internetWEEK.cz menu TOPlist

Mýty a fakta o kouření

Mýty a fakta o kouření

Na zemi kouří přibližně 1,3 miliard lidí. Kouří proto, že jim chuť tabáku chutná, protože jsou nervózní a při kouření údajně pociťují úlevu, či z jiných důvodů. Co je na našich domněnkách ale pravdy?

 

Mýty a fakta o kouření

Kouření doutníku je zdravější, než cigareta a nejzdravější je dýmka

Útěcha, že nás může zabít pouze kouření cigaret je velmi hloupá. Kouř vdechuje jak kuřak cigaret, tak ten, který kouří doutníky. Kouření je škodlivé, tak či tak. Je jedno, zda se jedná o kouření, doutníků, či cigaret. Naší chybnou domněnkou je i myšlenka, že nejzdravější je kouření vodní dýmky. To rozhodně není. Dáte-li si vodní dýmku, je stejně tak silná, jako kdybyste během hodiny kouřili krabičku cigaret na posezení. Naopak se říká, že vodní dýmka je ještě horší, než jakákoliv cigareta, či doutník.

 

Když přestaneme kouřit, musíme výrazně ztloustnout

Nejčastější výmluvou kuřáku, proč nemohou přestat kouřit je fakt, že si myslí, že kvůli kouření jsou hubení. Kdyby přestali, rapidně by mohli přibrat. Pravda je v tom, že kouření zrychluje metabolismus. Podstatně více ho však zrychluje u hubených kuřáků, než u těch obéznějších. Navíc k nárůstu váhy u bývalých kuřáků dochází jen u některých. Záleží na mnoha aspektech, z nichž významné jsou kupříkladu váha, věk, tělesná konstrukce a metabolismus dané osoby. Pokud byste snad patřil/a do skupiny těch, u kterých je pravděpodobnější, že ztloustnou, svoji hmotnost si můžete ohlídat například tím, že budete konzumovat neslazené ovoce, jíst zeleninu, pít hodně vody a vyvarujete se fast foodu.

 

Kouření zvedá náladu

Mnoho lidí si myslí, že když jsou ve stresu, pomůže jim zvednout si náladu tím, že si zapálí cigaretu. Mnoho lidí se však právě v tomto mýlí. Ten, kdo má nervy na pochodu a zapálí si cigaretu naopak do depresí upadá. Je to vědecky prokázáno. Ještě k tomu člověk může začít ztrácet pozornost a mohou se u něj projevit známky hyperaktivity. Kupříkladu dospívající děti, které kouří, trpí třikrát více depresemi, než dospělý kuřák.

 

Kouření mentolových, nebo light cigaret je zdravější

Ačkoliv tyto typy cigaret mají snížené množství dehtu v sobě, neznamená, že jsou zdravější, nebo bezpečnější. Problém je v tom, že lidé si navykli, že těchto cigaret je potřeba vykouřit větší množství, aby dosáhli svého požadovaného množství nikotinu. I přes filtr při kouření však do těla proniká nikotin a další nebezpečné látky. Navíc lidé, kteří kouří light cigarety inhalují do plic daleko více oxidu uhelnatého, který je jedovatý. Mentolové cigarety jsou navíc daleko návykovější a je tedy tak těžší se závislosti na nich zbavit.

 

Kouřím již několik let, teď již nemá smysl skončit

Nikdy není pozdě na to, abychom s kouřením přestali. Ihned po tom, co přestaneme kouřit, pocítíme velikou úlevu. Začne se nám více prokrvovat mozek i plíce. Riziko onemocnění rakovinou plic se postupně snižuje. Po deseti letech toho, co člověk kouřit přestane, se riziko rakoviny plic sníží na polovinu.

 

Nevadí, když jako nekuřák sedím v zakouřeném prostředí

Hrubý omyl. Jako nekuřák, pokud sedíte v zakouřeném prostředí, jste tzv. pasivním kuřákem. Inhalujete kouř z cigaret, doutníků a vodních dýmek stejně tak, jako kuřák. Zásadním rozdílem je zde fakt, že pasivní kuřáci jsou na tom daleko hůře, než kuřáci. Nejsou zvyklí kouřit. Pasivní kouření na ně má tedy daleko větší účinky a dopady, než na kuřáky.

 

Naše děti budou kuřáci, protože my, rodiče, jimi jsme též

Kouření není dědičné. Neznamená, že pokud jako rodič kouříte, musí vaše ratolest od určitého věku začít automaticky kouřit také. Děti se spíše nechají ovlivňovat svým okolím. Je proto dobré potomkovi vysvětlit, že kouření není zdravé.
Pravdou je, že ty děti, které kouření vidí jako vzor v rodině, většinou kouří. Jedná se ale o vzor, ne o dědičnost. Existuje mnoho dětí, jejichž rodiče kouří a oni tento nekalí zvyk po nich nezdědí. Především jde o pevnou vůli.

 

Nepřehlédněte: Tabákové firmy tají, že cigarety jsou radioaktivní >>>

 

Zdroje:
http://www.kurakovaplice.cz/koureni_cigaret/zajimavosti-a-statistiky/statistiky-novinky-studie-a-clanky/176-myty-a-fakta-o-koureni-cigaret-doutniku-a-dymky.html
http://www.webmd.com/smoking-cessation/features/10-persistent-myths-about-smoking
http://www.ulekare.cz/clanek/6-nebezpecnych-kurackych-mytu-15390 http://www.estetika.cz/O%C4%8Dasopise.aspx?p=articles&news=60
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/manossi/

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Cigarety   Kouření   Mýty a fakta  


Kategorie Mýty a fakta


Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!



Čokoláda: Mýty a faktaČokoláda: Mýty a fakta
Čokoládu miluje mnoho lidí na světě. Někteří tvrdí, že jsou na ni dokonce závislí. Mnoho lidí si myslí, že právě čokoláda, jde na tloušťku. Jaké jsou tedy nejznámější mýty a fakta o čokoládě?



Mléko – mýty a faktaMléko – mýty a fakta
Mléko je pro naše tělo důležité. Obsahuje mnoho pro naše tělo velmi potřebných složek. Koluje kolem něj ale také velká spousta mýtů a mnoho z nás tak ani neví, co pravdou je a co nikoliv.



Biopotraviny: mýty a faktaBiopotraviny: mýty a fakta
Mnoho z nás si kupuje biopotraviny. Domníváme se, že jsou lepší, než obyčejné potraviny. Nemýlíme se však? Zde najdete mýty a fakta, která vám prozradí pravdu o biopotravinách.



Maso: Mýty a faktaMaso: Mýty a fakta
V poslední době neustále slýcháme o tom, jak nekvalitní výrobky se do tuzemska dováží. Mnoho z nás by bez masa žít nemohlo. Známe však všechna fakta a všechny mýty, kterými je maso opředeno?



Deprese: Mýty a faktaDeprese: Mýty a fakta
Depresím propadá velké množství populace. Někteří jimi trpí především na jaře a na podzim, jiní je mají celoročně v různých intervalech. O depresích koluje velké množství mýtů a fakt.



Obezita: Mýty a faktaObezita: Mýty a fakta
Problém jménem obezita se týká na celém světě čím dál tím více lidí. Chutná nám, ale je to o zdraví. Jaká jsou tedy mýty a fakta o obezitě?



Mýty a fakta o pubertěMýty a fakta o pubertě
V pubertě se dětské tělo a smýšlení pomalu mění. Přichází nečekané zvraty nálad, které ovlivňují vše okolo nás. Pubertou si musí projít každý z nás. Existuje okolo ní ale spousta mýtů.



Mýty a fakta o hormonální antikoncepci Mýty a fakta o hormonální antikoncepci
Hormonální antikoncepce je nedílnou součástí života většiny žen. Často mívá mnoho nežádoucích účinků, a proto okolo ní koluje velké množství mýtů.



Sex: Mýty a faktaSex: Mýty a fakta
Sex je součástí každého z nás, ať jsme již na volné noze a hledáme jen pobavení, nebo jsme milenci, či manželé. V současné době se objevuje všude, dá se říci, že vládne světem. Víme o něm ale vše?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí