internetWEEK.cz menu TOPlist

Fenomén virtuální měny Bitcoin

Fenomén virtuální měny Bitcoin

Aneb jak přijít o všechno snadněji a rychleji než si myslíte.

 

Fenomén virtuální měny Bitcoin

Ve světě existuje mnoho měn. Jsou zde takové, které mají jen malý vliv mimo území mateřského státu. Pak jsou zde měny, které mají světový význam. Od švýcarského franku přes euro až po dolar. Posledně jmenovaný udává třeba ceny ropy nebo zlata.

 

Existují však i měny, pro které hranice neexistují, a když už ano, tak pouze virtuální. Není to nic nového. Konec konců i takový kredit v mobilním telefonu je fakticky měnou. Za koruny dostanete jednotky a ty následně utrácíte za služby. V počítačových hrách existují virtuální měny v podobě líbivých zlaťáků. Zkuste ale za tyto zlaťáky z hry nakoupit zboží v internetovém obchodě. Samozřejmě, že nepochodíte.

 

Co je Bitcoin

Bitcoin je něco zcela jiného. Měna, která nemá hranice a kterou na rozdíl od koruny (jak jsme nedávno poznali) nikdo nereguluje a neovlivňuje.

 

Princip Bitcoinu (BTC) jsme už popsali v předešlém článku. Skutečné fungování této měny pochopí plně asi jen počítačoví odborníci. Nám postačí vědět, že:

  • Každý držitel BTC dostane vlastní adresu (dlouhý řetězec číslic a písmen)
  • Bitcoiny nikde fyzicky neexistují. Nejedná se o nějaké soubory v počítači nebo něco podobného. Vše se odehrává v síti. Celá síť ví o tom, kolik Bitcoinů vlastníte.
  • Představte si, že máte 1 Bitcoin a ten pošlete třeba Karlovi. Následně chcete poslat další, ačkoliv žádný nemáte. Transakce bude zamítnuta. Celá síť totiž ví, že jste měli jen jeden Bitcoin, stejně jako vy víte, kolik Bitcoinů má Karel a každý další uživatel.
  • Bitcoiny lze užívat v různých aplikacích.
  • Celkové množství měny je vždy známo. Není tak možné vyvolat uměle inflaci vytvořením většího množství BTC.
  • Počet jednotek sice roste ale stabilním tempem, které postupně zpomaluje a má svou hranici. Celkově má být v oběhu 21 milionů BTC a to někdy kolem dosti vzdáleného roku 2140.
  • Neexistuje pevný kurz.

 

Vývoj kurzu Bitcoinu vůči dolaru za poslední rok.

Vývoj kurzu Bitcoinu vůči dolaru za poslední rok.

 

Adrenalin, který vás připraví o košili i spodky

Bitcoiny mají dva zásadní problémy. Tím prvním je jejich jednosměrnost. Pokud uskutečníte nějakou platební operaci pomoci Bitcoinů, už ji nelze vrátit zpět. To je poměrně velký rozdíl oproti klasickým bankovním službám. Pokud pošlete někomu peníze pomoci internetového bankovnictví a splete se, máte šanci, že peníze dostanete zpět. Tato nevýhoda Bitcoinů se promítá také do bezpečnosti. Ukrást třeba milion dolarů z bankovního účtu je velmi obtížné. Pokud vyloženě někomu nedáte heslo a peníze vám někdo ukradne díky špatnému zabezpečení banky apod., dostanete je zpět. Ukrást ale milion dolarů v Bitcoinech je podstatně jednodušší. Dokonce lze ukrást milion dolarů tak, že velmi rychle okradete o Bitcoiny velké množství lidí. Stačí jim předem hacknout počítač.

 

Podobná krádež za bílého dnes nedávno proběhla v českém Bitcoinovém rybníčku. Hackeři totiž vykradli Bitcoinovou peněženku Bitcash.cz. Podobné peněženky s trochou nadsázky fungují jako PayPal. Můžete nakládat se svými Bitcoiny ale nikdo vás nevystopuje. V transakci vás zastupuje peněženka. Celkem od uživatelů největší české BTC peněženky zmizelo v nulách a jedničkách internetu v přepočtu 3-4 miliony korun. Kam se na tohle hrabou poctiví zloději s kuklou a bambitkou… Naštvaní uživatelé teď sice mohou sledovat, kudy putují jejich Bitcoiny, ale to je tak asi vše.

 

Prázdné virtuální peněženky ohlásila před pár dny také jedna z největších podobných služeb v Evropě, která má kořeny v Dánsku. Zmizelo v přepočtu zhruba 20 milionů korun.

 

Druhou nevýhodou Bitcoinů je velmi proměnlivý kurz. Není to podobné koruně, která vůči dolaru oslabila o pár procent a vyvolala bouři nevídaných rozměrů. U Bitcoinu se bez nadsázky může stát, že večer utratíte za jeden BTC například 920 Kč, kolem půlnoci to bude 1100 Kč a ráno zase jen 925 Kč. Podobné bezesné noci nejsou časté ale ani neobvyklé.

 

Co s Bitcoiny?

Možnosti využití Bitcoinů postupně roste. Nedávno byla v Bitcoinech prodána firma a jedna univerzita na Kypru zavede možnost platby školného v této virtuální měně. Kromě toho lze platit Bitcoiny ve stále větším počtu internetových obchodů. Hmatatelnou vychytávkou jsou bankomaty.

 

Bitcoinový bankomat vám nejprve vytiskne doklad o převodu, po schválení operace si pak můžete proti této stvrzence s unikátním kódem vybrat ze zařízení skutečné peníze.

 

V Česku podobný bankomat zatím není (aspoň o žádném nevím). Můžete si ale odskočit na Slovensko. V Bratislavě už bankomat na Bitcoiny mají. Funguje ale opačným způsobem. Eurové bankovky přeměňuje na Bitcoiny. K bankomatu přijdete s hotovostí a odcházíte s pocitem blaženosti, že máte někde na síti virtuální měnu. Pak už ji jen stačí všechnu převést do peněženky a peníze jsou fuč.

 

Aktuální kurz Bitcoinu vůči dolaru:

Graph of Bitcoin Market Price USD

 

Zdroje:
http://www.wired.com/opinion/2013/11/once-you-use-bitcoin-you-cant-go-back-and-that-irreversibility-is-its-fatal-flaw/
http://www.lupa.cz/clanky/jeden-z-nejvetsich-zprostredkovatelu-bitcoin-plateb-v-evrope-prisel-o-milion-dolaru/
http://www.root.cz/clanky/rekonstrukce-pripadu-bitcash-cz-jak-se-kradou-bitcoiny/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Finance   Bitcoin   Fenomén  


Kategorie Bitcoin


Bitcoin: nová světová měna?Bitcoin: nová světová měna?
Cigarety ve stánku nebo rohlíky v potravinách si za ně asi nekoupíte. Bitcoin je novou světovou měnou, která sice nepodléhá inflaci, prodělat košili však můžete během okamžiku.


Kategorie Fenomén


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.



Prožitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDEProžitky sdílené smrti nabourávají vědecké vysvětlení NDE
Shared-death experience je fenomén, který zkoumal Raymond Moody. Lidé, kteří jsou v přítomnosti umírající osoby, mají někdy zvláštní vjemy deformovaného prostoru, vidí světelný tunel nebo mají pocit, že se vznášejí.



Fenomén: Předtucha smrti Fenomén: Předtucha smrti
Historek o předtuše smrti existuje nespočetně. Smrt je záhadný fenomén, se kterým se pojí podivné věci mezi nebem a zemí. Jednou z těch podivných věcí je předtucha. Včetně 11. září 2001...



Fenomén: andělé jsou tady! - 2Fenomén: andělé jsou tady! - 2
Strážní a padlí andělé. Kdo nás zachraňuje a proč? Jsou okamžiky, kdy člověka někdo či něco zázračně zachrání. Tradiční vysvětlení zní – byl to anděl.



Fenomén: Přibližují se dimenze? (2)Fenomén: Přibližují se dimenze? (2)
Příběhy našich čtenářů. Halucinace nevysvětlují fenomén „prožitků blízké smrti“, možná žijeme v podivném vesmíru, kde současně existuje naše minulost, současnost i budoucnost.



Fenomén: Přibližují se dimenze?Fenomén: Přibližují se dimenze?
Některým lidem se dějí podivné věci - dívají se do paralelních světů. Jiní vidí svou minulost, která se stala, ale vidí i to, co se jim vůbec nestalo. Sbližují se paralelní světy nebo se zlepšují naše paranormální schopnosti?



Fenomén: Andělé jsou tady!Fenomén: Andělé jsou tady!
Andělé se vracejí. Lorna Byrne je vidí a povídá si s nimi. Emil Páleš anděly vědecky zkoumá. Rupert Sheldrake napsal Fyziku andělů. Přesto zůstávají nebeské bytosti záhadou.



Fenomén Teal Scott – Jsem napůl mimozemšťanFenomén Teal Scott – Jsem napůl mimozemšťan
V oblasti esoteriky se objevila další zajímavá žena. Jmenuje se Teal Scottová. Tvrdí o sobě, že je napůl mimozemšťanka a že má neuvěřitelné mimosmyslové schopnosti. Krom toho chce zachránit svět.



Fenomén spánkové paralýzyFenomén spánkové paralýzy
Usínáme s pocitem, že se nám nemůže nic stát. Nejspíše jsme totiž neslyšeli o stavu, který se nazývá spánková paralýza. Ta nás dokáže znehybnit v plném vědomí i na dlouhé hodiny! Již se bojíte usnout?



Fenomén jménem GuadalupeFenomén jménem Guadalupe
Turínské plátno zná asi každý. V Latinské Americe (Mexiko) existuje jeho obdoba, která ovlivnila dějiny kontinentu a dala za vznik některým národům. Obraz Panny Marie Guadalupské je stále opředen tajemstvími. Co na to věda a co mýty?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí