internetWEEK.cz menu TOPlist

Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru

Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru

Je člověk zodpovědný za své činy, má vůbec svobodnou vůli? A jaká budoucnost čeká náš vesmír, o kterém toho stále víme tak málo, a co s tím může udělat lidstvo?

Michio Kaku o svobodné vůli, záhadné temné energii a konci vesmíru

Michio Kaku, mediálně známý americký profesor teoretické fyziky, patří k popularizátorům vědy a rád se ve svých knihách zamýšlí nad budoucností lidstva. Vládne darem jednoduše vysvětlovat složitá témata. Jeho několikaminutové promluvy na nejrůznější témata jsou v angličtině dostupné na Youtube. Přeložili jsme pro vás dvě prezentace, jedna se zabývá prastarou filosofickou otázkou: „Má člověk svobodnou vůli?“ a v druhé profesor Kaku popisuje strukturu vesmíru a možnosti, jak by se mohl náš vesmír vyvíjet.

 

Máme svobodnou vůli?

Newtonovský determinismus říká, že vesmír jsou gigantické hodiny, které byly nataženy na začátku času a budou tikat navždy podle zákonů pohybu. Takže všechno, co budete jíst v dalších 10 letech od této chvíle, je pevně stanoveno. Einstein tomu věřil. Einstein byl determinista.

 

 

Znamená to, že vrah, třeba strašlivý masový vrah, není vlastně vinný tím, co spáchal, protože to bylo předurčeno již před miliardami let? Einstein si myslel, že není, v jistém smyslu, je pravda, že i masový vrah je k tomu nějak předurčený, ale on řekl, že by měl být stejně vsazený do vězení.

 

Potom ale přichází Heisenberg s principem neurčitosti a říká: „To je nesmysl. Existuje neurčitost. Vy nevíte, kde je elektron. Může být tady nebo na mnoha jiných místech, současně.“ Tohle se samozřejmě Einsteinovi nelíbilo, proto řekl, že Bůh nehraje s vesmírem kostky. No dobře, může být. Einstein se mýlil. Bůh hraje v kostky. Pořád sledujeme elektron, jak se hýbe. A vzhledem k jeho pozici, není jistota.

 

A co to znamená pro svobodnou vůli člověka? Znamená to, že v jistém smyslu, máme určitý druh svobodné vůle. Nikdo neurčuje vaši budoucnost na základě vaší minulosti. Vždycky je to divoká karta. Vždy existuje možnost nejistoty, ať děláme cokoliv.

 

Když se dívám na sebe v zrcadle, tak si říkám, že to, co vidím, nejsem ve skutečnosti já. Vypadá to jako já, ale vlastně to nejsem já. Teď to já nejsem. Jsem to já, jak jsem vypadal před miliardtinou sekundy, protože tu dobu potřebuje světlo, aby se dostalo ode mne k zrcadlu a zpátky.

 

Jaký je osud vesmíru?

 

V kosmologii věříme, že tento vesmír vznikl velkým třeskem před 13,7 miliardy let. Jiné alternativy byly vyloučeny. Také teorie stabilního stavu byly odmítnuty. Ale jak vesmír skončí? Máme několik možností. Jednou z možností je „velký křach“ (big crunch), kdy se vesmír zhroutí do obrovské ohnivé koule a možná potom znovu vybuchne. Další možností je zmrznutí vesmíru, vesmír se rozšiřuje a bude v tom pokračovat, až všichni nakonec zmrzneme, protože vesmír dosáhne absolutní nuly. Existuje také teorie, které se říká „big rip“ (velké rozervání), podle které se vesmír bude exponenciálně rozšiřovat a expandovat tak rychle, že vzdálené galaxie už nebude možné pozorovat, protože poletí rychleji než světlo. Takže vzdálené galaxie narazí na světelnou bariéru a to se nazývá „big rip“. Znamená to, že noční obloha bude naprosto temná s výjimkou nejbližších hvězd.

 

Která z těchto alternativ znamená budoucnost tohoto vesmíru? Stručná odpověď zní: nevíme. Ale víme, že vesmír prochází překotnou exponenciální expanzí. Vesmír se vymkl kontrole. Každá astronomická učebnice říká, že na začátku byl velký třesk a že se vesmír dále rozšiřuje, ale pomalu zpomaluje. Učebnice také říkají, že vesmír se skládá hlavně z atomů. Ale oboje je špatně. Musíme přepsat každou učebnici pro střední školy na celé planetě. Vesmír se neskládá především z atomů.

 

Možná je náš vesmír jenom dokonalá simulace nějakého superpočítače a my jsme její součástí. Koncept falešné reality zkoumá švédský fyzik Silas Beane... | Žijeme v Matrixu? >>>

 

Čtyři procenta vesmíru se skládají z atomů, jenom 4 procenta, 23% vesmíru je z temné hmoty a většinu vesmíru, 73%, tvoří temná energie. A bohužel vůbec netušíme, co to je temná energie a temná hmota. Kdyby to někdo z vás zjistil, určitě to nejdříve řekněte mně.

 

A teď proč je to tak důležité? Protože množství hmoty a energie ve vesmíru určuje míru expanze vesmíru. Dnes víme, že existuje mnohem více temné energie, než jsme si dříve mysleli. Proto dochází k inflační exponenciální expanzi. Jde o překotný vývoj, a ještě ke všemu nevíme, jak dlouho bude trvat. Někteří lidé se domnívají, že je to dočasné. Podle nich se nachází vesmír v obrovské exponenciální expanzi, která se ale nakonec zastaví a převrátí. Místo rudého posunu (Dopplerův jev) potom uvidíme modrý posun: protože vesmír se bude hroutit (a přibližovat).

 

V současnosti to prostě nevíme. Proč to nevíme? Protože nevíme, co je temná energie. Přesněji, kdybyste se pokusili napsat teorii temné energie, vaše čísla by neodpovídala datům od 10 do 120. Jde o největší rozpor v historii vědy. Proto je to záhada. Dokud nevyřešíme záhadu temné hmoty, nebudeme vědět, co se s vesmírem v budoucnosti stane.

 

A co lidstvo?

Já osobně si myslím, že vesmír bude pokračovat v exponenciálním růstu a snad jednou přejde do módu „velká trhlina“ a v tu chvíli veškerý inteligentní život ve vesmíru zanikne. Všechny slzy a všechny boje a smutky lidstva od doby, kdy jsme vyšli z bažin, proti tomu nebudou nic. Proč bych vás měl otravovat, abyste se příští den probudili s představou, že my všichni zanikneme za miliardy let, kdy se vesmír promění v absolutní nulu, kdy hvězdy zhasnou, kdy už nebude nic jenom neutronové hvězdy a černé díry? Jaký by to mělo smysl, jestliže všechno nakonec skončí ve „velké rozervání“?

 

Můj osobní názor je tento: jestliže má celý vesmír zaniknout, tak proč v něm zůstávat? Za miliardy let od tohoto okamžiku, budeme umět ohnout prostor a čas jako preclík. Budeme umět vesmír zamotat do uzlů. Budeme tím, čemu se říká civilizace typu 3 možná typu 4, což je galaktická civilizace, která ovládá galaktické energie. V takovém případě, kdyby se vesmír ochlazoval tak, že by životu hrozilo umrznutí, bych řekl: tak z vesmíru utečeme, vzhůru do hyperprostoru a do jiného vesmíru.

 

Zajímá Vás věda a technika? Zkuste naše moderované rozcestí na to nejlepší z internetu... | Moderované rozcestí - techWEEK >>>

 

Zdroje:
http://bigthink.com/videos/why-physics-ends-the-free-will-debate
http://zoom.iprima.cz/clanky/podle-nove-teorie-muze-vesmir-skoncit-kazdou-sekundou
YouTube.com
Foto: https://www.flickr.com/photos/dstl_unr/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Věda   Zajímavé myšlenky   Vesmír   Temná energie   Video  


Kategorie Zajímavé myšlenky

Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.


Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...Jak na to, když se nedaří. Nejen v podnikání...
Ať uděláte cokoliv, dopadne to pokaždé nějak blbě. A čím víc se snažíte, tím víc se v tom plácáte. Je to jako v bažině. Čím víc se budete plácat, tím horší to bude. Ven Vás dostane jen trpělivost, chladná hlava a naše patero...


Petr Chobot o andském šamanismuPetr Chobot o andském šamanismu
Šamanské poznání z And je pozoruhodné v oblasti léčení, práce s energií, při poznání minulých životů i smyslu života současného.


Jak zastavit stárnutíJak zastavit stárnutí
Pro lidi nad 40 let. Existuje 5 chyb, které dělají lidé při kondičním cvičení. Jestliže chcete zpomalit nebo zastavit proces stárnutí svého těla, musíte se jim vyhnout.


10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví10 rad čínského mistra, jak zůstaneme mladí a zdraví
Zdraví je důležité, ale ne vždy se nám chce pro zdraví něco dělat. Šaolinský mistr Šifu Yan Lei, z 34. generace bojového umění kung fu, nám radí, jak si zachovat zdraví a mládí co nejdéle. Je potřeba začít hned.


5 tipů jak být úspěšný5 tipů jak být úspěšný
Neseme si v sobě vzorce minulosti, které do nás otiskli zejména naši rodiče. Máme tendenci je napodobovat, a to i v tom, co nedělali dobře. Zkuste něco nového.


8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.


30 kroků ke štěstí30 kroků ke štěstí
Štěstí považujeme většinou za jakousi zvláštní nahodilou věc, někdy jenom za letmý pocit. Ale existují vyzkoušené způsoby, jak na této podivné věci pracovat a dokázat zajistit, aby stála na vaší straně.


Jak pořádně posílit mozekJak pořádně posílit mozek
Chcete, aby vám to pořádně myslelo? Musíte denně řešit nové úkoly a trénovat mozkové závity. Následuje několik tipů jak na to, abyste byli každý den o něco chytřejší.


Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)
Média si nevšímají masivního zastoupení zaměstnanců Rothschildovy firmy Freescale ve zmizelém Boeingu. Jenomže právě to je inspirací pro hodně třaskavou konspirační teorii, v které hrají významnou roli utajované vojenské technologie.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí