internetWEEK.cz menu TOPlist

Mentální anorexie - Isabelle Caro

Mentální anorexie - Isabelle Caro

Mentální anorexie není opravdu jen nemocí dívek a žen, dávno jsou pryč ty doby, kdy šlo často o onemocnění nadaných dospívajících dívek s výborným prospěchem ve škole a sklony k perfekcionismu.

Mentální anorexie - Isabelle Caro

Mentální anorexie není opravdu jen nemocí dívek a žen, dávno jsou pryč ty doby, kdy šlo často o onemocnění nadaných dospívajících dívek s výborným prospěchem ve škole a sklony k perfekcionismu. Jde o civilizační chorobu, která jde napříč pohlavními rozdíly i věkovými skupinami a nemocní jsou také muži. Každý, kdo čte noviny, časopisy a sleduje televizi si už určitě povšiml, že jsme jako společnost neustále tlačeni k tomu, abychom byli ideální. Ideální ženy, muži, manželky apod. Stejně tak by bylo nejlepší, kdybychom měli všichni ideální postavu, ideální vkus a stravovali se ideálním způsobem. Není divu, že každý rok narůstá počet lidí trpících anorexií, jako důsledek touhy po dosažení alespoň jednoho z těchto ideálů. Anorexie je umělě vytvořenou civilazační chorobou, která je jen důsledkem amerického životního stylu - který se mnohdy podobá fašismu - chceme jen ideálního člověka.

Anorexie je onemocnění, které přichází pomalu a nenápadně, její průběh je vleklý a léčba dlouhá a velmi složitá. Jedná se o jednu z poruch příjmu potravy, kdy se nemocný člověk neustále snaží mít kontrolu nad svým jídelníčkem a tělesnou hmotností, kterou se zároveň snaží neustále snižovat. Onemocnět anorexií mohou jak ženy, tak muži, nejčastěji v období kolem puberty, ovšem nemoc může propuknout i mnohem později. Podle vědecké studie provedené ve Velké Británii je léčitelných jen asi 30 % pacientů, u ostatních je léčba neúplná, nebo dochází k recidivám.

 

Léčba anorexie

Léčbu anorexie je možné začít tehdy, pokud si nemocný jedinec svůj problém uvědomuje. Přiznání si problému je prvním krokem k uzdravení anorexie. Dalším krokem by měla být návštěva obvodního lékaře, který provede nutná vyšetření a zhodnotí vážnost tělesného stavu nemocného (především jeho váhu). Tento pošle anorektické pacienty k psychiatrovi, který posoudí jejich psychický stav a rozhodne o dalším postupu léčby. Existuje několik možností léčby a záleží na zkušenostech psychiatra, jestli zvolí tu nejvhodnější.

 

V prvé řadě se rozhodne, zda se bude jednat u anorexie o léčbu ambulantní, nebo bude pacient hospitalizován na některém specializovaném psychiatrickém oddělení, například v nemocnicích v Praze, Brně, nebo v Kroměříži. V některých případech je zprvu dokonce nutné umístění na jednotce intenzivní péče, kde je potrava podávána nitrožilně a lékaři se snaží upravit celkový rozvrat organismu, který může při dlouhodobém hladovění nastat.

Mentální anorexie - dá se léčit

Dalším krokem nejčastěji bývá volba léčby vhodnými psychofarmaky, neboť léčebné postupy a zvláště nutnost jíst vyvolává u pacientů značnou úzkost. Psychofarmaka se ponechávají až do doby, kdy je pacient schopen se sám v klidu dostatečně najíst a zůstat i po jídle v dobrém psychickém stavu. K tomu dopomáhá u anorexie pacientovi psychoterapie, která by měla být vedena zkušeným odborníkem na poruchy příjmu potravy.

 

O velkou osvětu v oblasti anorexie se postarala známa francouzská modelka Isabelle Caro.  Isabelle Caro byla z lidí, na které se nezapomíná. Nemohl vás nezasáhnout pohled na její anorexií zničené tělo, které propůjčila kampani bojující se zákeřnou poruchou mladých dívek. A nikoho nenechal lhostejným její životní příběh, který se uzavřel 17. listopadu minulého roku v Japonsku.

 

Svět se ale o její smrti dozvídá až nyní. Její rodina si nepřála na pohřbu média a tak nedali nikomu vědět. Až nyní její přátelé informovali svět o tragickém odchodu. Nechtěli, aby její životní boj s anorexií vyšel na prázdno. 

 

 

Tvář hrůzy

Světoznámou se tato anorektička stala díky fotografiím Oliviero Toscani, které odhalovaly skutečnou hrozbu anorexie a rozdělily světovou veřejnost. Někteří ji i celou kampaň proti poruše příjmu potravy ocenili, jiní fotografie šmahem odsoudili a kampaň označili za příliš krutou.

 

Isabelle poté, co kampaň odstartovala, o své chorobě otevřeně hovořila v televizní stanici CBS. Reportérce CBS News v niterném rozhovoru přiznala, že už je nebezpečně hubená a že se chce vyléčit. „Jsem kostra. V zrcadle vidím kostru. Ale takovou, která je na cestě se vyléčit,“ byla přesvědčená Isabelle o tom, že anorexie se dá zbavit.

Anorexie - Isabelle Caro

 

Začalo to ve třinácti

Celý příběh vyhublé modelky začal v jejích třinácti letech. Matka trpěla vážnými depresemi, otec byl vždy někde na cestách. Matka podle jejích slov trpěla velkou fóbii, že dcera jednou vyroste. 

 

Trauma přerostlo v nemoc, když viděla, jak její matka bojuje s třicetikilovým kanystrem. „Já tehdy vážila o pět kilo více a pomyslela jsem si: jsem těžší než ten kanystr, tak to jsem pro svou matku zátěží. A přemýšlela jsem, jak zhubnu a zastavím růst. S váhou jsem pak šla až na 26 kilo. Mé jídlo se omezilo na dva čtverečky čokolády a pět cornflaků. To jsem jedla celý den,“ líčila. A tak se dostala pod křídla anorexie, se kterou urputně bojovala po celý svůj život.

 

Anorexie - Isabelle Caro

Modelky mají být hubené

Ani zvolená dráha modelky jí nepomohla. Nikoho v agentuře nezaráželo, že dívka při výšce 165 centimetrů váží 31 kilogramů. Nikdo jí neřekl, že je moc hubená. Po několika letech přísné „životosprávy“ skončila v nemocnici v kómatu. Tehdy pochopila, že je opravdu nemocná. 

 

A pokusila se léčit: „Vím, že mi to zabere nějaký čas, ale raději se budu zlepšovat pomalu a jistě, než rychle nabrat váhu a pak do toho znovu spadnout,“ řekla v televizi. „Musím si zvykat na to, jak vypadám s více kily.“

 

Bohužel svůj zápas s nemocí nedokázala vyhrát. Video s Isabelle Caro - s nejznámější modelkou, kterou nakonec anorexie udolala.

Video: Příběh Isabelle Caro

 

Zde se můžete podívat na to, jak vypadí lidé trpící anorexií. Anorexie z nich často udělá lidské trosky. Přitom je anorexie nemoc, se kterou lze bojovat. Jen se o ní musí začít nejdřív mluvit. 

Anorexie - foto Isabelle Caro

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Anorexie   Isabelle Caro   Modeling   Zdraví   Ostatní  


Kategorie Anorexie

Mýty a fakta o mentální anorexiiMýty a fakta o mentální anorexii
Mnoho z nás si možná myslí, že ví o anorexii vše. Kolem této zákeřné nemoci ale existuje i spousta mýtů, které považujeme za pravdivé. Jak je tomu skutečně?


Když si anorexie vybírá svoji daňKdyž si anorexie vybírá svoji daň
Touha po štíhlé postavě některé z nás donutí upravit si jídelníček, či začít více sportovat. Jsou však i tací, kteří zkrátka nechtějí jíst vůbec. Vydejme se společně tam, kde je chuť zakázána!


Kategorie Modeling

Modelka a PhotoshopModelka a Photoshop
Reklama je fikce. Deformovaná realita, která je vždy pozitivní. Platí to také u modelek, které jsou díky tunám kosmetiky a počítačovým programům vždy perfektní. Podívejte se, co dokáže Photoshop.


Máte talent? Zde je vám k ničemu!Máte talent? Zde je vám k ničemu!
Na ulici jsou tisíce lidí, kteří by si rádi zahráli ve filmu, či by chtěli vyzkoušet modeling. Šanci, ačkoliv někteří mohou mít talent, nikdy nedostanou. Proč? Nemají známosti na správných místech!


Jak se stát modelkouJak se stát modelkou
Vidím jednoduché tři kroky k tomu, jak se stát rychle a snadno modelkou. Nezáleží na věku, váze, výšce či kráse. Vše zařídí profesionálové!


Jsou české supermodelky stále vývozním artiklem?Jsou české supermodelky stále vývozním artiklem?
České dívky jsou po celém světě považovány za jedny z nejkrásnějších. Jména některých z nich zná téměř každý. Ale hrají stále první modelingovou ligu?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí