Sídlo firmy od internetWEEK.cz
internetWEEK.cz menu TOPlist

Zajímavé myšlenky: Svět bez peněz

Zajímavé myšlenky: Svět bez peněz

Na Facebooku můžete narazit na název Hearth – Krb. Nejde o seznamovací agenturu nebo firmu prodávající krby, ale o projekt českého podnikatele a miliardáře Libora Malého.

Zajímavé myšlenky: Svět bez peněz

Hearth (krb, ohniště, výheň) je mezinárodní projekt, který pomáhá vzniknout světu, kde nebude zapotřebí peněz. Má fungovat na principu darů a výměnného obchodu. Jeho internetová aplikace Hearth.net byla spuštěna na „konci světa“. Určitě v tom byla inspirace „koncem světa“, kvůli kterému se mnoho lidí ptalo: A co bude dál? Jak to bude fungovat, až se Systém zhroutí? Ale původní záměr vznikl už někdy v roce 2008.

 

Libor Malý v roce 2011 prodal za téměř miliardu korun svou firmu LMC se servery Jobs.cz a Práce.cz. A může se tedy klidně zabývat podobnými projekty. Ale nemávejme nad tím rukou. Realizace na sebe bude nabalovat mladé a kreativní lidi, kteří mohou tento svět opravdu jednou změnit k lepšímu. Projekt Hearth má slogan „Prostor, kde dávat znamená dostat mnohem víc“.

 

Hearth na Facebooku

Na Facebooku si na Hearth.net zatím lidé píší o tom, co se jim stalo pěkného, jako Lůca: „Dnes mě domů z práce svezl zcela nezištně řidič firemního svozového autobusu.“ Někdo nabízí zápisky z cesty kolem světa, jako Pavlína. Je vidět, že zatím nikdo přesně neví, co s tím, ale že projekt přitahuje hlavně mladé lidi. Ozývají se jednotlivci, ale i skupiny a firmy, které inzerují své služby, což se asi podle nich blíží ideálu společného ohně, u kterého se mohou příchozí zahřát, ale musí přikládat, jinak oheň zhasne. Příznivci si vymysleli přezdívku pro sebe: „hearťhák“.

 

Zakladatel projektu chce, aby se nabídka co nejefektivněji potkala s poptávkou, aby byly transakční náklady co nejnižší. „Aplikace je jistá další forma sociální sítě. Není však anonymní, protože se buduje na systému komunit, v kterých se lidé vzájemně znají,“ vysvětluje Malý.

 

Malý nechce být investorem stále, očekává, že až se projekt rozjede, už jeho peněz nebude zapotřebí. První vlaštovky, které model „žiju bez peněz“ zkoušejí, už žijí v Německu, v Británii nebo v USA. Malý chce vytvořit prostor pro tento svět. „Tvořím smysluplnou alternativu,“ vysvětluje.

 

Nepřehlédněte: Pozitivní vize jednoho inženýra >>>

 

Další tvůrci nového světa

Podobných vizionářů je na světě víc. Jeden žije v Torontu a jmenuje se Ryan Dyment. Toho inspiroval kultovní film Zeitgeist: Addendum. Pozval zájemce o nový styl života do hospody a přišlo 30 lidí. Nyní je příznivců kolem tisíce. Zatím pořádají workshopy a různé akce. Dyment založil neziskový Institut pro ekonomiku založenou na zdrojích (Institute for A Resource-Based Economy- IRBE). Jejich první aktivitou bylo založení „Tool Library“, kde jsou k dispozici na vypůjčení zdarma různé nástroje. IRBE také plánuje založení Časové banky, což bude fórum, kde si lidé budou vyměňovat služby. Například grafik zde může vyměnit dvě hodiny své práce za dvě hodiny práce instalatéra. Mantra „čas jsou peníze“ tady neplatí, čas je jenom čas.

 

Zdroje:
http://ekonom.ihned.cz/c1-59004990-ekonom-libor-maly-spousti-projekt-hearth-pro-svet-bez-penez
https://www.facebook.com/Hearthnet.Ceska.republika.a.Slovensko?hc_location=stream
http://www.citynews.ca/2013/06/09/toronto-man-strives-for-world-without-money/
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/daviddmuir/
Foto: Libor Malý - Česká televize

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Zajímavé myšlenky   Peníze   Ekonomika   Facebook  


Kategorie Zajímavé myšlenky

Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...
Ať uděláte cokoliv, dopadne to pokaždé nějak blbě. A čím víc se snažíte, tím víc se v tom plácáte. Je to jako v bažině. Čím víc se budete plácat, tím horší to bude. Ven Vás dostane jen trpělivost, chladná hlava a naše patero...


Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.


Jak zastavit stárnutíJak zastavit stárnutí
Pro lidi nad 40 let. Existuje 5 chyb, které dělají lidé při kondičním cvičení. Jestliže chcete zpomalit nebo zastavit proces stárnutí svého těla, musíte se jim vyhnout.


10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví
Zdraví je důležité, ale ne vždy se nám chce pro zdraví něco dělat. Šaolinský mistr Šifu Yan Lei, z 34. generace bojového umění kung fu, nám radí, jak si zachovat zdraví a mládí co nejdéle. Je potřeba začít hned.


5 tipů jak být úspěšný5 tipů jak být úspěšný
Neseme si v sobě vzorce minulosti, které do nás otiskli zejména naši rodiče. Máme tendenci je napodobovat, a to i v tom, co nedělali dobře. Zkuste něco nového.


8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.


30 kroků ke štěstí30 kroků ke štěstí
Štěstí považujeme většinou za jakousi zvláštní nahodilou věc, někdy jenom za letmý pocit. Ale existují vyzkoušené způsoby, jak na této podivné věci pracovat a dokázat zajistit, aby stála na vaší straně.


Jak pořádně posílit mozekJak pořádně posílit mozek
Chcete, aby vám to pořádně myslelo? Musíte denně řešit nové úkoly a trénovat mozkové závity. Následuje několik tipů jak na to, abyste byli každý den o něco chytřejší.


Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíruMichio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru
Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?


Sídlo firmy od internetWEEK.czCOPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí