internetWEEK.cz menu TOPlist

Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu

Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu

Nebaví vás život na Zemi? Můžete se odstěhovat na jinou planetu, kde rozhodně nebude vaše tchýně, otravný soused ani podomní prodejci. S podobnou nabídkou přichází soukromá firma, která chce vybrat první kolonizátory pro osídlení Marsu.

 

Reality show chce poslat lidi na Mars bez možnosti návratu

Budoucnost pilotované kosmonautiky je v poslední době opět terčem vášnivých diskusí, do kterých se stále více zapojuje soukromý sektor. Ten je pořádně povzbuzen úspěchy firmy SpaceX, za níž stojí zakladatel PayPalu Elon Musk.

 

SpaceX vyvinula vlastní nosnou raketu Falcon 9 i kosmickou loď Dragon, která dopravuje zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici. Plány firmy jdou ovšem ještě dál, ve vývoji je těžší verze rakety ale také nosič, který se bude schopen vrátit po umístění nákladu na oběžnou dráhu zpět na Zemi k dalšímu použití. Testy této vychytávky už běží, jak se můžete přesvědčit na videu.

 

 

Kromě SpaceX jsou zde další firmy. Orbital Sciences Corporation předělala ruské rakety Zenit na raketu Antares a úspěšně ji v polovině dubna vyzkoušela. V létě by měla disponovat i vlastní kosmickou lodí. Bigelow Aerospace zase vyvíjí pro NASA i soukromníky nafukovací moduly, Sierra Nevada Corporation staví malý raketoplán. NASA nechává soukromníkům oběžnou dráhu Země a myslí na lovení asteroidů. Ty chce ovšem jedna z dalších firem dokonce těžit.

 

Kromě oběžné dráhy, kosmické turistiky nebo těžby asteroidů ale soukromý sektor stále více pokukuje po objektu, o něhož kosmické agentury v oblasti pilotované kosmonautiky zatím konkrétní zájem nemají. První lidé na Marsu nemusí být profesionální astronauti z NASA, ruské, čínské nebo evropské kosmické agentury ale dobrovolníci, najatí soukromou firmou.

 

Dragon od SpaceX u Mezinárodní kosmické stanice

Dragon od SpaceX u Mezinárodní kosmické stanice

 

Dvojice obletí Mars

Není to tak dlouho, co podnikatel a kosmický turista Dennis Tito přišel s nápadem poslat k Marsu dvojici lidí (ideálně manželský pár), která by rudou planetu obletěla a vrátila se zpět na Zemi. Penízky má sehnat soukromá nadace, techniku pak dodají zmíněné firmy SpaceX a Bigelow Aerospace. Konkrétně půjde o raketu Falcon Heavy a loď Dragon v kombinaci s nafukovacím modulem.

 

Jednosměrná jízdenka

Společnost Mars one jde ovšem ještě dál, dokonce na samotnou hranu kontroverzních a etických diskusí. Chce uspořádat reality show, která vybere budoucí první kolonizátory Marsu. Jak možná tušíte, vítězové poletí na Mars, ale už se nikdy nevrátí zpět. První čtyři dobrovolníci by se mohli vydat vstříc rudé planetě kolem roku 2022. Každé dva roky pak bude následovat další čtveřice. Vzhledem k jednosměrné povaze letu by prý mise mohla vyjít jen na 6 miliard dolarů. Mars one chce posílat na Marsu muže i ženy, kteří by tam mohli zakládat rodiny.

 

 

Před prvními kolonizátory dorazí na Mars průzkumné vozítko pro výběr první marsovské vesničky a loď se zásobami. Mars one s kořeny v Nizozemsku chce také využít technologii firmy SpaceX.

Podle aktuálních informací už má na 10 tisíc přihlášek ze 100 zemí světa. Projekt podporuje i laureát Nobelovy ceny Gerard´t Hooft nebo zakladatel reality show Big Brother.

 

Před časem se mimochodem nezávisle na tomto projektu nechala slyšet první žena ve vesmíru Valentina Těreškovová, že by na Mars bez možností návratu letěla. Reality show však bude patrně otevřena spíše mladším jedincům.

 

Letěli byste na Mars bez možnosti návratu? Napište nám svůj názor do diskuse nebo hlasujte v anketě na našem Facebooku.

 

Zdroje:
http://www.theage.com.au/technology/sci-tech/reality-show-to-send-people-to-mars-20130423-2ibqd.html
Foto: NASA

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavá myšlenka   NASA   Kosmická loď   Mars  


Kategorie Mars


Terraformace Marsu je možná o něco reálnějšíTerraformace Marsu je možná o něco reálnější
Hlavním rozdílem mezi Zemí a Marsem je magnetické pole, které chrání naši planetu před kosmickým zářením. Vědci nyní zjistili, jak jednoduše udělat ochranný štít. Třeba pro Mars!



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



Extrémní místa ve vesmíru, na kterých může být životExtrémní místa ve vesmíru, na kterých může být život
Občas to vypadá, že astronomové hledají mimozemský život až příliš podobný tomu pozemskému. Velmi vášnivé diskuse se však vedou také okolo možnosti života na místech, kde byste dovolenou trávit nechtěli.



Interaktivní panoráma z MarsuInteraktivní panoráma z Marsu
Dejte si na chvíli pauzu a podívejte se na nádherné panoráma, které bylo sestaveno z nových snímků z povrchu Marsu. Za vším je pojízdní laboratoř Curiosity.



Pilotovaný let na Mars je proti islámuPilotovaný let na Mars je proti islámu
Šejk Ali al Hemki vydal prohlášení, podle kterého je pilotovaný let na Mars v rozporu s islámem. K rudé planetě mezitím startuje první indická sonda.



Pošlete své jméno na Mars!Pošlete své jméno na Mars!
NASA připravila už tradiční propagační kampaň, díky které může každý snadno a hlavně zdarma poslat své jméno nebo jméno svého blízkého na rudou planetu.



Mars Curiosity: Konečně senzace!Mars Curiosity: Konečně senzace!
Na fotografii, kterou odeslala sonda Curiosity z Marsu, je patrný lesklý kovový předmět, který působí dojmem, že nevznikl přírodním procesem. NASA si ho nevšimla.



Problém pro vesmírné cestovatele: zastihne je AlzheimerProblém pro vesmírné cestovatele: zastihne je Alzheimer
„Houstone, máme problém, myslím, že někteří členové posádky začínají mít příznaky Alzheimerovy choroby“. S trochou nadsázky by nějak podobně mohla v budoucnu znít zpráva z dalekého vesmíru.



Nejlepší fotky z Marsu a konec velké kachnyNejlepší fotky z Marsu a konec velké kachny
Laboratoř Curiosity brouzdá Marsem v kráteru Gale a přináší nejen úchvatné snímky povrchu ale také informace o složení povrchu, atmosféry apod. Podívejte se na nejlepší fotografie, které dosud Curiosity pořídila.



Přestěhujeme se někdy na Mars?Přestěhujeme se někdy na Mars?
Země je naší kolébkou, ale každý musí jednou svou kolébku opustit. Dokážeme někdy přeměnit Mars v obyvatelnou planetu? Jak toho docílit?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí