internetWEEK.cz menu TOPlist

Začíná nová etapa kosmických letů

Začíná nová etapa kosmických letů

Úspěšný start soukromé kosmické lodě Falcon 9 společnosti SpaceX k mezinárodní stanici ISS představuje začátek zcela nové etapy dobývání vesmíru. Vesmírné lety se totiž pomalu začínají dostávat do soukromých rukou. Ztratí státy svůj monopol?

 

Začíná nová etapa kosmických letů

Dobývání vesmíru je bezesporu jedna z nejvíce fascinujících kapitol lidských dějin. Zatímco na Zemi člověk navštívil už prakticky všechna myslitelná místa, vesmír je pro nás stále tajemným prostorem, do jehož hlubin jsme se mohli podívat jen ve sci-fi filmech. Vrcholem lidských schopností zatím bylo několikeré přistání na Měsíci. To zároveň symbolizuje vrchol toho, čemu se říká vesmírné závody mezi USA a tehdejším Sovětským svazem.

 

Právě urputné soupeření mezi kapitalistickými Spojenými státy a socialistickým Sovětským svazem, které započalo prakticky ihned po skončení druhé světové války, přineslo zdolání nejdůležitějších met na poli vesmírných letů. První start rakety, vypuštění první družice, první pilotovaný let s lidskou posádkou, první výstup člověka do vesmíru, první přistání člověka na Měsíci. Dílčích úspěchů a prvenství bylo přitom samozřejmě daleko víc. Ze zpětného pohledu se studená válka jeví jako zlatý věk v objevování vesmíru. Dva nejmocnější státy za cenu obrovských ekonomických (a také lidských) obětí posunuly během třiceti technologické hranice o neuvěřitelný kus dopředu. Byla to doba velkých vizí a velkých činů. Jak řekl prezident J.F. Kennedy při zahájení programu Apollo: „Nevybrali jsme si přistání na Měsíci, protože je to lehké, ale protože je to těžké.“ A přesto se to podařilo.

 

Po pádu železné opony a konci studené války nastala další etapa, kterou by bylo možné označit jako éru mezinárodní spolupráce. Rusko už nebylo nepřítel, ale partner, stejně jako mnoho dalších zemí. Nositelem většiny aktivit byly americké raketoplány, které započaly svou kariéru už v osmdesátých letech, tedy na konci studené války. Právě díky nim se mohl uskutečnit ambiciózní projekt velké mezinárodní vesmírné stanice ISS. Raketoplány sloužily jako mezci či chcete li taxíky, dovážející na orbitu všechny potřebné součásti, potraviny a samozřejmě také posádku. Zdatně jim sekundovaly relikty vesmírných závodů ruské lodě Sojuz. Právě ono taxikaření udělalo z vesmírných letů v očích veřejnosti něco běžného. Do vesmíru se vypravili i první vesmírní turisté. Vesmírné výpravy miliardářů na palubách lodí Sojuz jasně ukázaly, že místa v raketách už nejsou rezervována jen vojákům či vědcům. Začalo se poprvé spekulovat o komercionalizaci vesmírných projektů.

 

Zároveň se objevovaly první nesmělé hlasy, které varovaly, že masivní využívání raketoplánů pro orbitální lety je vlastně ústup od původních smělých plánů, které měla NASA. Kam se poděla kolonizace Měsíce a proč se tam už nelétá? Co bude s expedicí na Mars? Bylo zřejmé, že raketoplány nejsou odpovědí na tyto otázky.

 

Tento rok NASA ukončila lety raketoplánů a Spojené státy se poprvé od zahájení vesmírné éry dostaly do situace, kdy neměly nosič, který by vynesl jejich kosmonauty k ISS. Museli se tak zcela spolehnout na své ruské partnery, kteří i nadále provozují taxík Sojuz. Jaká to je rána pro americkou prestiž asi není třeba dodávat. Potvrdila se tak předchozí varování, že Američané nemají žádnou realistickou koncepci na budoucí meziplanetární lety. NASA už také vyhlásila, že má jiné priority, než pilotované lety do vesmíru. K tomu došlo ruku v ruce s dramatickým snížením rozpočtu pro NASA. V době hluboké ekonomická krize mnoho daňových poplatníků v Americe považovalo vesmírné hrátky za zbytečný luxus. Republikánský senátor Richard Shelby k tomu lakonicky poznamenal, že jde o „smrt vesmírných výprav“.

 

SpaceX Falcon 9 před startem

 

NASA se uchýlila k jedinému řešení této situace a projevila ochotu přenechat lety k ISS soukromým raketám. Soukromé firmy zabývající se konstrukcí raket po nabídce ihned skočily. SpaceX a její raketa Falcon 9 s modulem Dragon, Sierra Nevada a malý raketoplán Dream Chaser, Orbital Science Corporation a stroj Antares a modul Cygnus nebo společnost ATK a nosič Liberty. Většina projektů je ve fázi testování, nicméně Falcon 9 se stal první soukromou vesmírnou lodí, která vzlétla do vesmíru. Pro NASA tak zřejmě definitivně odpadá nutnost zabývat se vývojem vhodných orbitálních nosičů a může se tak soustředit na své velké projekty, jakými je raketa Orion, která by jednou snad mohla letět k Měsíci nebo dokonce k Marsu.

 

SpaceX modul Dragon na cestě k ISS

 

Falcon 9 otevřel novou cestu, která znamená jednak zlevnění rutinních letů k ISS, jednak přináší vesmír zase o něco blíže běžným lidem. Pokud se lety k ISS stanou skutečně rutinní, levnou a zcela bezpečnou záležitostí, vesmírných turistů bude přibývat a cena „zpátečního lístku“ Země – ISS bude v čase klesat. Asi ještě dlouho na něj z našeho průměrného platu nevyděláme, ale možná už třeba naše děti… Kdo ví.

 

Video ze startu rakety Falcon 9:

 

 

Video: YouTube.com
Foto: diit.cz a flickr.com

 

Další příspěvky autora: Tomáš Chalupa


Články ve stejných kategoriích:

Vesmírná turistika   NASA   ISS   Vesmír   Kosmická loď   Falcon 9  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ? Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí