internetWEEK.cz menu TOPlist

Na Zemi přistane utajovaný raketoplán

Na Zemi přistane utajovaný raketoplán

V Kalifornii má v nejbližších dnech přistát raketoplán X-37B, který provozuje Letectvo USA. Co přesně kosmický koráb na oběžné dráze dělal, zůstává utajeno.

 

Na Zemi přistane utajovaný raketoplán

Historie kosmonautiky je plná nejrůznější konceptů, plánů i pouhých náčrtků raketoplánu – stroje, který se vydává do vesmíru jako raketa a po splnění cílů přistává na zemském povrchu jako bezmotorový kluzák. Výhody raketoplánu měly být zřejmé: zatímco z klasické rakety o výšce několika desítek metrů obvykle nezbude nic, případně jen malá kosmická loď, raketoplán měl být používán opakovaně a tím mělo dojít k úspoře finančních prostředků. To se ovšem nakonec nestalo a nejslavnější zástupce mezi raketoplány – americký Space Shuttle byl velmi drahým kosmickým dopravním prostředkem. Jeden start vyšel průměrně na 500 milionů dolarů.

 

Zatímco americké raketoplány absolvovaly 135 letů do vesmíru, jejich sovětský kolega Buran letěl jen jednou a to ještě bez posádky.

 

Další plány na stavbu raketoplánů zůstaly pouze na papíře (například evropský raketoplán Hermes) a to až na jednu výjimku.

 

Raketoplán X-37B: dva lety do vesmíru

Firma Boeing postavila malý bezpilotní raketoplán X-37. Projekt původně začal pod hlavičkou NASA někdy ke konci 90. let ale konkrétnějších výstupů se nedočkal. V roce 2004 převzalo projekt Letectvo Spojených států a vše nabralo podstatně rychlejší obrátky. Už o dva roky později se protop malého raketoplánu proháněl atmosférou při prvních testech. Dne 22. dubna 2010 pak „B verze“ X-37 odstartovala na svou první misi do vesmíru pomoci rakety Atlas V, kterou používá NASA k vypouštění družic a kosmických sond.

 

Raketoplán X-37B | Foto Wikipedia

Mise raketoplánu byla vzhledem k zadavateli tajná, což vyvolalo celou řadu spekulací ohledně vojenského poslání.

 

Kosmický koráb nakonec přistál 3. prosince 2010 na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii. Na téže přistávací dráze by v nejbližších dnech měl přistát raketoplán X-37B znovu po skončení druhého letu, který započal 5. března 2011.

 

Od tajných informací ke spekulacím

O raketoplánu X-37B se toho po internetu moc nedočtete a když už, jde většinou o spekulace. Při prvním letu se objevily zvěsti, že X-37B přelétává nad Íránem a Severní Koreou. Reálně to ovšem nemusí nic znamenat. Raketoplán si totiž nepoletuje vesmírem jak se mu vzpomene ale po oběžné dráze, která během první mise měla sklon asi 40°. To není nikterak překvapivá hodnota, očekávali bychom i větší sklon dráhy vůči rovníku. Tento mu ovšem zajistil, že bude přelétávat nad větší částí zemského povrchu – tedy i oběma zeměmi, které jsou v hledáčku americké armády.

 

Poměrně často se také psalo, že X-37B může na oběžné dráze pracovat až 270 dní. Tento údaj se ale ukazuje jako nesprávný, když uvážíme, že končící druhá mise trvala 15 měsíců!

 

Význam vesmíru armádu je obrovský

Kosmický prostor je samozřejmě důležitou oblastí pro vojenské složky. Nesmíme zapomínat, že po oběžné dráze se pohybují družice, které slouží ke špionáží, komunikaci nebo navádění střel. Konec konců známý navigační systém GPS je převážně vojenskou záležitostí.

 

Čím více roste význam kosmického prostoru pro vojenské účely, tím více roste i chuť tento prostor kontrolovat. Likvidace družic nepřítele nebo ochrana vlastních družic mohou být absolutně klíčové prvky budoucích konfliktů.

 

Parametry raketoplánu X-37B:

 

  • Délka: 8,9 m
  • Rozpětí křídel: 4,9 m
  • Vzletová hmotnost: 5 tun
  • Nákladový prostor: 7x4 m
  • Start: raketa Atlas V, Mys Canaveral (Florida)
  • Přistání: Vandenbergova letecká základna (Kalifornie)

Pokud budou po přistání raketoplánu X-37B nějaké fotografie či videa, dáme je na náš Facebook:

 

http://www.facebook.com/pravducz

 

Náš Facebook je přístupný i pro neregistrované uživatele Facebooku, přijďte se podívat!

 

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Země   Kosmická loď   USA  


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí