Mnoho z nás si kupuje biopotraviny. Domníváme se, že jsou lepší, než obyčejné potraviny. Nemýlíme se však? Zde najdete mýty a fakta, která vám prozradí pravdu o biopotravinách.
Obyčejné potraviny a biopotraviny byly porovnávány, aby se zjistilo, zda skutečně biopotraviny jsou zdravější, než obyčejné potraviny. Možná se budete divit, ale nebyl prokázán žádný zásadní rozdíl. U některých druhů bio zeleniny sice bylo prokázáno, že obsahují o něco více antioxidantů, které zpomalují stárnutí, působí jako prevence proti rakovině, hořčíku a železa, nicméně je to velmi zanedbatelné množství, které se na člověku neprojeví vůbec, nebo jen minimálně.
Někteří lidé si skutečně myslí, že jen proto, že jedí bio, budou hubenější. V tom to ale není. Bio je o tom, že jíte zdravě. Abyste byli s pomocí konzumace bio potravin hubení, museli byste si odříci další hříchy, jako je pojídání tučných jídel, kouření, alkohol, ale také se trochu pohybovat.
Navíc je tu další zádrhel. I takový uherský salám může být bio a rozhodně není dietní. Stejně tak může mít honosnou nálepku Bio i tlačenka, či slanina. Německá spotřebitelská nadace Warrenttest zkoumala vepřové kotlety od ekologického prasete a od klasického běžného. Ti, kteří kotlety od zmíněného ekologického prasete a běžného prasete ochutnali, nezaznamenali žádný rozdíl. Z masa se na pánev neuvolňuje více šťávy, než z běžného prasete, ani nijak jinak nechutná. Tučné je stejně, jako běžné prase. To, že maso od ekologicky chovaného prasete je dietnější, je jen mýtus, který donutil nás všechny nad bio kotletou říkat, že je ta chuť úplně jiná, než u běžného prasete. Více na tom, než jestli je prase bio, či nikoliv, záleží na tom, z jaké rasy a jakého chovu prase pochází a to my, jakožto konzumenti nemáme nikdy šanci zjistit.
I když si to myslíme, nemusí to tak být. Pokud máte zahrádku někde u pole, kam se vylévají mnohdy splašky, nebo někde, kde je znečištěná voda, tak vaše potraviny asi bio nebudou. Další důležitá věc je, jak k pěstování potravin přistupujeme. Nestačí zeleninu jen zasadit a nechat růst. Je potřeba, aby měla kvalitní zeminu, aby osivo bylo kvalitní a voda, kterou budeme zeleninu zalévat také. Není dobré zeleninu ani hnojit umělým hnojivem. Spíše si udělejte nějaké domácí. Bohužel, i když dodržíme všechna tato pravidla, ani tak nemusí být zelenina bio, protože chemikálie a pesticidy se přenáší i vzduchem.
Je pravdou, že bio zelenina a bio ovoce vypadají většinou úplně jinak, než klasické potraviny. Bio potraviny zkrátka vypadají normálně zdravě, jako z vaší zahrádky. Právě vzhled potravin, že nejsou naleštěné a navoskované, nás může odradit. Ale budete se divit. Po zakousnutí ucítíte plnou chuť, přesně takovou, jaká má být. Ty potraviny, které jsou pěstovány pro prodej klasickým způsobem, vypadají tak leskle a vábně svojí velikostí právě proto, že je v nich spousta chemikálií, pro naše zdraví naprosto nežádoucí. Právě chemikálie u potravin často ovlivní jejich pravou chuť.
Vcelku by toto tvrzení dávalo logiku. Nicméně pravda je trochu jiná. Již naši předci věděli, že přirozený způsob pěstování zeleniny zamezuje její zkáze. Plodiny jsou přirozeným pěstováním zkrátka odolnější, a pokud jsou přece jen napadeny, je na ně použito biopreparátů.
Mezi lidmi se často hovoří o tom, že bio potraviny jsou jedním velkým podvodem. Nicméně je to hloupost, protože bio potraviny prochází velmi přísnými kontrolami. Nemůže se vám stát, že byste na stole měli rajče s nějakou chemikálií. Kupříkladu u vajec se hledí na to, zda slepice mají opravdu dobré podmínky na snášení vajec a také, zda jsou skutečně krmené bio krmením. Bio potraviny jsou kromě zelené barvy také označeny zeleno-bílou zebrou, která značí bio potravinu. U vážené zeleniny takový symbol najít nemusíte. Poproste tedy prodejce, aby vám předložil certifikát o tom, zda je potravina skutečně bio. Musí vám ho ukázat. Pokud tak učiní, můžete si být stoprocentně jistí, že si kupujete bio produkt, protože tento certifikát se dává jen pod velmi přísnými podmínkami.
Většina lidí si myslí, že když jsou bio potraviny pěstované bez chemických postřiků, nemusí se před konzumací omývat. Velký omyl. Omývat se musí, protože nikdy nevíme, kdo na bio potravinu sahal a na co sahal před tím. Navíc na bio farmách se na bio potraviny používá jako hnojivo zvířecí trus. Z něj se na potraviny mohou dostat bakterie a viry. Ty poté mohou pořádně zamávat s naším zdravím, je proto nutné potraviny, i když jsou bio, pořádně umýt.
Američané, kteří nenakupují pouze bio-potraviny, jsou nevědomými účastníky největšího potravinového experimentu, jaký kdy historie zaznamenala. Potraviny jsou zhodnocovány kobaltem 60, aby byly bezpečnější… | Neviditelná nukleární hrozba v jídle >>>
Zdroje:
http://zdravi-vyziva-hubnuti.cz/vite-co-jite/bio-potraviny.html
http://mebio.cz/clanky/117-myty-a-povery-o-biopotravinach
http://slecna.info/wellness/myty-o-biopotravinach-jsou-zdravejsi-a-ekologictejsi/
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/jabb/
Další příspěvky autora: Caroline Kornelová
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!