S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.
Následující startupy nás zaujaly a pokud pravidelně nesledujete náš výběr článků z internetu tradeWEEK, je možné, že Vás informace o nich minuly. Podle nás stojí minimálně za pozornost:
Český dodavatel technologií pro podnikovou správu a kontrolu tisku Y Soft podepsal novou strategickou dohodu s americkým výrobcem tiskáren Xerox. Smlouva pomůže brněnské firmě navýšit prodeje až v příštím fiskálním roce, kdy čeká růst o třetinu. Y Soft začne v polovině roku prodávat také vlastní tiskárny eDee, s nimiž míří na střední školy po celém světě.
Vynález českých inženýrů z firmy ROG se před několika lety uplatnil při opravě Kunratické spojky vedoucí mezi pražským Chodovem a Libuší. S pomocí 3D laseru tato technologie nasnímá potřebná data o silnici a následně navrhne frézování tak, aby byla vozovka po ukončení prací co nejrovnější. Autoři metody tvrdí, že zákazník ušetří až dvanáct procent nákladů.
Pardubická společnost Pardam začne vyrábět vlákna oxidu křemičitého revoluční technologií, kterou se jí podařilo vyvinout ve spolupráci s Univerzitou Pardubice. Nový materiál má ochránit proti vlhkosti jakýkoli jiný materiál a zároveň zachytit nežádoucí látky ze vzduchu. Podobný projekt prý ještě nikdo neřešil. Technologická agentura ČR (TA ČR) projekt podpořila částkou 5,1 miliónu korun.
Polský bookmaker STS koupil třetinu tuzemské firmy Betsys, která pro něho dodává IT systémy od fotbalového Eura v roce 2012. Betsyst dodává IT systémy nejen pro největšího polského bookmakera STS, ale i pro sázkové a loterijní firmy včetně například Sazky. „Potřebujeme se rozrůstat tak, že budeme pokrývat nové trhy a že rozšíříme naše vývojářské kapacity. U STS jsme dostali zázemí pro budování dalších vývojových center,“ říká k důvodům prodeje spolumajitel firmy Jiří Najman, který vlastnil Betsys napůl s Vladimírem Hranáčem.
Český fond Credo Ventures a slovenský Limerock Advisory kupují menšinový podíl v brněnském Runecastu. Start-up, který založila pětice cizinců dlouhodobě žijících v Česku, se zabývá vyhledáváním problémů a bezpečnostních hrozeb na virtuálních serverech. Software od Runecastu už používají třeba německá obdoba NASA nebo telekomunikační společnost Verizon z USA. Čechům se v oboru bezpečnosti a analýzy IT infrastruktury dlouhodobě daří. Úspěch se předpovídá i dalším brněnským start-upům Grey Cortex nebo Flowmon.
O jeho speciální obuv je nebývalý zájem. Původně jeden pár rolovacích botek ušil pro kamaráda. Pak se rozhodl nápad přihlásit do podnikatelských soutěží. A uspěl i v crowdfundingovém projektu. Teď rozjíždí výrobu ve velkém a chce proniknout také na zahraniční trhy.
Začínající firma Neuron soundware vyvinula umělou inteligenci, jež dokáže naslouchat strojům. Podle zvuku pozná třeba závadu na výhybce nebo eskalátoru. Firma s nápadem vyhrála soutěž start-upů v Nizozemsku a její technologii zkouší na německých nádražích společnost Deutsche Bahn.
ChemLight, s nímž autoři uspěli ve startupové soutěži, je úsporné designové osvětlení založené na chemické reakci. Kapalina při ní mění barvu a následně sama svítí. Tvůrci projektu se nyní chystají otevřít vlastní bar na pražských Vinohradech. Svítit se tu bude jak jinak než chemicky. "Přinášíme vědu do každodenního života," říkají Denis Havlena a Jakub Špaček.
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!