Chcete se stát kosmonautem? Dneska to není žádný problém, stačí mít na účtu přebytečných pár milionů dolarů.
Kosmická turistika je bez nadsázky velmi malým a drahým ale přesto reálným segmentem cestovního ruchu. Už na příští rok chystá společnost Virgin Galactic lety na hranici vesmíru. Pokud zaplatíte 5 milionů korun, posadí vás a dalších pět dobrodruhů do malého raketoplánu, který je nejdříve vynesen speciálním letadlem do výšky 15 km, odkud odstartuje pomoci raketového motoru. Během 2,5 hodin vás česká suborbitální let do výšky 110 km, dosažení rychlosti 4000 km/h, stav beztíže a výhled na naší planetu ne nepodobný tomu, který vidí astronauti.
Virgin Galactic (uprostřed) miliardáře Richarda Bransona je vynesen speciálním letadlem do výšky 15 km, odkud startuje.
Máte ale ještě další možnost. Můžete z kapsy vytáhnout podstatně větší balík peněz a udělat si exkurzi na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Obří vesmírný přístav o ploše fotbalového hřiště obíhá Zemi ve výšce 360 km. Obvykle v něm pobývá šestice profesionálních astronautů z USA, Ruska, Evropy, Japonska a dalších zemí, ale za 30 milionů dolarů můžete být krátkodobým hostem i vy. A není to teorie, už 7 turistů na stanici pobývalo.
ISS: Obří vesmírný přístav o ploše fotbalového hřiště obíhá Zemi ve výšce 360 km
Časosběrné video z ISS
Pokud se vám líbí časosběrná videa, zde jich najdete celou řadu nejen z kosmu | Kategorie časosběrné video >>>
Posádku na ISS dopravuje ruská kosmická loď Sojuz. Ten dokáže do vesmíru a zpět dopravit tři lidi a u stanice zároveň funguje jako záchranný člun pro případ havárie, zranění či ohrožení kosmickým smetím. Jedná se o poměrně spolehlivou loď, kterou postavil guru sovětského kosmického výzkumu Sergej P. Koroljov (zemřel v roce 1966).
Sojuz má jednu nevýhodu. Ve vesmíru vydrží asi půl roku. Právě proto byla stanovena perioda výměny posádky stanice v půlročních intervalech. Praxe byla taková, že „nový“ Sojuz odstartoval do vesmíru s novou posádkou, připojil se ke stanici a po pár dnech se stará posádka vrátila ve „starém“ Sojuzu zpět na Zemi. Aby to nebylo tak jednoduché, jednoho člena posádky dopravoval do vesmíru raketoplán. Tento astronaut pak pracoval chvíli se starou a později s novou posádkou. V Sojuzu díky tomu bylo volné místo, které mohlo Rusko občas využít k cestě vesmírného turisty. Cestovatel letěl na ISS v novém Sojuzu a po týdnu na vesmírném komplexu se vrátil na Zemi se starou posádkou.
Dokud létaly raketoplány, bylo v Sojuzu občas místo i pro vesmírného turistu...
Raketoplány jsou však už v muzeu, takže jediným dopravním prostředkem na ISS zůstává Sojuz a volná sedačka pro kosmické turisty už nějaký ten pátek není k dispozici. Motory rakety Sojuz (ano loď i raketa nesou stejné jméno) navíc burácejí na kosmodromu Bajkonur 4x ročně. Počet členů posádky stanice se totiž zvýšil na 6.
Rusům se přesto začíná opět otevírat možnost pro kosmickou turistiku. K tomu se ale dostaneme později, teď se podívejme na sedm dosavadních turistů. Byli jimi:
Úspěšný start soukromé kosmické lodě Falcon 9 společnosti SpaceX k mezinárodní stanici ISS představuje začátek zcela nové etapy dobývání vesmíru. Vesmírné lety se totiž pomalu začínají dostávat do soukromých rukou. Ztratí státy svůj monopol? Čtěte na internetWEEK.cz | Začíná nová etapa kosmických letů >>>
Dennis Tito (USA): 28. dubna – 6. května 2001
Americký podnikatel a první vesmírný turista. Pracoval v Laboratořích tryskového pohonu (JPL) při NASA a později založil firmu, která se snaží analyzovat investiční rizika prostřednictvím matematických nástrojů.
Mark Shuttleworth (JAR): 25. dubna – 5. května 2002
Jihoafrický podnikatel je zakladatelem společnosti specializující se na internetovou bezpečnost. Později ji prodal a založil investiční společnost. V roce 2004 stál u zrodu slavného linuxového projektu Ubuntu.
Gregory Olsen (USA): 1. – 11. října 2005
Je významným vědeckým pracovníkem v oblasti polovodičových detektorů infračerveného záření.
Anúše Ansáríová (USA): 18. – 29. září 2006
První kosmická turistka íránského původu a úspěšná podnikatelka v oblasti telekomunikací.
Charles Simonyi (USA): 7. – 21. dubna 2007 a 26. března – 8. dubna 2009
Američan maďarského původu a prozatím jediný kosmický turista, který si let do vesmíru zopakoval. Z jeho produkty se mnozí z nás setkávají každá den. Simonyi totiž mimo jiné pracoval pro Microsoft a je duchovním otcem Excelu.
Richard Garriott (USA): 12. – 24. října 2008
Programátor a vývojář počítačových her.
Guy Laliberté (Kanada): 30. září – 11. října 2009
Zakladatel cirkusu a pokerový hráč si také musel let do vesmíru zaplatit. V kartách ho bohužel nevyhrál. Laliberté je zatím posledním kosmickým turistou.
Stát se kosmickým turistou samozřejmě není tak jednoduché jako návštěva cestovní kanceláře před cestou do ciziny. Kromě zaplacení tučné faktury v hodnotě kolem 30 milionů dolarů musíte projít náročnou lékařskou prohlídkou a zúčastnit se dlouhého výcviku v Hvězdném městečku. Jeho součástí je nejen fyzická příprava ale i školení. Musíte se vyznat na ISS, obléknout si skafandr apod.
Přestože dnes v Sojuzu není místo, brzy se to změní. Američani a možná také Rusové totiž chtějí, aby někteří jejich členové zůstali na ISS ne půl roku ale celý rok. Cílem je simulovat podstatně delší pobyt člověka ve vesmíru kvůli budoucím letům na Mars či k planetkám. V Sojuzu by tak opět mohly být volná místa pro kosmické turisty.
Oficiálně by k obnovení kosmické turistiky mělo dojít v roce 2015, podle novějších informací se tak možná stane i dříve někdy „po roce 2013“.
Sarah Brightman (UK): sopranistka v očekávání
Zatímco prvních sedm statečných byli sice úspěšní ale pro většinu lidí na světě neznámí podnikatelé, osmým turistou nebo přesněji turistkou má být britská sopranistka Sarah Brightman (*1960). Jejím bývalým manželem je mimochodem slavný skladatel Andrew Lloyd Webber – autor Jesus Christ Superstar, Evity či Fantoma opery.
Ilustrační foto: Virgin Galactic
Videa: YouTube.com
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!