemní kanály. Kanály se proto nikdy nemůže podařit zcela ucpat nebo vysušit.

 

Štola smrti!

Díra na peníze si začíná danit své rozvrtání – začínají umírat lidé. Nejdříve zemře jeden z dělníků potom, co vybuchne parní čerpadlo. Dalšímu dělníkovi se při spouštění do štoly zpřetrhá lano, a tak dopadá na dno desítky metrů hluboké šachty. V roce 1965 dojde k nejpočetnějšímu úmrtí. Lovec pokladů Bob Restall se při kontrolní obchůzce zřítí do jedné z šachet. Jeho syn Bobby se ho vydá s dalšími dvěma dělníky hledat. Spouštějí se tedy dolů. O pár hodin později vytahují všechny čtyři muže mrtvé.

 

Šance přichází

Roku 1967 se na ostrově provádí další vrty společností Triton Alliance. Ze získaných vzorků, které společnost dá do laboratoře, se zjistí, že šachta vznikla někdy mezi lety 1490 a 1600.
Roku 1971 se provede nový vrt nedaleko zatopení šachty. V hloubce 73 metrů, kam je spuštěna kamera, se v kalné vodě náhle objevuje lidská kostra. Za kostrou je možné rozeznat jeskyni, obrysy několika předmětů a dva vchody do dalších podzemních prostor. Poprvé tak lidé mohou spatřit to, co se ukrývá hluboko pod zemí. Blankenship, Americký hledač pokladů se obléká do potápěčského skafandru a nebojácně se pouští do štoly. Tajemná jeskyně je na dosah ruky, když v tom najednou se její stěny hroutí.

 

Kdo vybudoval dokonalou ochranu?

Nejčastěji se mluví o tom, že takovou skrýš vybudovali piráti, konkrétně buď kapitán Kidd, nebo kapitán Edward Teach přezdívaný Blackbeard. Objevili se však i takové spekulace, že není v lidských silách udělat takovouto důmyslnou past. Držme se ale názoru toho, že skrýš je vybudována lidmi.

Mezi budovatele dokonale vymyšlené skrýše by mohli patřit Inkové (Mayové). Je ovšem ale poněkud divné, že indiáni dopluli až ke kanadským břehům. Také se objevují hypotézy, že by na místě mohlo být zakopáno zlato z doby americké revoluce, šperky popravené francouzské královny Marie Antoinetty, či rukopisy děl anglického dramatika Williama Shakespeara, které dokazují, že jejich pravým autorem je Sir Francis Bacon. Někteří badatelé poukazují na to, že by ve skrýši mohl být ukryt radioaktivní mimozemský reaktor. Tomu odpovídají prozkoumané vzorky pomocí radiouhlíkové metody, které udávají podivuhodné hodnoty stáří: 300 let, 1100 let, a 3100 let po Kristu.

 

Někdo tvrdí, že je možné, že skrýš vybudovali Skoti. Princ z Orknejských ostrovů, příslušník jednoho z nejslavnějších skotských rodů sir Henry St. Clair doplul do Ameriky údajně ještě před Kryštofem Kolumbem. Jistý Antonio Zena odplouvá s Clairem a jeho flotilou 12 lodí do Ameriky. Údajně existuje totiž celá řada stop, která poukazuje na to, že by poklad na Oak Islandu mohl ukrýt právě sir Henry St. Clair. Důkazy mají být různé stavby ve skotském stylu postavené na Oak Islandu, také pověsti Indiánů, základy hradu Newport Tower a u Westfordu objevený kamenný reliéf rytíře ozbrojeného staroskotským širokým mečem. Souvislost lze najít i na britských ostrovech. Ve slavné Rosslynské kapli, kterou nechal postavit Henryho vnuk William, je možné rozeznat vyobrazení klasů kukuřice a kaktusů aloe, které rostou pouze v Americe. Kaple je přitom vybudována 50 let před plavbou Kryštofa Kolumba. V tom případě by se na ostrově poté měl skrývat veliký poklad templářů, či dokonce svatý grál.

 

Ještě není vše ztraceno

O ostrov se zajímá více a více lidí. Společnost Triton Alliance kupuje značnou část ostrova a utrácí miliony za průzkumy. Plány jí ovšem zkříží Fred Nolan, osamělý badatel, který koupil zbytek ostrova a kope na vlastní pěst. Ani jedna strana však na poklad nemá štěstí. Dubový ostrov se tak stává turistickou senzací. Jak to tak vypadá, poklad nejspíše zůstane před lidskými zraky ukryt navždy, nebo se snad najde někdo, kdo najde způsob, jak vodu z šachet odklonit a vyzvednout tak na zemský povrch nedozírné bohatství, které se skrývá kdesi v hlubinách? Možná, že skrz na skrz provrtaný ostrov se potopí se svým pokladem jako bájná Atlantida a veškerá tajemství si vezme s sebou.

 

Pokud se někdo chcete vydat za poznáním tajemství Oak Islandu, přejeme mnoho štěstí. Při nejmenším si užijete krásnou dovolenou na prakticky opuštěném ostrově, který leží v Atlantickém oceánu.

 

Odkazy:
http://www.novakoviny.eu/archiv/zahady/346-oak-island-jama-pokladu Kniha Tajemství mořských hlubin – Jan A. Novák
http://www.pannacz.com/esoterika.11/tajemstvi-oak-islandu-a-templari.480.html
http://www.abicko.cz/clanek/zabava/8719/vznik-legendy-tajemstvi-ostrova-dubu.html

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Poklad   Tajemství   Záhada   Cestování  


Kategorie Poklad


Kde je poklad generála Jamašity? Kde je poklad generála Jamašity?
Jedna z největších záhad druhé světové války stále čeká na své odhalení. Kde je pohádkový válečný poklad císařského Japonska? A existoval vůbec? Jamašitovo zlato...



Ukrývá podzemní továrna Richard poklad?Ukrývá podzemní továrna Richard poklad?
Nacisté získali mnoho pokladů. Předpokládá se, že některé jsou ukryty i stovky metrů pod zemí v bývalé podzemní továrně Richard. Jaká tajemství jsou pohřbena v prostorech s nejasným účelem?



Isla del Coco aneb co ukrývá Kokosový ostrov?Isla del Coco aneb co ukrývá Kokosový ostrov?
Na světě je mnoho krás, které ukrývají svá tajemství. Právě jednou takovou je ostrov v Pacifickém oceánu. Na tomto nevelkém ostrově totiž mají být ukryté poklady uloupené piráty!



Učitelé se musí změnit v hledače pokladůUčitelé se musí změnit v hledače pokladů
Věda začíná měnit pojetí učitele z mentora, který má za úkol nutit děti, aby se něco naučili, v člověka, který je inspiruje a dodává jim odvahu...


Kategorie Záhada


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



Kulový blesk: záhada trváKulový blesk: záhada trvá
Za posledních dvacet let se věda s kulovým bleskem posunula o pár kroků kupředu. Ale stále zůstává více otázek, než je odpovědí. Co tedy s jistotou víme?



Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…



Vědci žasnou nad záhadným signálemVědci žasnou nad záhadným signálem
Když astronomové zachytili zvláštní signál v galaktické kupě v souhvězdí Perseus, vzdáleném od nás miliony světelných let, poznali, že narazili na něco mimořádného. ..



Záhada: Kam zmizeli vrabci?Záhada: Kam zmizeli vrabci?
Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.



Schizofrenie – nemoc, či posedlost neznámými bytostmi?Schizofrenie – nemoc, či posedlost neznámými bytostmi?
Schizofrenie je jednou velkou záhadou. Trpí jí na světě poměrně velké množství lidí. Někteří mají lehčí formu schizofrenie, jiní těžší. Jedná se jen o nemoc, nebo schizofrenie skrývá daleko více?



Zmizení letu 370 – konspirační teorieZmizení letu 370 – konspirační teorie
Hlavní konspirační teorie - letadlo bylo uneseno na základnu Diego Garcia. NSA ví, kde přistálo. Mobilní telefony vyzváněly ještě několik hodin po zmizení letadla.



Setkání s andělySetkání s anděly
Jeden díl seriálu „Nevysvětlitelné záhady“ je zaměřený na nebeské bytosti. Andělé zachraňují děti padající ze stromů, lidi z hořících letadel nebo oběti ohrožené šíleným únoscem. Ani nemusejí mít křídla, často mají podobu našich příbuzných.



Jsou rostliny inteligentní?Jsou rostliny inteligentní?
Rostliny se od nás hodně liší, ale mají smysly, paměť, komunikují a dokáží dokonce hospodařit se svými zásobami tak, jako by počítaly.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí