internetWEEK.cz menu TOPlist

Írán klepe na dveře vesmíru a co Evropa?

Írán klepe na dveře vesmíru a co Evropa?

Írán již vystřelil vstříc vesmíru opici. Pokračují tak přípravy na budoucí let člověka, kterým se země dostala do prestižního klubu, v němž chybí Evropa…

 

Írán klepe na dveře vesmíru a co Evropa?

Írán slaví další malý, z hlediska výzkumu vesmíru zanedbatelný, avšak pro vlastní pilotovaný program naprosto klíčový krok. Po suborbitální dráze se prolétla malá opička. Íránci se tak mírně inspirovali u amerických kolegů, kteří rovněž při prvních krocích ve vesmíru používali opice, byť v jejich případě šlo o šimpanze. Opice se nedostala na oběžnou dráhu, ale pouze přičichla k vesmíru a po několika desítkách minut přistála na Zemi. Kapsle Pishgam (v perštině výraz pro průkopníka) se měla dostat do výšky až 120 km, tedy 20 km dohodnutou hranicí vesmíru.

 

Počátky íránského programu

Let íránské opice příliš mnoho expertů nepřekvapil. Tamní kosmický program totiž kráčí po logických krocích už delší dobu. Koncem října 2005 se do vesmíru podívala první íránská družice Sinah-1. Tehdy se ještě vezla na vrcholku ruské rakety. Mezinárodní spolupráce se zeměmi, které vůči Íránu neuplatňují tak tvrdý kurz jako západ, pokračovala i v dalších letech. Do vesmíru se v roce 2008 podívala íránsko-thajsko-čínská družice Environment 1 s cílem lepšího sledování přírodních katastrof. Družici vynesla čínská raketa Dlouhý pochod.

 

Vlastní raketa

Írán už má i první vlastní raketu. Safír alias Vyslanec má na délku 22 metrů a průměr 1,2 metrů. Jeho nosnost je asi 50 kilogramů, což stačí na malé družice a opičky, nikoliv však na vyslání pilotované kosmické lodě, což je budoucím cílem Íránu. S prvním pilotovaným letem tak nemůžeme počítat dříve než kolem roku 2020.

 

Safír zatím vynesl na oběžnou dráhu několik malých družic. Tou první byla v únoru 2009 telekomunikační družice Omid (Naděje). Podle některých zpráv se Írán pokusil o neúspěšný start první družice už o rok dříve. Oficiální verze je však taková, že šlo pouze o plánovaný suborbitální let. V červnu 2011 následovala meteorologická družice Rašád 1 (Pozorovatel) a v únoru 2012 Navid pro sledování přírodních katastrof.

 

Suborbitální testy

Kromě startů menších družic podniká Írán se svou raketou také suborbitální lety se zvířaty. Raketa je v tomto případě pokřtěna jména Kovošgar. První start proběhl už v únoru 2010, kdy se po suborbitální dráze prolétla krysa, želva a několik červů. V březnu 2011 proběhl zkušební let kabiny pro budoucího opičího kosmonauta, avšak ostrý let v září 2011 úspěšný nebyl.

 

 

V nejbližší době hodlá Írán vyvinout raketu pro vynášení těžších družic na nízkou oběžnou dráhu ale také na geostacionární dráhu, na níž operují satelity, které jsou díky své oběžné době 24 hodin trvale zavěšeny nad jedním místem.

 

 

A co Evropa?

Írán se samozřejmě hodlá v dlouhodobějším horizontu (2019-2020) připojit k prestižnímu klubu, do něhož patří Rusko, Čína a USA v něm mají dočasně „pozastavené členství“. Jde o klub zemí, které dokáží vlastnímu prostředky vyslat člověka do vesmíru. Evropa mezi ně nepatří a jen tak asi patřit nebude.

 

V minulosti se objevilo a zase vytratilo několik plánů na evropské pilotované lodě. Od těch pohádkových typu raketoplánu Hermes až po pragmatičtější ve formě spolupráce s Ruskem na nové pilotované lodi.

 

Dnes je asi nejschůdnějším řešením přestavba automatické kosmické lodě ATV, která dopravuje zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici. ESA však nedávno podepsala dohodu s NASA, spočívající v předělání ATV na servisní modul pro americkou pilotovanou loď Orion. Společně mají díky nové americké raketě SLS v roce 2017 obletět Měsíc bez astronautů a o dva roky později s nimi. USA kromě Orionu dávají přednost soukromým firmám. Konkrétně mimo jiné pilotované verzi nákladního Dragonu nebo raketoplánu Dream Chaser.

 

Ale zpět k Evropě. Je současný mírně pasivní postup správný? Evropská kosmická agentura (ESA) je dnes, co se financí týče, druhou největší kosmickou agenturou, i když na svou americkou sestřičku poměrně dost ztrácí. Nejedná se při tom o malou, byrokratickou a vlastně zbytečnou organizaci. Sondy ESA zkoumají planety, družice operují na oběžné dráze a ve výstavbě je navigační systém Galileo. ESA má i vlastní nosné rakety a sází zejména na spolupráci. Ať už s USA (zmíněný Orion) nebo s Ruskem, od něhož mimo jiné kupuje rakety Sojuz, které pod evropskou vlajkou startují z evropského kosmodromu Korou.

 

Možná je tato cesta lepší volbou, než létat do vesmíru jen s dalším vlastním písečkem a to zejména v době, kdy některé zadlužené členské státy nemají ani na zaplacení svého podílu na aktivitách ESA.

 

Foto: Wikipedia & xinhuanet.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Evropa   Vesmír   Irán  


Kategorie Irán


Křesťané to v Číně a v Iránu nemají zrovna lehkéKřesťané to v Číně a v Iránu nemají zrovna lehké
Jsi-li křesťan, nejezdi do Číny ani do Iránu. Proč? Protože by ses taky nemusel vrátit.Iránský prezident naznačil, že útoky z 11. září  zorganizovaly USAIránský prezident naznačil, že útoky z 11. září zorganizovaly USA
Je možné, aby americká vláda zorganizovala útok na Dvojčata z 11. září 2001? Zdá se vám to nepravděpodobné? Nebo naopak patříte k těm, kteří si myslí, že na těchto konspiračních teoriích skutečně něco pravdy je?


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ? Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí