internetWEEK.cz menu TOPlist

Obří solární elektrárna na Sahaře: spása nebo fikce?

Obří solární elektrárna na Sahaře: spása nebo fikce?

Už více než 26 let existují plány na stavbu obří solární elektrárny na Sahaře, která by vyráběla elektrickou energii pro Evropu. Ambiciózní projekt je nyní ohrožen.

 

Obří solární elektrárna na Sahaře: spása nebo fikce?

Fyzik Gerhard Knies přišel v roce 1986 po nehodě jaderné elektrárny v Černobylu s myšlenkou na vytvoření solární elektrárny na Sahaře, která by vyráběla elektrickou energii pro Evropu.

 

Projekt obdržel konkrétnější obrysy teprve před pár lety. Do roku 2050 by měla být postavena nejen hlavní část – obří solární elektrárna na Sahaře ale také další prvky. Elektrická energie by se mohla vyrábět ve větrných elektrárnách, pomoci biomasy či geotermální cestou. Samotná solární elektrárna má pokrýt kolem 15% spotřeby elektrické energie Evropy.

 

V konsorciu projektu Desertec zasedli mimo jiné firmy jako Siemens, RWE nebo E.ON. Právě Siemens se ovšem rozhodl z projektu solární elektrárny vycouvat. Důvodem je samozřejmě fakt, že sluníčko jako zdroj elektrické energie není v poslední době v Evropě zrovna oblíbené. Konec konců v České republice bychom o tom mohli vyprávět. Solární boom nám pořádně ztučnil už tak mastný účet za elektřinu.

 

Siemens byl přitom hnacím motorem celého projektu. Důvodem jeho vycouvání může být nejen „blbá nálada“, co se solární energetiky týče, ale také sázka na špatnou technologii. Siemens vsadil na izraelský nápad se zrcadly, jež soustřeďují sluneční světlo do jednoho místa. V něm se nachází materiály pohlcující teplo, které zajistí ohřev vody. Pára následně roztáčí turbínu. Jedná se sice o teoreticky dobrou myšlenku, její praktické provedení ovšem nemusí být příliš efektivní v porovnání s klasickou výrobou energie skrze fotovoltaické panely. Jejich cena v posledních letech totiž dramaticky klesá.

 

 

Lidé okolo projektu Desertec tvrdí, že odchod Siemensu na původních plánech nic nemění. Na to, že v nejbližších desetiletích poputuje elektrická energie ze Sahary do Evropy skrze kabely pod Středozemním mořem, si ovšem dnes už asi vsadí málokdo.

 

Zdroje: Wikipedia, http://www.nature.com/news/sahara-solar-plan-loses-its-shine-1.11684

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Ekologie   Solární energie   Solární panely   Evropa   Afrika   Sahara   Byznys  


Kategorie Ekologie


Jsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řasJsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řas
Celá desetiletí vědci pracují na ekologické alternativě fosilních paliv z řas. Ty umí zpracovat oxid uhličitý podobně, jako naše tělo cukr. Nyní se podařilo zdvojnásobit produkci tuků řasami na 40% přijatého CO2.



Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.



Očekávané technické novinky v automobilovém průmysluOčekávané technické novinky v automobilovém průmyslu
Automobilismus čelí byrokratické revoluci. Na spalovací motory se chystají další a další zákazy a regulace. Ačkoliv plnohodnotná ekologická náhrada není. Jak lze současná auta a paliva vylepšovat?



FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?
Množivý (Fast Breeder Reactor) reaktor dokáže využít odpad ze současných reaktorů, připravit jim palivo, zpracovat Plutonium z jaderných zbraní a zejména využít Thorium, jehož zásoby máme na tisíce let. A v Rusku již jeden jede na 100%...



Pomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing WatchPomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing Watch
Leonardo DiCaprio a Google představili technologii, která umožňuje komukoliv na Zemi odhalovat nezákonný rybolov z vesmíru. Ten je odhadován na 35% celkového mořského výlovu. Díky tomu jsou ryby jako tuňáci a mečouni na desetině původních stavů...



Záhada: Kam zmizeli vrabci?Záhada: Kam zmizeli vrabci?
Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.



Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?
Jaké písmo používáte při tisku a přemýšleli jste někdy nad tím, zda jeho změnou nelze ušetřit peníze?



WHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročněWHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročně
Světová zdravotnická organizace vydala tiskovou zprávu, podle které zemře každoročně na rakovinu plic, způsobenou znečištěním ovzduší, 223 tisíc lidí. Do roku 2030 se má přitom tento počet zdvojnásobit.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí