internetWEEK.cz menu TOPlist

Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

Hormonální antikoncepce je nedílnou součástí života většiny žen. Často mívá mnoho nežádoucích účinků, a proto okolo ní koluje velké množství mýtů.

 

Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

Hormonální antikoncepce by měla mít méně hormonů

Doporučená denní dávka hormonů je okolo 20 – 35 gramů. Tato dávka je optimální. Naopak pokud bychom dávku snížili, existuje zde riziko zvýšené a nepravidelné krvácivosti. Navíc by ženám ubývala i kostní hmota, kvalitní pleť by se rázem zhoršila, zhoršilo by se libido a další. Nejdůležitější je, aby hormony byly v ženském těle naprosto vyrovnané. Stabilní hladinu hormonů zajišťují například antikoncepční náplasti, které bývají i podstatně dražší. Pilulky způsobují u žen každodenní hormonální výkyvy jak nálad, ale i jiné nepříjemné záležitosti jako je změna tělesné teploty a podobně.

 

Hormonální antikoncepce způsobuje rakovinu

Ačkoliv toto je napsáno všude v příbalových letácích v každé krabičce hormonální antikoncepce, lékaři dané tvrzení vyvrací. Podle lékařů jsou daleko více rakovinou ohroženy ženy, které hormonální antikoncepci neberou. Bezpečné je užívat antikoncepci nanejvýš po dobu deseti let, delší užívání antikoncepce poté riziko vniku rakoviny zvyšuje. Vědecky prokázáno je však to, že ženy, které hormonální antikoncepci užívají, většinou netrpí rakovinou vaječníků, dělohy ani prsou, na rozdíl od žen, které hormonální antikoncepci neužívají.

 

Hormonální antikoncepce způsobuje příbytek na váze

Protože nežijeme ve středověku, máme velké možnosti. V současné době je na trhu mnoho druhů hormonální antikoncepce, která rozhodně nezpůsobuje zvyšování hmotnosti. Navíc průzkumy ukázaly, že hormonální náplast nemá na váhu ženy téměř žádný vliv. Jen 20% žen mělo pocit, že po hormonální antikoncepci zhubly, či přibraly. Ubývající, či přibývající kila však nebyla zvláště významná. Některé druhy antikoncepce mohou způsobit, že ženy mají větší chuť na jídlo, jiné druhy mohou způsobit, že ženské tělo bude zadržovat vodu. Obecně lékaři tvrdí, že ženská váha je výsledkem zdravotního stylu žen. Pokud má přesto žena, či dívka pocit, že přibírá na váze po hormonální antikoncepci, není nic snazšího, než se domluvit se svým gynekologem na změně hormonální antikoncepce.

 

Hormonální antikoncepce tlumí chuť na sex

Toto je velice rozšířená fáma, které mnoho žen věří. Obsah hormonů v antikoncepčních tabletkách je tak nízký, že o změně chuti u žen na sex nemůže být ani řeč. Pokud se nám zkrátka nechce, automaticky to hodíme na antikoncepci. Ta za to ale nemůže. Většinou se jedná o naše citové rozpoložení, stres, psychické, či vztahové problémy a podobně. Je-li však žena v naprostém přesvědčení, že za její snížené libido může hormonální antikoncepce, nabízí se tu opět možnost vyměnit antikoncepci za jinou, nebo s antikoncepcí skoncovat.

 

Hormonální antikoncepce má pozitivní vliv na depresi

Co zapříčiňuje deprese? Především velká změna hormonů. Žena tyto přívaly nálad mívá především před menstruací, během ní, někdy i krátce po ní, ale též v období těhotenství. Hormonální antikoncepce se však snaží ženě pomoci hladinu hormonů vyrovnat. Zejména antikoncepční náplast zajišťuje tělu stabilitu hormonů a příznivě ovlivňuje psychiku.

 

Oddalování menstruace je zdravotně závadné

Oddalování menstruace nemá žádné negativní účinky na naše zdraví. Může nám pomoci, pokud máme jet na dovolenou a skutečně si ji chceme užít bez toho, aniž bychom seděly jen na pláži a smutně koukaly na moře. Oddalování cyklu je naprosto bezpečné, avšak nedoporučuje se jejich zkracování pod 21 dní, protože pak není antikoncepční ochrana v následujícím cyklu spolehlivá.

 

Jedno zapomenutí nic neznamená

Nejvíce rozšířeným problémem mezi ženami je právě zapomínání na užívání hormonální antikoncepce. Snižují tak její účinek a riskují otěhotnění. O tom, že jsou ženy opravdu zapomětlivé, svědčí průzkumy. 47% žen zapomene během cyklu užít minimálně jednu tabletku, 22% žen zapomene užít minimálně 2 tabletky a více. U pilulek dochází k selhání antikoncepce po 12 hodinách, u náplasti až po 48 hodinách. V tom je náplast výhodnější, žena na ni musí myslet jen jednou týdně, když se vyměňuje.

 

Čas od času je nutná změna

Čas od času by se prý, podle toho, co se mezi lidmi povídá, měla hormonální antikoncepce změnit. To je ovšem hloupost. Pokud je žena s přípravkem, který užívá naprosto spokojená, neexistuje ani jeden důvod, proč by se hormonální antikoncepce měla měnit.

 

Kondom je spolehlivější než hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je podstatně účinnější než kondom. Její naprostá spolehlivost je však plně závislá na bezchybném užívání. Pokud ji neužíváme tak, jak máme, nesmíme se divit jejímu selhání.

 

Závěrem

Někdo říká, že hormonální antikoncepce je jen obchod, odepřít jí však nemůžeme ani pozitivní účinky. Každá žena by však měla vědět o všech rizicích spojených s jejím užíváním.

 

Nepřehlédněte v magazínu internetWEEK.cz | Hormonální antikoncepce: Zabíjí, ale je to byznys >>>

 

Zdroje:
http://www.dama.cz/sex-a-vztahy/20-mytu-a-pover-kolem-antikoncepce-neni-vsechno-pravda-co-se-rika-8138
http://www.forumzdravi.cz/gynekologie/antikoncepce/306-myty-a-fakta-o-antikoncepci
http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=759313

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Mýty a fakta   Zdraví  


Kategorie Mýty a fakta


Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!



Čokoláda: Mýty a faktaČokoláda: Mýty a fakta
Čokoládu miluje mnoho lidí na světě. Někteří tvrdí, že jsou na ni dokonce závislí. Mnoho lidí si myslí, že právě čokoláda, jde na tloušťku. Jaké jsou tedy nejznámější mýty a fakta o čokoládě?



Mléko – mýty a faktaMléko – mýty a fakta
Mléko je pro naše tělo důležité. Obsahuje mnoho pro naše tělo velmi potřebných složek. Koluje kolem něj ale také velká spousta mýtů a mnoho z nás tak ani neví, co pravdou je a co nikoliv.



Biopotraviny: mýty a faktaBiopotraviny: mýty a fakta
Mnoho z nás si kupuje biopotraviny. Domníváme se, že jsou lepší, než obyčejné potraviny. Nemýlíme se však? Zde najdete mýty a fakta, která vám prozradí pravdu o biopotravinách.



Maso: Mýty a faktaMaso: Mýty a fakta
V poslední době neustále slýcháme o tom, jak nekvalitní výrobky se do tuzemska dováží. Mnoho z nás by bez masa žít nemohlo. Známe však všechna fakta a všechny mýty, kterými je maso opředeno?



Deprese: Mýty a faktaDeprese: Mýty a fakta
Depresím propadá velké množství populace. Někteří jimi trpí především na jaře a na podzim, jiní je mají celoročně v různých intervalech. O depresích koluje velké množství mýtů a fakt.



Obezita: Mýty a faktaObezita: Mýty a fakta
Problém jménem obezita se týká na celém světě čím dál tím více lidí. Chutná nám, ale je to o zdraví. Jaká jsou tedy mýty a fakta o obezitě?



Mýty a fakta o pubertěMýty a fakta o pubertě
V pubertě se dětské tělo a smýšlení pomalu mění. Přichází nečekané zvraty nálad, které ovlivňují vše okolo nás. Pubertou si musí projít každý z nás. Existuje okolo ní ale spousta mýtů.



Sex: Mýty a faktaSex: Mýty a fakta
Sex je součástí každého z nás, ať jsme již na volné noze a hledáme jen pobavení, nebo jsme milenci, či manželé. V současné době se objevuje všude, dá se říci, že vládne světem. Víme o něm ale vše?



Mýty a fakta o aknéMýty a fakta o akné
Mnoho lidí, a to nejen mladých, či dospívajících se potýká s akné. Akné není jen svědivé, či bolestivé, ale pokud ho dobře neošetřujeme, může způsobit i infekci. Navíc nám hyzdí pleť. Co je o akné tedy pravda a co nikoliv?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí