internetWEEK.cz menu TOPlist

Bitcoin: nová světová měna?

Bitcoin: nová světová měna?

Cigarety ve stánku nebo rohlíky v potravinách si za ně asi nekoupíte. Bitcoin je novou světovou měnou, která sice nepodléhá inflaci, prodělat košili však můžete během okamžiku.

 

Bitcoin: nová světová měna?

Bitcoin (BTC) je internetová měna, kterou lze platit prostřednictvím P2P sítě. Její počátky sahají do roku 2009, kdy spatřila světlo světa zásluhou uživatele pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Měna a vše okolo je šířena jako open source nebo také otevřený software. O klienty k platbě se tak stará početná sorta dobrovolníků z celého světa.

 

Bitcoin je unikátní měna. Neexistuje žádná centrální banka, která by jej ovlivňovala, není vázán na žádný stát nebo politické uskupení. Ale pozor! Nepleťme si Bitcoin s nejrůznějšími virtuálními měnami, které si zakoupíte za opravdové peníze a následně je třeba používáte výhradně při hře k nákupu životů, výhod apod. Bitcoin už zavádějí některé internetové obchody, ale jeho uplatnění je neomezené a stále roste. Jeho výhodou při nákupu v internetovém obchodě je fakt, že není nutné platit poplatky za platbou kartou, převodem atd. Další výhodou pro držitele je absolutní anonymita, což se může hodit zvláště při situacích podobných té na Kypru. BTC vám na rozdíl od peněz v bance nikdo nezdaní. Právě z anonymity uživatelů a nulové možnosti kontroly však mají těžkou hlavu vlády států a to s ohledem na praní špinavých peněz nebo boj proti terorismu.

 

Jak to funguje?

Pokud se do systému zapojíte, dostane vlastní unikátní adresu (poměrně dlouhý řetězec písmen a číslic). Díky této adrese můžete s BTC manipulovat z různých aplikací, není tedy nutné stahovat nějaký jeden unikátní program. Pokud máte například 10 BTC, neznamená to, že máte ve vašem PC staženo deset nějakých souborů nebo něco podobného. Jednoduše řečeno celá síť o vás ví a celá síť také ví, že máte tento počet BTC.

 

Chcete-li uskutečnit transakci, pak by na první pohled měla existovat nějaká autorita, která potvrdí její věrohodnost. Například banka je věrohodná instituce, která ručí za to, že skutečně danou částku máte na účtu a jakmile ji převedete, tak opět ručí za to, že vám částku odečte. Nemůžete tedy částku poslat dvakrát. Bitcoin ale žádnou autoritu nemá, o věrohodnost transakcí se starají tzv. mineři, kteří zabezpečují důvěryhodnost sítě svým výpočetním výkonem a za to dostávají odměnu v podobě určitého počtu BTC zdarma. Předpoklad je takový, že žádný subjekt nebo jednotlivec na světě nemůže disponovat tak výkonným hardwarem, aby celou síť ovládl a přemohl výkon minerů. Ale i kdyby se mu to povedlo, ovlivnil by pouze vlastní transakce.

 

Podívejte se na krátký dokument od BTC s českými titulky

 

Počet BTC roste stále pomaleji

Celkové množství měny je vždy známo. Není tak možné vyvolat uměle inflaci vytvořením většího množství BTC. Počet jednotek sice roste ale stabilním tempem, které postupně zpomaluje a má svou hranici. Celkově má být v oběhu 21 milionů BTC a to někdy kolem dosti vzdáleného roku 2140. Pro zajímavost, v roce 2033 bude v oběhu 99% BTC. Bitcoin může být ovšem dělen a to až na osm desetinných míst (0.00000001 BTC). Zásoba je tedy poměrně velká a nedostatek rozhodně nehrozí.

 

Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany. Je však možné mít peněženku i zcela offline (na papíře).

 

Bitcoin dnes, není Bitcoin zítra

Bitcoiny si můžete nakoupit nebo směnit. Neexistuje však pevný kurz. Neznamená to, že 1 BTC koupíte třeba za dolar dnes stejně jako zítra. Před pár lety v době začátků stál 1 BTC pár centů, v době krize na Kypru ovšem zaznamenal prudké výkyvy, kdy dokonce šel přes hranici 100 dolarů za 1 BTC. Během několika hodin jste mohli pořádně vydělat nebo také značně prodělat. Není divu, po BTC stoupla poptávka a s poptávkou roste i cena. Některé velké firmy dokonce zakládají společnosti, které mají za cíl investovat do BTC. Chystají se už rovněž první bankomaty na BTC.

 

Zdroje:
http://arstechnica.com/business/2013/03/experts-pour-cold-water-on-claim-that-cyprus-crisis-caused-bitcoin-boom/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
http://www.abclinuxu.cz/clanky/decentralizovana-kryptomena-bitcoin

  Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Bitcoin   Internet  


Kategorie Internet


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?




Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!
Každý den procházíme internet a z toho nejlepšího, co jsme objevili, tvoříme moderované rozcestí. Jen samé zajímavosti...



Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!
Buďte s námi i na sociálních sítích. Pomozte nám tvořit kvalitní obsah!



Čeština a internetové webyČeština a internetové weby
Je to téma, o kterém se mluví spíše nepřímo v diskusích pod články. Jak moc je důležitá kvalitní čeština na zpravodajských webech?



Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.



Populární hoaxy dnešních dní Populární hoaxy dnešních dní
Šíří se internetem jako epidemie. Někteří jim věří, jiné nechá aspoň na pochybách a některé rozčílí do nepříčetnosti.



Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.



Foťte se nazí, vyděláme miliardy Foťte se nazí, vyděláme miliardy
Bublinky nejsou jen v nápoji ale také v ekonomice. Reailtní bublinu střídá zlatá a tak dále. Hitem poslední doby jsou internetové bubliny, některé jsou ale přímo ohromné.



RSS pohodlně, aneb mějte obsah pod kontrolouRSS pohodlně, aneb mějte obsah pod kontrolou
Někteří lidé považují RSS za přežitek, jiní na něj nedají dopustit. Představujeme vám pěknou aplikaci, díky které můžete mít články z internetWEEK.cz i dalších zdrojů pěkně na dosah ruky.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí