internetWEEK.cz menu TOPlist

Tabákové firmy tají, že cigarety jsou radioaktivní

Tabákové firmy tají, že cigarety jsou radioaktivní

O radioaktivním poloniu v cigaretách se již mluvilo. Ale až nyní se zjistilo, jak dlouho tabákové firmy věděly, nakolik je to nebezpečné.

Tabákové firmy tají, že cigarety jsou radioaktivní

O škodlivosti kouření a riziku vzniku rakoviny plic ví prakticky každý. Ale kdo tuší, že v cigaretách je i radioaktivní polonium 210? Málokdo. A přitom to není žádná novinka.

 

Novinka stará přes padesát let!

Minimálně americké tabákové koncerny o tom vědí od konce padesátých let. Ale rozhodly se o tom příliš nemluvit. Tvrdí to vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, kteří zkoumali archivní dokumenty. Koncerny věděli nejen o výskytu polonia, ale i o jeho podílu na vzniku rakoviny, cituje ABC News šéfa výzkumu Hrayra Karagueuziana.

 

Až příliš přesné výpočty

Tabákové společnosti v šedesátých letech podrobně zkoumaly, jakému množství radioaktivní látky je vystaven kuřák za dvacet let kouření. Zjistily, že v důsledku polonia zemře na rakovinu plic 120 až 138 osob na každých tisíc pravidelných kuřáků. O existenci výzkumu však veřejnost raději neinformovaly. Podle Cheryl Healtonové, která je soudní zapisovatelkou u procesů proti tabákovým koncernům, je za zamlčením informací také v té době začínající studená válka. Američané se báli jaderného útoku a jakákoliv zmínka o radioaktivitě by způsobila výrazný propad kouření. A to tabákové koncerny nechtěly. I proto ví o radiaci minimum lidí.

 

Až příliš nebezpečná látka

Polonium 210 je radioaktivní látka, která vylučuje nebezpečné alfa částice. Malé množství se nachází v atmosféře a v půdě, kde jeho koncentraci zvyšuje používání průmyslových hnojiv. Když se dostane přímo do plic, poruší jejich citlivý povrch. Když se na tyto místa dále dostanou rakovinotvorné látky, snadněji dochází k rakovinotvornému bujení.

Jedy v cigaretách

Tyto látky společně výrazně zvyšují riziko rakoviny plic. Takže tabákový dým je ještě nebezpečnější, než jsme si dosud mysleli!

Prohlásil lékař John Spanger, který zkoumal dosah polonia na plíce.

 

Drží se desítky let

Polonium 210 se přirozeně nachází ve vzduchu i ve vodě, a proto je logické, že jej lze nalézt v rostlinách, tedy i tabáku, prohlašuje mluvčí Philips Morris David Sutton. K výzkumu uvedl, že o poloniu v tabáku se vědělo.

 

Tabák radioaktivní být nemusí!

Polonium 210 v tabáku již od osmdesátých let nemuselo být. Od této doby výrobci mají k dispozici technologii, kterou by tabák vyčistili. Oficiálně tvrdí, že by to bylo příliš drahé a mohlo by to mít vliv na výrobce i přírodu. Karagueuzian však tvrdí, že by to změnilo chuť cigaret a staly by se méně návykovými. Tuto metodu čištění tabáku firmy nepoužívají dodnes.

 

Vědci upozorňují, že polonium se neztratí jako dým.

Polonium zůstává v okolí desítky let. Váš kouř vdechuje Vaše rodina, pes i kočka. Kolik kuřáků však chce vystavovat své děti radiaci?

 

300 násobek radiace

Průměrný silný kuřák, se spotřebou jedné a půl krabičky denně, zatěžuje plíce 300 násobkem přirozené radiace.

 

Nevím sám, jestli hned přestanu kouřit...

Ale urazil bych ruku každému, kdo jede autem s dětmi a pálí jednu za druhou!

 

Zdroj

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Konspirační skupiny   Tabákový průmysl   Konspirace   Cigarety   Tabák   Polonium   Ze zahraničí  


Kategorie Tabákový průmysl

Proč mladí lidé kouří cigarety?Proč mladí lidé kouří cigarety?
Mezi kuřáky je mnoho těch, kteří začali holdovat tomuto návyku ještě před dovršením osmnáctého roku věku. Ve skutečnosti převážná většina z nich začala kouřit ještě jako teenager. Proč?


Kategorie Ze zahraničí

Série podivných sebevražd bankéřů (2)Série podivných sebevražd bankéřů (2)
Zprávy o sebevraždách bankéřů, ke kterým došlo rychle po sobě, v Londýně a v USA, se objevily na internetu koncem ledna. Dalo se předpokládat, že to třemi sebevraždami neskončí.


Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.


Slavoj Žižek píše Naděždě z Pussy RiotSlavoj Žižek píše Naděždě z Pussy Riot
Členka protestní ruské hudební skupiny byla uvězněna na Sibiři, ale věznitelé dovolili, aby si dopisovala se slovinským filosofem Slavojem Žižekem.


Kde není pitná voda, tam pomůže reklamaKde není pitná voda, tam pomůže reklama
Billboardy podél silnic a dálnic u nás nemají příliš dobrou pověst a je snahou se jich postupně zbavit. V Peru ovšem přišli s netradičním vyžitím reklamních poutačů.


Kolumbie: prezident prý tajně jedná s FARCKolumbie: prezident prý tajně jedná s FARC
Prezident Juan Manuel Santos prý tajně jednal s představiteli FARC na Kubě. Rozjedou se po více než 10 letech mírové rozhovory?


Sýrie – Výbuch ve štábuSýrie – Výbuch ve štábu
Situace se rychle mění. V krizovém štábu vybuchla bomba, zahynulo několik vysoce postavených činitelů. Ze země utíkají denně tisíce lidí. Izrael pohrozil intervencí.


Ohnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohroženaOhnivý kruh se probouzí k životu, Amerika je ohrožena
Počet seismických aktivit po celé planetě roste. Ohnivý kruh se probouzí a je to špatná zpráva zejména pro západ USA.


Proč se zabývat Sýrií?Proč se zabývat Sýrií?
Evropa věnuje pozornost syrské občanské válce, protože je to blízko. Američané sledují pozorně vše, co je poblíž ropných polí.


Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí